O introwertykach często mówi się, że blado wypadają przy ekstrawertykach i lądują na przegranej pozycji. To mit! Introwertycy powinni jednak dopasować miejsce pracy do swoich naturalnych potrzeb, aby móc w pełni wykorzystać swoje zdolności. Sprawdź, jakie cechy ma introwertyk, co to znaczy być introwertykiem i jak ludzie o tym typie osobowości odnajdują się w pracy.

Introwertyk – kto to jest?

Wiele osób zastanawia się, kto to jest introwertyk. Definicja słownikowa tego typu osobowości brzmi:

Introwertyk to człowiek skupiający się na własnych przeżyciach, mało zainteresowany światem zewnętrznym.

Jego cechami są spokój, równowaga i małomówność. Unikanie dużych skupisk ludzi oraz nieangażowanie się w rozmowy w towarzystwie to kolejne rzeczy, które często robi introwertyk. Przyczyny takiego zachowania nie wynikają jednak z jego niechęci czy poczucia wyższości nad innymi, ale z tego, że relacje z ludźmi bardzo często są dla niego wyczerpujące. Takie osoby często czerpią energię ze swojego wnętrza, a nie środowiska. Co to znaczy? Introwertyk po prostu czuje się dobrze w samotności i nie potrzebuje uwagi innych ludzi, aby być aktywnym.

Sprawdź również: Test osobowości

Introwertyk w pracy – zalety

Introwertyk w pracy nie musi stać na przegranej pozycji. Osoby z tym typem osobowości potrafią być świetnymi pracownikami i odnaleźć się w wielu różnorodnych zadaniach.

Introwertyk umie słuchać

W przeciwieństwie do głośnego, energicznego ekstrawertyka, introwertyk doskonale potrafi skupić się na tym, co chce przekazać jego rozmówca. Co więcej, jest w stanie odczytać też jego intencje, choćby z tonu głosu czy mowy ciała. Dlatego właśnie introwertycy często doskonale odnajdują się w roli… sprzedawcy! Zwłaszcza w bardziej skomplikowanych jej typach, które polegają nie na sprzedaniu towaru za wszelką cenę, ale na dobrym doradzaniu klientowi i utrzymaniu go przy sobie. Nieprawdą jest bowiem, że introwertyk musi być nieśmiały. Jest po prostu osobą bardziej wrażliwą na bodźce, dlatego swoje akumulatory ładuje w samotności. Może zatem nie będzie mistrzem sprzedaży w popularnej sieciówce w największej galerii handlowej w mieście, ale w sklepie skierowanym do konkretnej grupy odbiorców, gdzie klient oczekuje fachowej porady i zrozumienia jego potrzeb, sprawdzi się doskonale.

Introwertyk jest dokładny i skrupulatny

Te dwie cechy są pomocne nie tylko w pracy księgowej czy programisty. Przecież nikt nie chciałby dostać niewłaściwej gwarancji do sprzętu elektronicznego czy przyjechać do hotelu i odkryć, że jego rezerwacja rozpłynęła się w powietrzu, a wakacje stanęły pod znakiem zapytania. Dzięki swojej dokładności introwertycy rzadziej popełniają tego typu błędy. W jakich zatem zawodach sprawdzą się introwertycy? Cechy tych osób sprawiają, że doskonale pasują oni do profesji, które wymagają szczególnej skrupulatności i koncentracji, w przypadku których jeden mały błąd może dużo kosztować, np. kontrolera ruchu lotniczego.

Introwertyk dobrze planuje

Introwertyk świetnie sprawdza się w przygotowywaniu planów, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w pracy indywidualnej oraz na stanowisku kierowniczym. Dlatego nieprawdą jest, że introwertyk nie będzie dobrym szefem. Dobra organizacja to w końcu podstawa wydajnego i efektywnego wykonywania obowiązków zawodowych, niezależnie od miejsca pracy i stanowiska.

Sprawdź również: Kim jest ambiwertyk?

Introwertyk w pracy – wady

Introwertyk posiada również wady, które mogą utrudniać mu wykonywanie obowiązków służbowych. Z tego powodu nie sprawdzi się on w profesjach wymagających kontaktu z wieloma ludźmi.

Introwertyk nie potrafi się zareklamować

Mówi się, że zawrotne kariery w firmach robią niemal wyłącznie ekstrawertycy. Dlaczego tak jest? Ponieważ potrafią mówić o swoich umiejętnościach i to tak, by każdy ich usłyszał. Ekstrawertycy w pracy nie potrzebują też wiele czasu do namysłu, w przeciwieństwie do introwertyków. Dlatego działają znacznie szybciej i zanim ich spokojniejszy koledzy zdąży rozważyć, czy w ogóle warto ubiegać się o dane stanowisko, ekstrawertycy będą już o krok od jego zajęcia. Niestety, w ten sposób świetne okazje często przechodzą introwertykom koło nosa. Czy introwertyk może stać się ekstrawertykiem, aby posiąść te cenne cechy? Nie, jednak może on szlifować swoje umiejętności i przekuć wady w zalety.

Introwertyk jest małomówny

Gdy jesteśmy skupieni na zadaniu, małomówny pracownik to skarb. Jednak podczas zebrań chcielibyśmy, żeby introwertyk wyraził swoje zdanie. Ten jednak milczy jak zaklęty i zupełnie nie daje po sobie poznać, co myśli o pomysłach pozostałych członków grupy. To wcale nie przez nieśmiałość, niechęć do kolegów z pracy czy brak tematów do rozmowy, ale potrzebę dokładnego przeanalizowania tego, co zostało powiedziane – tak właśnie działa osobowość introwertyczna. Pół biedy, jeśli tą osobą jest współpracownik. Czasami bywa nim bowiem szef. Jego postawa będzie zatem odpowiadać tylko innym introwertykom i głównie oni będą w stanie ją zrozumieć. Czasem problemem dla podwładnych, zwłaszcza tych ekstrawertycznych, może być również brak feedbacku.

Introwertyk ma problem ze skupieniem się w hałasie

Hałas nie sprzyja pracy w skupieniu, jednak typowy introwertyk ma z tym znacznie większe problemy niż ekstrawertycy. Wszystko przez wspomnianą już nadwrażliwość na bodźce. Co więcej, powoduje to nie tylko problemy z koncentracją, ale też znaczne wyczerpanie. A to, niestety, przekłada się zarówno na mniejszą wydajność, jak i szybsze pojawienie się symptomów wypalenia zawodowego. Dlatego introwertyk w nowej pracy powinien pracować samodzielnie lub w pokoju z małą liczbą osób. Dobrym pomysłem będzie też praca zdalna.

Sprawdź również: Fobia społeczna w pracy

Oceń artykuł
2/5 (3)