Skorzystanie z usług agencji pracy może być bardzo korzystne. Taka firma nie tylko pomaga w znalezieniu zatrudnienia w kraju lub za granicą, ale odpowiada również za załatwienie wielu związanych z tym formalności. Decydując się na zgłoszenie się do agencji, warto postawić na sprawdzoną firmę.

 

Pewność przede wszystkim, czyli agencja pracy z tradycjami

 

Agencja zatrudnienia bez wątpienia może pomóc osobom poszukującym pracy. Aby tak się stało, należy skorzystać z usług pewnego i sprawdzonego przedsiębiorstwa. W Polsce istnieje jednak kilka tysięcy tego typu placówek. Niestety, wśród nich wciąż można natknąć się na firmy, które nie spełniają odpowiednich standardów. Jak zatem wybrać agencję, która nie tylko oferuje dobre warunki, ale jest przede wszystkim bezpieczna? Jednym z kryteriów może być jej pozycja na rynku pracy. Przedsiębiorstwa, które funkcjonują w Polsce od dłuższego czasu, a przy tym cieszą się dużym uznaniem, są zazwyczaj godne zaufania. Przez okres swojego działania pomogły bowiem już tysiącom pracowników i pracodawców, co świadczy o tym, że warto skorzystać z ich usług.
Do tego typu agencji pracy należy m.in. firma Randstad. Przedsiębiorstwo powstało w 1960 roku w Holandii, a obecnie funkcjonuje już w 39 państwach na świecie. Na polskim rynku zaistniało w 1994 roku. Dziś uznawane jest za jedną z największych firm w kraju, zajmujących się rekrutacją i selekcją pracowników.

 

Jak sprawdzić uczciwość agencji zatrudnienia?

 

Choć prestiż agencji zatrudnienia ma duże znaczenie, nie jest jedynym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę. Wybierając placówkę tego typu, przede wszystkim należy sprawdzić jej uczciwość i legalność oferowanych przez nią ogłoszeń. Jest to wyjątkowo ważne zwłaszcza w przypadku poszukiwania zatrudnienia za granicą. Postawienie na sprawdzoną agencję gwarantuje bowiem bezpieczeństwo i pewność co do warunków pracy w innym kraju, a co za tym idzie – podnosi komfort pracownika.

Aby sprawdzić wiarygodność agencji zatrudnienia, należy zweryfikować kilka danych. Przede wszystkim warto skontrolować, czy firma ma NIP oraz czy udostępnia adres swojej siedziby wraz z danymi kontaktowymi. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy przedsiębiorstwo figuruje w spisie KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) – bez problemu można znaleźć go w Internecie. Oprócz tego warto pamiętać, że dobra agencja powinna być ubezpieczona (dotyczy to zarówno aktualnego ubezpieczenia OC, jak i innych polis, dotyczących, np. wypadków przy pracy). Największe placówki tego typu należą także do Polskiego Forum HR, co również może stanowić gwarancję bezpieczeństwa i uczciwości.

 

Opinia innych ma znaczenie

 

Jeśli wszystkie informacje związane z agencją pracy wskazują na to, że jest to placówka godna zaufania, bez obaw można skorzystać z jej usług. Warto jednak wcześniej zapoznać się z opiniami na temat firmy, które dostępne są w Internecie. Zdanie byłych lub obecnych pracowników, zatrudnionych za jej pośrednictwem ma często dużą wartość. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wygląda współpraca z agencją oraz jakie plusy i minusy ma dane przedsiębiorstwo.