Rynek pracy w Łodzi znalazł się obecnie w nie najlepszej sytuacji. Wpływ na taką postać rzeczy ma bez wątpienia epidemia koronawirusa, która zmusiła wielu pracodawców do zawieszenia działalności oraz zwolnień. Nie oznacza to jednak, że każdemu będzie trudno znaleźć zatrudnienie. Poszukiwani są m.in. pracownicy z wysokimi kwalifikacjami, ale też pracownicy fizyczni chętni do podjęcia pracy przy produkcji. Sprawdźmy, na kogo jeszcze jest zapotrzebowanie w Łodzi.

Rynek pracy w Łodzi a pandemia

Pandemia koronawirusa miała bardzo negatywny wpływ na rynek pracy w stolicy województwa łódzkiego. Sytuacja jest daleka od dobrej, co widać w szczególności po rosnącym bezrobociu oraz nielicznych ofertach pracy w Łodzi. Jak wynika z informacji opublikowanych przez PulsHr, najmniej ofert zatrudnienia opublikowanych w marcu 2021 roku na największych portalach rekrutacyjnych, pochodziło z Łodzi, Katowic i Poznania. Powodem, dla którego łódzki rynek pracy znalazł się w tak trudnej sytuacji, są nie tylko zwolnienia i upadki firm spowodowane kryzysem gospodarczym, ale również niewystarczająca liczba pracowników o wysokich kwalifikacjach. Najwięcej bezrobotnych znajduje się w grupie wiekowej 50+, ale osoby przed trzydziestym rokiem życia też nie radzą sobie najlepiej. 

Najbardziej poszukiwane zawody w Łodzi 

Słaba kondycja rynku pracy w Łodzi i kryzys gospodarczy nie wpłynęły negatywnie na wszystkie sektory. Jak wynika z badania „Barometru zawodów” na rok 2021, największe deficyty pracowników w Łodzi widoczne są w branży budowlanej. Szanse na pracę ma tutaj każdy poszukujący pracy wykwalifikowany pracownik, a w szczególności:

  • murarze i tynkarze,
  • robotnicy budowlani,
  • betoniarze i zbrojarze,
  • inżynierowie budownictwa,
  • cieśle i stolarze budowlani,
  • monterzy instalacji budowlanych,
  • monterzy konstrukcji metalowych,
  • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, 
  • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie. 

Rynek pracy w Łodzi potrzebuje tych specjalistów

Bezrobocie w Łodzi nie powinno dosięgnąć pracowników branży przetwórstwa przemysłowego – operatorów maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, maszyn włókienniczych oraz pracowników przetwórstwa metali. Sytuacja na rynku pracy w Łodzi jest także nieco łagodniejsza dla pracowników branży elektryczno-energetycznej. Oferty zatrudnienia znajdą z powodzeniem elektrycy, elektronicy, elektromonterzy oraz monterzy elektronicy.

Potrzebni są również pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, gospodarze obiektów, portierzy woźni i dozorcy, kierowcy autobusów, masarze i przetwórcy ryb, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, magazynierzy, monterzy maszyn i urządzeń, sprzątaczki i pokojowe, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych, pomoce kuchenne czy pracownicy ds. jakości. 

Na łódzkim rynku pracy odnajdą się medycy i księgowi

Na etat i stosunkowo wysokie zarobki w Łodzi mogą ponadto liczyć osoby związane zawodowo z branżą medyczną, czyli lekarze, opiekunowie osoby starszej i niepełnosprawnej, oraz pielęgniarki i położne.

Kto jeszcze może liczyć na pracę w Łodzi? Według badania szansę na zatrudnienie mają osoby z sektora finansowego, czyli pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych. Ofert powinni szukać na stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, można bowiem filtrować pod kątem interesujących użytkownika kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Poza tym, na portalu znajdują się opinie o ogłaszajacych się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim możnadowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierza się aplikować. Można również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z danego regionu dostaje się wtedy powiadomienie drogą mailową.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_40630812_zabytkowa-fabryka-w-%C5%82odzi.html

Oceń artykuł
0/5 (0)