Wydaje się, że stolarz to jeden z najstarszych zawodów świata. Jeszcze do niedawna bardzo ceniony, dzisiaj coraz częściej zastępowany przez precyzyjne i szybsze w działaniu maszyny, mające możliwość masowego produkowania takich samych przedmiotów, na przykład do sieciowych sklepów.

W dalszym ciągu jednak prawdziwy stolarz to rzemieślnik, który swojego fachu uczy się latami, a dopiero kiedy osiągnie mistrzostwo może zacząć pracować na własny rachunek. Chociaż jak każdy rzemieślnik nie może liczyć na ogromne poważanie w społeczeństwie, to jednak jego zawód posiada naprawdę odległe tradycje, musi również zgłębić wszystkie tajniki swojego rzemiosła, jeśli ma być naprawdę w tym dobry.

Co wykonuje stolarz?

Praca stolarza nieodmiennie od lat polega na wykonywaniu mebli czy dodatków do mieszkania, przedmiotów codziennego użytku, ale także elementów wykonywanych przy budowaniu domu, a więc schodów czy okien, chociaż wcześniej takie zadania należały głównie do cieśli. Dzisiaj stolarz często poszerza swoje kwalifikacje i obejmuje nimi również konserwowanie czy odrestaurowywanie zabytków wykonanych właśnie z drewna.

Nauka od podstaw

Każdy stolarz musi przejść długą drogę, zanim zacznie samodzielnie wykonywać pierwsze zlecenia. Do zawodu stolarza można dążyć przez przyuczenie do zawodu lub za pomocą szkoły zawodowej. Końcowym etapem będzie konieczność zdania egzaminy zawodowego, po którym otrzymuje się dyplom robotnika wykwalifikowanego i od tej pory możemy samodzielnie wykonywać zlecenia dane nam przez klientów.