Toruń to liczące przeszło 200 tys. mieszkańców miasto leżące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z oficjalnych danych wynika, iż odsetek osób pozostających tu bez zatrudnienia wynosi ponad 6 proc., choć oczywiście należy przypuszczać, że w rzeczywistości jest on wyższy. Pomimo tego, iż ogólna sytuacja nie przedstawia się najgorzej, wiele osób ma problem z odnalezieniem się na rynku pracy.

Struktura bezrobocia w Toruniu – najnowsze dane

W lutym 2017 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Toruniu zarejestrowanych było 5780 osób – w tym 3143 kobiet, przy czym:

  • 825 to osoby nieposiadające zawodowych kwalifikacji,
  • 466 to osoby bez doświadczenia zawodowego,
  • 778 to kobiety, które po urodzeniu dziecka nie podjęły zatrudnienia,
  • 822 to osoby do 30 roku życia,
  • 1661 to osoby długotrwale bezrobotne – czyli pozostające bez pracy od minimum 12 miesięcy,
  • 652 to osoby powyżej 50 roku życia,
  • 929 to osoby posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia.

Widać zatem doskonale, iż grono osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy w Toruniu jest spore.

Problemy z powrotem na rynek pracy – przyczyny

Na podstawie powyższych danych nietrudno też wywnioskować, iż problemy z powrotem na rynek pracy mają różne przyczyny. Wymienić tutaj można m.in.:

  • brak działań mających na celu podnoszenie zawodowych kwalifikacji bądź zmianę profesji,
  • obowiązki związane z rodzicielstwem,
  • długotrwałe bezrobocie,
  • dłuższa przerwa spowodowana np. chorobą, pracą w charakterze freelancera czy po prostu chęcią zadbania o inne obszary życia.

Od czego zacząć?

Dla bardzo wielu osób dłuższa przerwa w zatrudnieniu oznacza spory problem. Nie potrafią się odnaleźć w takiej sytuacji i nie wiedzą, jak wrócić na rynek pracy. Warto wówczas skontaktować się z doradcą zawodowym, który pod kątem indywidualnym ocenia możliwości oraz potencjał danej osoby. Na tej podstawie łatwiej jest opracować plan, który ma duże szanse na realizację, o ile osoba zainteresowana wykaże się odpowiednią determinacją i cierpliwością. Ponadto eksperci radzą, aby:

  • doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać cenne doświadczenia – na początek można np. pracować w niepełnym wymiarze godzin czy w ramach zastępstwa, dobrym pomysłem jest też wolontariat czy działalność na rzecz organizacji non-profit,
  • odświeżyć dawne kontakty pozwalające zdobyć przydatne informacje,
  • zadbać o wizerunek w mediach społecznościowych – żadną tajemnicą nie jest, iż coraz więcej firm sprawdza kandydatów również i pod tym kątem,
  • zdobyć jak najwięcej informacji o rynku pracy – np. zapoznając się z wynikami badania Barometr zawodów określającymi prognozy dla rynku pracy w Toruniu etc.

W kwietniu 2023 roku stopa bezrobocia w Toruniu wyniosła jedynie 3,3 proc. Miasto w dość krótkim okresie skutecznie uporało się z problemem wysokiego bezrobocia, co nie znaczy jednak, że zjawisko przestało tu występować. Wciąż wielu mieszkańców odczuwa skutki pozostawania bez zatrudnienia.

Dla niektórych brakuje adekwatnych ofert pracy w Toruniu, inni nie spełniają wymagań pracodawców. Przyczyn bezrobocia jest kilka i nie zmieniły się aż tak od 2017 roku. Również te same pozostają skuteczne sposoby na powrót na rynek pracy w Toruniu, bądź okolicach miasta.

Gdzie szukać pracy w Toruniu?

Gdy już zdobędziemy ważne kompetencje i umiejętności, kolejnym krokiem w skutecznym powrocie na rynek pracy jest jej umiejętne szukanie. Warto skupić się na różnych sposobach poszukiwania zatrudnienia.

Podstawą jest oczywiście baza internetowa serwisów takich jak GoWork.pl. Kandydat zyskuje bowiem dostęp do wielu ogłoszeń z całego Torunia i okolic, mogąc je jednocześnie filtrować według wymiaru etatu, czy rodzaju umowy.

Można też regularnie przeglądać oferty publikowane przez lokalny urząd pracy, a także bezpośrednio skontaktować się z wybranymi firmami, aby uzyskać informację na temat aktualnego zapotrzebowania na pracowników.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_59627065_architektura-historycznego-ko%C5%9Bcio%C5%82a-tr%C3%B3jcy-w-toruniu-polska.html?vti=llguzqyszm3g4g2o3x-1-8

Oceń artykuł
0/5 (0)