W Rzeszowie znajduje się jeden z większych zakładów karnych w Polsce. Po rozbudowie z 2016 roku jest tam aż 1260 miejsc dla więźniów. Więzienie znajduje się na rzeszowskim Załężu. Osadzeni tam będą mieli szansę na pracę w powstającej nieopodal hali produkcyjnej.

Rządowy program „Praca dla więźniów”

W 2016 roku z inicjatywy wiceministra sprawiedliwości, Patryka Jakiego, uruchomiono w Polsce program „Praca dla więźniów”. Realizowany jest on przez Służbę Więzienną i polega na wspieraniu szeroko pojętej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. Pozwala na aktywizację zawodową zatrudnionych i uczynienie ich przydatnych dla społeczeństwa.

Pod koniec października 2017 roku w Polsce pracowało ponad 35,8 tys. osób pozbawionych wolności, a wynik to efekt wspominanego programu. Nigdy w całej historii III RP nie pracowało aż tylu skazanych. Skutkiem wprowadzenia programu „Praca dla więźniów” jest nie tylko zaangażowanie ich do pracy, lecz także spadek kosztów utrzymania ich w więzieniu.

Wkrótce osadzeni będą mogli wykonywać w większym niż do tej pory stopniu pracę w Rzeszowie.

Budowa hali produkcyjnej w Rzeszowie

W związku z realizowanym w Rzeszowie programem rządowym „Praca dla więźniów” tamtejszy zakład karny realizuje kolejne etapy budowlane związane ze wzniesieniem hali produkcyjnej. Koszt inwestycji oszacowany został na 20 mln zł. Roboty rozpoczęto 17 października 2017 roku. Hala ma mieć powierzchnię 8192 mkw. Zatrudnieni będą tam skazani, którzy z uwagi na okoliczności popełnionego przestępstwa oraz wymiar kary nie mogą być zatrudnieni poza terenem zakładu karnego.

Dotychczas w ramach robót zrealizowano fundamentowanie, stan surowy części socjalnej hali i konstrukcję żelbetową. Wykonywany jest montaż elementów konstrukcyjnych hali pod obudowę. Zakończenie inwestycji ma nastąpić dopiero w listopadzie 2018 roku.

Będzie się w niej odbywać produkcja tapicersko-stolarska. Więźniowie będą pracować przy tworzeniu mebli, w tym tapicerowanych. Taka praca nie wymaga wysokich kwalifikacji zawodowych, ale większości czynności nie można tu zautomatyzować, dlatego wysiłek rąk ludzkich jest absolutnie wymagany. Docelowo w hali produkcyjnej w Rzeszowie pracę będzie wykonywało 350 skazanych.

W dalszych planach jest dobudowa do hali magazynu o powierzchni użytkowej około 5000 mkw., jako uzupełnienie produkcji. Wówczas zatrudnienie mogłoby wzrosnąć do 600 osadzonych.

Oceń artykuł
0/5 (0)