Rok 2017 przyniesie zdaniem fachowców mnóstwo wyzwań dla osób poszukujących pracy zarówno w Lublinie, jak i w całym województwie lubelskim. Jest to spowodowane m.in. spowolnieniem gospodarczym oraz wzrostem minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej, co najprawdopodobniej poskutkuje zmniejszeniem ilości etatów. Specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie podkreślają, iż istotnymi krokami ku polepszeniu sytuacji są rozwój kształcenia zawodowego i aktywizacja osób bezrobotnych.

Bezrobocie w województwie lubelskim – najważniejsze statystyki

Stopa bezrobocia w województwie lubelskim w grudniu 2016 r. kształtowała się na poziomie 10,4 proc. – dla porównania w kraju wynosiła 8,3 proc. Największe trudności ze znalezieniem posady mają kandydaci pomiędzy 25. a 34. rokiem życia, ze stażem pracy poniżej 1 roku oraz z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym. Na 29 935 osób mieszczących się w powyższym przedziale wiekowym, pozostający w IV kwartale 2016 roku bez zatrudnienia ponad połowa to kobiety – dokładnie 17 292 osób.

Dostosuj się albo… nie pracuj

Nie bez powodu zatem ogromnego znaczenia w omawianym kontekście nabiera umiejętność elastycznego dostosowania się do warunków panujących na lubelskim rynku pracy. Zdecydowanie najczęściej pojawiają się oferty pracy w Lublinie dające szanse na zatrudnienie w branży handlowej, transportowej oraz IT. Stąd też zachodzi konieczność m.in.:

  • wyboru odpowiedniego zawodu,
  • zmiany profesji,
  • uzupełnienia posiadanych kwalifikacji zawodowych,
  • wyboru stosownego kierunku kształcenia,
  • racjonalnego planowania kariery zawodowej.

Formy indywidualnego wsparcia

Wojewódzki Urząd Pracy specjalnie dla zarejestrowanych osób zainteresowanych pracą w Lublinie przygotował propozycje w zakresie indywidualnego poradnictwa zawodowego prowadzonego w:

  • Powiatowym Urzędzie Pracy,
  • Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.

Aby skorzystać z wybranej formy wsparcia, należy zgłosić się do jednej z wyżej wymienionych placówek. Najbardziej efektywna okazuje się zwykle osobista wizyta, niemniej z doradcami można kontaktować się również telefonicznie bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej. Głównym zadaniem doradcy jest zdefiniowanie problemu zawodowego oraz wskazanie rozwiązań, które w danym przypadku mogą sprawdzić się najlepiej.

Rejestrując się w urzędzie pracy, warto zgłosić chęć korzystania z usług w zakresie indywidualnego poradnictwa zawodowego. Osoby zarejestrowane mogą stosowną informację przekazać w każdej chwili swojemu doradcy klienta – zostanie to uwzględnione przy tworzeniu Indywidualnego Planu Działania.

Jak jeszcze szukać pracy w Lublinie?

Rejestracja w urzędzie pracy i indywidualne doradztwo nie wyczerpują wszystkich możliwości, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy w Lublinie. Najlepiej działać wielotorowo, dlatego dobrym pomysłem jest regularne przeglądanie ofert pracy w serwisie GoWork. Intuicyjna wyszukiwarka, możliwość filtrowania ogłoszeń i powiadomienia o nowych ofertach – to tylko kilka z wielu zalet portalu. Jeśli więc szukasz pracy w Lublinie, jeszcze dziś wejdź na stronę GoWork.pl i przejrzyj aktualne ogłoszenia.

A czy Ty korzystałeś kiedyśz jakiejś formy doradztwa zawodowego? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami. Bowiem Twoja opinia jest dla nas ważna, a dla innych może okazać się cenną wskazówką. Dlatego zachęcamy do pozostawienia komentarza pod artykułem.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_129407650_zdj%C4%99cie-zamy%C5%9Blonych-zgaduj%C4%85cych-freelancer%C3%B3w-planuj%C4%85cych-za%C5%82o%C5%BCy%C4%87-w%C5%82asn%C4%85-korporacj%C4%99-i-wspi%C4%85%C4%87-si%C4%99-na.html

Oceń artykuł
0/5 (0)