Warszawa to ogromny rynek pracy, jeden z najatrakcyjniejszych w kraju. Stosunkowo łatwo znaleźć tu zatrudnienie w każdym zawodzie, ale w niektórych branżach ofert pracy jest znacznie więcej. Na jakich stanowiskach łatwiej o pracę w Warszawie?

Barometr Zawodów

W większości polskich miast i powiatów co roku przeprowadzane jest badanie mające na celu wykazanie, które zawody są najbardziej poszukiwane przez lokalnych pracodawców, a w których najciężej o wolne miejsca w firmach. W badaniu „Barometru Zawodów” wyniki dzielone są na trzy grupy: zawody deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

W grupie zawodów deficytowych znajdują się profesje, w których nie powinny pojawiać się problemy ze znalezieniem pracy. To właśnie na tych stanowiskach lokalne rynki zatrudnienia należą do pracowników, którzy mogą liczyć na tak zwaną pracę od zaraz. Zrównoważone zawody to takie, w których liczba ofert pracy zasadniczo odpowiada liczbie chętnych do podjęcia zatrudnienia.

Profesje nadwyżkowe obejmują natomiast zawody, w których jest więcej kandydatów na pracowników niż wakatów, a taka konkurencja często uniemożliwia szybkie znalezienie pracy. Kto dziś może liczyć na pracę od ręki, a komu będzie trudniej znaleźć oferty pracy w Warszawie?

Zawody deficytowe w Warszawie

Rok 2023 przestawia się bardzo dobrze dla pracowników szukających zatrudnienia w Warszawie. Badanie „Barometru Zawodów” wskazuje bowiem, że na rynku brak zawodów, w których występuje nadmierna konkurencja. Oznacza to, że przynajmniej teoretycznie, każdy może znaleźć pracę w swoim zawodzie w stolicy kraju. Komu jednak przyjdzie to najłatwiej?

Niezmiennie w grupie zawodów deficytowych w Warszawie znajdują się informatycy i programiści. W grupie tej wymienia się także web developerów, testerów aplikacji internetowych i mobilnych czy grafików komputerowych. W tych profesjach często nie jest istotne formalne wykształcenie, ale realne umiejętności pracy przy komputerze, prezentowane przez kandydata. Pasja i ciągłe samodoskonalenie przynoszą takim osobom wiele interesujących i dobrze płatnych ofert pracy.

Kolejnym zawodem, w którym wciąż brakuje pracowników, jest profesja cukiernika. Również piekarze mogą liczyć na szybkie znalezienie pracy. W Warszawie zauważalny jest trend poszukiwania pracowników-fachowców, którzy nie muszą mieć ukończonych studiów. Wystarczającą podstawą do podjęcia pracy jest zwykle świadectwo ukończenia szkoły zawodowej, technicznej lub kursów kwalifikacyjnych, pozwalających na wykonywanie konkretnych zajęć.

Dlatego w stolicy kraju bez problemu zatrudnienie znajdą również m.in. fryzjerzy, styliści, zawodowi kierowcy, w tym kierowcy autobusów z kwalifikacjami do przewożenia ludzi, listonosze, kurierzy, pracownicy poczty, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych, ratownicy medyczni.

Z drugiej strony poszukiwani są także lekarze określonych specjalizacji, m.in. geriatrzy czy anestezjolodzy, których brakuje nie tylko w Warszawie, ale i w większości pozostałych regionów Polski. Praca w stolicy czeka również na nauczycieli przedszkolnych, sekretarki i asystentów czy kierowników budowy z odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania takiego zawodu.

Oceń artykuł
5/5 (1)