Które miasta w Polsce mają najlepsze perspektywy rozwoju oraz mogą pochwalić się największą liczbą podjętych inwestycji – krajowych i zagranicznych? Nie tylko Warszawa jest prężnie rozwijającą się metropolią. Także i na Pomorzu nie brakuje takich miast. Przykładem jest Gdynia, która znalazła się w rankingu „Polish Cities of the Future”.

O rankingu

Ranking FDI, czyli foreign direct investment obejmuje miasta o największej liczbie tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych. FDI przygotowało już po raz trzeci ranking polskich miast. Oceniane były pod kątem różnych wskaźników, które decydują, że właśnie w nich inwestorzy zagraniczni budują swoje oddziały, fabryki i przedsiębiorstwa.

W sumie „pod lupę” wzięto 50 polskich miast i oceniono je w pięciu głównych kategoriach:

  • potencjału ekonomicznego,
  • udogodnień dla biznesu,
  • kapitału ludzkiego i stylu życia,
  • opłacalności,
  • infrastruktury i łączności.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kategorie, wyłoniono liderów dla grupy małych, dużych i średnich miast. Opracowano również ranking ogólny, bez względu na wielkość miasta. Na 10 pozycji zbiorczej listy rankingu FDI „Polish Cities of the Future” znalazła się Gdynia. Miasto nie tylko przyciąga inwestorów, ale jest też dobrym miejscem do życia i podjęcia pracy. Gdynia posiada zróżnicowany rynek zatrudnienia, dlatego wielu specjalistów z różnych branż działalności gospodarczej ma szansę na znalezienie tu dobrej pracy.

Miejsce do życia i pracy

W pierwszej trójce generalnego rankingu najnowocześniejszych miast przyszłości, jak można by się spodziewać, uplasowały się kolejno Warszawa, Kraków i oczywiście Wrocław. Pod uwagę przy jego tworzeniu badacze brali wiele zmiennych, m.in. długość życia mieszkańców, stopę bezrobocia, przeciętne wynagrodzenie miesięczne, koszty edukacji, ceny paliw, udział kapitału zagranicznego, aktywność przedsiębiorców, a nawet długość bus pasów i szybkość internetu.

Gdynia zajęła dobre, 10 miejsce w rankingu i władze tego nadmorskiego miasta mają wiele powodów do zadowolenia. Oznacza to, że dobrze nim kierują i skutecznie zachęcają inwestorów do lokowania biznesu. W efekcie w Gdyni pojawiają się nowe miejsca pracy. Oferty znajdują się dla przedstawicieli wielu profesji.

Gdynię wyróżnia jednak nie tylko to, że praca czeka tu na pracowników, ale i fakt wykorzystywania w mieście ekologicznego transportu, obecność morza i lasów na wyciągnięcie ręki, czyste powietrze i wysoki poziom szkolnictwa czy unikatowa modernistyczna zabudowa.

Gdzie szukać pracy w Gdyni?

Warto wskazać przynajmniej trzy miejsca, w których bez większych problemów znaleźć można najbardziej atrakcyjne oferty pracy w Gdyni. Pierwszym z takich miejsc będzie oczywiście internet i rozmaite portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork, z których przedsiębiorcy korzystają w pierwszej kolejności, gdy idzie o szukanie nowych rąk do pracy – i dotyczy to nie tylko Gdyni, ale większości polskich miast.

Godny uwagi jest również lokalny urząd pracy, dzięki któremu nie tylko możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna, by ułatwić sobie poszukiwanie wymarzonej ścieżki kariery, ale również przejrzeć szereg arcyciekawych anonsów. Wbrew obiegowej opinii, na zatrudnienie tutaj liczyć mogą nie tylko osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych czy niewielkim doświadczeniu. Na zatrudnienie w tym miejscu mogą liczyć również wysokiej klasy specjaliści, legitymujący się wyższym wykształceniem.

Jeśli natomiast interesuje Cię wyłącznie praca dodatkowa, wówczas możesz skorzystać z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego. Większość ofert będzie co prawda dotyczyć pracy fizycznej, o niekoniecznie wysokich wymaganiach, ale i tak będzie to korzystniejsze rozwiązanie niż bezrobocie. Trzeba jedynie pamiętać, że zazwyczaj będziemy w tym przypadku mówić wyłącznie o zatrudnieniu na podstawie umowy zlecenie – umowa o pracę w takich sytuacjach zasadniczo nie pojawia się.

Oceń artykuł
0/5 (0)