Oto gdzie Polacy najchętniej emigrują i dlaczego.

Jak informuje GUS, w ubiegłym roku przebywało za granicą 2,397 mln Polaków, z czego 2,098 mln w Europie. Coraz więcej Polaków emigruje do Niemiec (+7%) i Wielkiej Brytanii (+5,1%). Ogólnie, w stosunku do roku 2014, liczba polskich emigrantów w Europie wzrosła o 3,3%. Najwięcej Polaków emigruje do krajów członkowskich UE. Sporo osób wybiera też Norwegię. W ubiegłym roku przebywało tam ponad 80 000 Polaków. Co więcej, kolejne 4 miliony Polaków rozważa emigrację.

GUS wskazuje, iż Polacy wybierają Niemcy jako kierunek emigracji z powodu otwartości tamtejszego rynku pracy oraz niskiej stopy bezrobocia. Na forach internetowych rozgorzała dyskusja na temat emigracji do Wielkiej Brytanii w kontekście rodzącej się tam niechęci do polskich emigrantów. Co więcej, Wielka Brytania planuje zaostrzenie procedur migracyjnych,

GUS podkreśla żeby powyższe dane traktować z pewnym dystansem. Są one podane pewnym przybliżeniem z powodu różnych systemów ewidencjonowania przepływów migracyjnych działających w poszczególnych krajach. Dane nie są precyzyjne także z powodu podwójnego obywatelstwa wielu osób.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w ubiegłym roku Polacy pracujący za granicą przesłali do Polski ponad 16 mld złotych. W większości deklarują, że przyczyną wyjazdu są zbyt niskie zarobki w Polsce. Tymczasem już za najprostsze prace można w Niemczech zainkasować wynagrodzenie w wysokości ok. 1400 euro miesięcznie, podczas gdy w Polsce pensja nie przekroczyłaby 2000 zł brutto. Warunek powrotu do kraju? W internecie możemy znaleźć często deklaracje typu „ wrócę do kraju, jak będę zarabiał 6000 zł netto).

Mieszkasz za granicą i szukasz zatrudnienia? A może właśnie wrociłeś do Polski i rozglądasz się za pracą? Skorzystaj z wyszukiwarki ofert na stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Poza tym, na portalu znajdziesz opinie o ogłaszajacych się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim możesz dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierzasz aplikować. Możesz również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z Twojego regionu dostaniesz powiadomienie drogą mailową.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_33224375_ziemia-w-r%C4%99kach-osoby-bardzo-ma%C5%82e-powinno-by%C4%87-chronione.html

Oceń artykuł
0/5 (0)