Reklama

Jak zostać felinoterapeutą? Na czym polega terapia z kotem?

Felinoterapia to jedna z form terapii ze zwierzętami. Jeśli jesteś miłośnikiem tych małych, futrzastych zwierząt i interesujesz się psychiką człowieka, koniecznie sprawdź, jak zostać felinoterapeutą i otworzyć własny ośrodek terapii z kotem.

Felinoterapia - starsza osoba z kotem terapeutą

Wiesz, że mruczenie kota leczy? Felinoterapia, czyli inaczej kototerapia wspomaga leczenie socjoterapeutyczne, resocjalizację, psychoterapię oraz naukę uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Terapia z kotem to nie wymysł miłośników małych i puchatych zwierząt, to fakt wykazany naukowo. Osoba, która ją prowadzi, musi mieć do tego specjalne kwalifikacje zawodowe. Sprawdźmy więc, co to jest kocia terapia? W jaki sposób pomaga nam wyzdrowieć? Jak zostać felinoterapeutą?

Felinoterapia: co to jest?

Terapia z kotem to według Polskiego Związku Zooterapeutów i Przewodników Zwierząt Pracujących praca w zakresie rehabilitacji, terapii, socjalizacji, resocjalizacji czy wychowania. Felinoterapia wykorzystywana jest w celu wspomagania i korekty rozwoju człowieka w sferze psychofizycznej, emocjonalnej oraz socjalizacyjnej. To metoda leczenia poprzez obecność zwierząt, w tym przypadku kotów, polegająca na zwiększeniu hormonów szczęścia w organizmie.

Kocią terapię prowadzi się z ludźmi w każdym wieku. Dzięki niej uczymy się łatwości okazywania uczuć i emocji, zmniejszany poczucie samotności, uczymy się sprawnej komunikacji oraz przełamujemy wszelkiego rodzaju ograniczenia. Co ważne, praca z kotem to nie tylko terapia, ale również zabawa i edukacja, która prowadzi do polepszenia się samopoczucia psychicznego i fizycznego. Obecność kotów pozytywnie wpływa na rozluźnienie mięśni oraz przynosi ulgę w bólu. Kot odwraca uwagę od problemów zdrowotnych.

Kot terapeuta może i brzmi dość abstrakcyjnie, jednak przed wydaniem osądu warto samemu wypróbować terapię z udziałem zwierząt. W końcu nie od dziś wiadomo, jak istotne jest prowadzenie terapii z wykorzystaniem zwierząt, a szczególnie wsparcie psów, koni, alpak, czy nawet delfinów w procesie rehabilitacji, w domach dziecka, czy w ośrodkach, w których leczy się choroby psychiczne. Terapia z udziałem kotów zyskuje coraz większą popularność, dlatego warto podejść do tematu z otwartą głową i sprawdzić jak koci terapeuci oddziaływują na nas lub na naszych bliskich.

Felinoterapia: na czym polega?

Felinoterapia polega na bliskim kontakcie z kotem oraz jego opiekunem. Polski Związek Zooterapeutów i Przewodników Zwierząt Pracujących podkreśla, że kocia terapia to nie tylko głaskanie kota, przytulanie i zabawa. Każda taka sesja musi mieć również znamiona specjalistycznej terapii, czyli na przykład:

  • powinna być prowadzona według profesjonalnej diagnozy;
  • posiadać określony cel;
  • felinoterapeuta powinien stosować odpowiednie metody i techniki pracy na podstawie teorii naukowych oraz badań;
  • terapia z kotem powinna być prowadzona zgodnie ze światowymi standardami pracy terapeutycznej.

Zwierzęta są również świetnym obiektem integracyjnym. Dzięki felinoterapii  lub innym formom kontaktu ze zwierzętami ludzie zaczynają rozmawiać, wymieniać się spostrzeżeniami, czy po prostu ze sobą przebywać. Kot terapeuta działa nie tylko w przypadku osób chorych, ale również efekty jego działalności widoczne są wśród zdrowych osób borykających się z problemami nadmiernej nieśmiałości lub zbytniego introwertyzmu. Często również osoby starsze bądź samotne w kocich terapeutach odnajdą ciepło i bezinteresowną miłość, które często staje się motorem napędowym do poprawy jakości życia. Koty przywracają takim osobom poczucie sensu życia, niwelują uczucie osamotnienia i wpływają na obniżenie poziomu stresu.

