Opolskie uczelnie kształcą co roku tysiące młodych ludzi, z których niestety większość wyjeżdża za pracą do innych polskich miast albo za granicę. Opolskie firmy podjęły próbę nakłonienia studentów i absolwentów do podejmowania pracy w regionie. W jaki sposób? Szczegóły w artykule.

Projekt aktywizujący w regionie opolskim

Ośmiu studentów Politechniki Opolskiej w ramach studiów praktycznych trafiło do sześciu różnych firm na płatne staże zawodowe. Korzystali oni równocześnie z indywidualnego programu studiów, aby pogodzić wykłady, ćwiczenia i warsztaty z pracą zawodową i szansą zdobywania bezcennego doświadczenia zawodowego już na etapie edukacji na studiach wyższych.

Studia praktyczne są kolejnym projektem w Opolu i w całym województwie opolskim, którego nadrzędnym celem jest zapewnienie opolskim firmom w najbliższej przyszłości odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a z drugiej strony zagwarantowanie studentom i absolwentom pracy zgodnej z ich wykształceniem oraz kwalifikacjami zawodowymi.

Uczestników projektu wyłoniono na podstawie wyników w egzaminach na studiach wyższych. Kandydaci na płatne staże musieli wykazać się wysoką średnią ocen i chęcią do podjęcia stażu zawodowego. Projekt „Studia praktyczne – staże zawodowe” ma charakter pilotażowy i jest wspólną inicjatywą podjętą przez Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, PNT, politechniki i firm dla studentów III roku mechaniki i budowy maszyn oraz mechatroniki.

Przykłady studentów biorących udział w studiach praktycznych

Do projektu „Studia praktyczne – staże zawodowe” dołączyły takie firmy jak Pasta Food Company z Opola, opolskie GSS, Nutricia, Park Naukowo-Technologiczny i Explomet oraz Metsa Tissue z Krapkowic.

Jednym ze studentów Politechniki Opolskiej, który skorzystał z projektu, jest Bartłomiej Muczyński. Uczy się on na III roku mechaniki i budowy maszyn. Został skierowany na płatny staż zawodowy do firmy Pasta Food Company w Opolu. To producent mrożonych lazanii. Student od marca do maja 2017 roku pracuje tu w poniedziałki i środy na stanowisku pomocnika w dziale utrzymania ruchu. Do jego obowiązków zawodowych zalicza się dbanie o regularne przeglądy, regulacje czy działania konserwacyjne na terenie zakładu. Zostały dla niego stworzone warunki do praktycznej nauki zawodu i skonfrontowania tego, czego nauczył się na studiach, z realną pracą zawodową. Przy okazji uzyskuje on wynagrodzenie za swoją pracę. Takie staże są najprostszym i najlepszym sposobem na przekonanie młodych ludzi do tego, że warto zostać w Opolu i regionie opolskim, ponieważ czeka tu na nich praca.

Gdzie szukać ofert pracy dla studentów i absolwentów w Opolu?

Jeśli jesteś studentem lub absolwentem i szukasz zatrudnienia w regionie, wejdź na stronę serwisu GoWork.pl i odkryj najnowsze oferty pracy w Opolu. Dzięki wygodnej wyszukiwarce możesz przefiltrować dostępne ogłoszenia pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru masz m.in. typ umowy, wymiar etatu i charakter pracy, np. praca zdalna. Dodatkowo przy każdej ofercie znajdziesz odnośnik do opinii o pracodawcy, a jeśli zapiszesz się do newslettera, będziesz otrzymywał powiadomienia o każdym nowym ogłoszeniu.

Powyższe metody poszukiwania pracy można nieco urozmaicić na przykład poprzez regularne przeglądanie ofert publikowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu. Znajdziemy tam ogłoszenia nie tylko dla zarejestrowanych bezrobotnych. Każda oferta jest dobrze opisana – zawiera informacje o pracodawcy, wymaganiach, czy wynagrodzeniu.

Kolejnym krokiem są media społecznościowe. Studenci zapisują się do różnych grup tematycznych o charakterze lokalnym lub śledzą firmy działające w mieście, ponieważ w takich miejscach również pojawiają się rozmaite oferty pracy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_99555762_student-studiuj%C4%85cy-w-pustej-bibliotece-z-ksi%C4%85%C5%BCk%C4%85-przygotowuj%C4%85c%C4%85-si%C4%99-do-np.html?vti=n3wvk0k495sc6o1lzt-1-32

Oceń artykuł
0/5 (0)