Felinoterapia: jaki kot?

Wybór kota do felinoterapii nie jest wcale taki trudny. Koci terapeuta nie musi pochodzić z konkretnej rasy, lub być w ściśle określonym wieku. Istnieje jednak pewna teoria, że niektóre rasy mogą rzeczywiście lepiej wpływać na ludzi i mieć na nie w pewien sposób leczące działanie. Są to między innymi rasy kotów, takich jak ragdolle, kartuskie czy maine coon. Koniecznością jest jednak zaświadczenie lekarza weterynarii o bardzo dobrej kondycji kota oraz posiadanie aktualnej książeczki szczepień i odrobaczeń. Najczęściej wykorzystuje się do pracy dorosłe osobniki, a koci terapeuta może pełnić swoje obowiązki do około 12 roku życia.

Nie każdy kot nadaje się do pełnienia funkcji terapeutycznej. Liczy się przede wszystkim jego charakter i predyspozycje. Zdarzają się koty zbyt żywiołowe, aby zostać terapeutą. Niedopuszczalne jest, aby koci terapeuta na stres reagował agresją. W pracy z osobami starszymi, dziećmi i chorymi liczy się spokojny charakter kota, ponieważ często musi on wykazywać się ogromną cierpliwością.

Felinoterapia: jak zostać felinoterapeutą?

Felinoterapia, czyli leczenie kotem wymaga specjalnego przygotowania z teorii praktycznej, jak i teoretycznej. Aby zajmować się kototerapią, należy ukończyć profesjonalne przygotowanie zawodowe do pełnienia obowiązków felinoterapeuty i opiekuna kota wspomagającego terapię w zakresie pracy rehabilitacyjnej, terapeutycznej, socjalizacyjnej, wychowawczej i resocjalizacyjnej, czyli posiadać odpowiednie uprawnienia. Ponadto terapeuta powinien tworzyć więź ze swoim kocim współpracownikiem i umieć odczytywać sygnały takie jak ułożenie uszu czy ruchy ogona, aby w porę zareagować, gdy kot zacznie się denerwować lub stresować. Inaczej ktoś może zostać podrapany i może dojść do nieprzyjemnej sytuacji, w której osoba poddawana terapii zacznie bać się kotów.

Felinoterapia: kurs

Jednym z najbardziej profesjonalnych miejsc, które przygotują do zawodu felinoterapeuty, jest Polski Związek Zooterapeutów i Przewodników Zwierząt Pracujących. Jak czytamy na ich stronie internetowej, uczestnik kursu felinoterapii dowie się o między innymi:

  • umiejętnościach i możliwościach wspomagających rozwój człowieka dzięki terapii kotem;
  • zasadach etyki zawodowej;
  • profesjonalnym doborze metod pracy z kotem do diagnozy zaburzeń osoby rehabilitowanej;
  • roli kota i felinoterapeuty w procesie terapii i rehabilitacji;
  • strategii organizacji pracy felinoterapeutycznej;
  • psychospołecznych oraz etycznych zasadach komunikacji, współpracy i przepływu informacji w trakcie terapii.

Ukończeniem kursu terapii kotem jest otrzymanie międzynarodowego certyfikatu zawodowego.

Felinoterapia: ośrodek. Jak i gdzie wybrać?

W Polsce jest wiele ośrodków felinoterapii. Istnieją również specjalne kawiarnie, które oferują dodatkowe towarzystwo tych małych, futrzanych zwierzątek. W Warszawie jest to na przykład Miau Cafe, w Gdańsku Kot Cafe, we Wrocławiu Kawiarnia Kot Cafe Wrocław, a w Krakowie – Kocia Kawiarnia “Kociarnia”.

Aby znaleźć ośrodek terapii z kotem najbliżej położone naszej miejscowości, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową “felinoterapia ośrodek + swoje miejsce zamieszkania”

Oceń artykuł
4.2/5 (5)