Jedną z głównych aglomeracji na terenie województwa mazowieckiego jest Radom. Bezrobocie, wbrew pozorom, jest tu jednak dość wysokie. W ostatnich latach sytuacja uległa poprawie, ale przed władzami miasta wciąż jeszcze wiele pracy. Sprawdzamy, jakie wyniki związane z bezrobociem w Radomiu uzyskano w ostatnich latach.

Jak rozwija się radomski rynek pracy? Odpowiedzi na to pytanie możemy szukać w analizie, która przedstawia wyniki z ostatnich lat, porównująca je do bieżących danych. Z powodu podjęcia pracy w wielu branżach, bezrobocie zmniejsza się, jednak sytuacja nadal wymaga wielu działań wspierających sektor zatrudnienia. Ważną rolę w tym procesie odgrywa wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy. Jak bezrobocie w Radomiu zmieniało się w ciągu ostatnich lat? Czy aktualnie rynek pracy w mieści i w całym regionie radomskim jest w dobrej kondycji?

Bezrobocie w Radomiu w 2021 roku

Oferty pracy w Radomiu w 2021 roku w dużej mierze skierowane były do kierowców i operatorów maszyn, pracowników fizycznych oraz biurowych. Bezrobocie w Radomiu w kwietniu 2021 roku było ponad dwukrotnie wyższe niż na terenie całego województwa mazowieckiego oraz niemal dwukrotnie wyższe niż w całym kraju.

Stopa bezrobocia w Radomiu: powyżej polskiej średniej

Radom jest jednym z najważniejszych miast w województwie mazowieckim. Mimo to rynek pracy w Radomiu ma zupełnie inną specyfikę niż w większości dużych aglomeracji. Stopa bezrobocia w Radomiu jest dużo wyższa niż w województwie czy kraju. 

Według statystyk podawanych przez Powiatowy Urząd Pracy stopa bezrobocia w województwie mazowieckim w kwietniu 2021 roku wynosiła 5,2%. W skali kraju osiągnęła ona wysokość 6,3%, a w Radomiu aż 12,0%. Co więcej, w powiecie radomskim bezrobocie wynosiło aż 17,3%.

Bezrobotni w Radomiu

W maju 2021 roku w PUP w Radomiu zarejestrowanych było 19752 osób, a 9196 z nich to mieszkańcy miasta (pozostałe 10556 osób to mieszkańcy powiatu radomskiego). Jest to najniższy wynik ukazujący stopę bezrobocia w Radomiu w 2021 roku – rekordem było 9945 bezrobotnych w styczniu.

Przyjrzyjmy się statystykom z kwietnia oraz maja 2021. W pierwszym z analizowanych miesięcy w PUP zarejestrowanych było 9421 mieszkańców Radomia, a 4644 z nich stanowiły kobiety. Prawo do zasiłku miało 1641 bezrobotnych, w tym 918 kobiet.

W maju 2021 roku w Radomiu mieszkało 9196 osób bezrobotnych, z czego 4564 stanowiły kobiety. Zasiłek przysługiwał 1541 osobom, w tym 865 kobietom.

Analiza statystyk pochodzących z 2020 roku umożliwia stwierdzenie, że Radom zbliżał się do poziomu bezrobocia rejestrowanego z drugiej połowy 2019 roku (rekordowo niski wynik, 8541 osób, zarejestrowano w październiku 2019 roku).

Problem bezrobocia w Radomiu

Radom jest miastem, w którym obserwowano spore zapotrzebowanie na specjalistów, jednak pracodawcy bardzo często nie byli w stanie sprostać oczekiwaniom potencjalnych kandydatów. W efekcie mimo dostępnych miejsc sytuacja na rynku pracy nie poprawiała się, a część mieszkańców wyjeżdżała w celach zarobkowych za granicę lub do innych, większych miast np. Warszawy. Co ciekawe, tylko w marcu 2021 r. przedsiębiorcy zgłosili do PUP ponad 640 ofert pracy (dotychczas było to średnio 400-500 ofert).

Szansy na poprawę sytuacji na rynku pracy dopatrywano się w polepszeniu sytuacji materialnej przedsiębiorców, by ich oferty były bardziej konkurencyjne i mogły doprowadzić do aktywizacji mieszkańców. Pracodawcy byli też gotowi przeszkolić pracowników, którzy chcieli zatrudnić się na stanowisku wymagającym przyuczenia.


Zobacz też: Dofinansowanie dla radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej SSE


Bezrobocie w Radomiu – formy wsparcia

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu starał się o zapewnienie mieszkańcom różnych form wsparcia, których założeniem jest obniżenie stopy bezrobocia w Radomiu. Należały do nich m.in.:

  • poradnictwo zawodowe,
  • pośrednictwo pracy,
  • świadczenia finansowe,
  • pomoc w podnoszeniu kwalifikacji,
  • finansowanie kosztów wyposażenia/doposażenia stanowiska pracy,
  • prace społecznie użyteczne,
  • bon na zasiedlenie i bon zatrudnieniowy,
  • zwrot kosztów zakwaterowania, przejazdu,
  • dofinansowania i pożyczki dla nowych przedsiębiorców.

Walka z bezrobociem w Radomiu a programy aktywizacyjne

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu dokładał wszelkich starań, by poprawić sytuację na lokalnym rynku pracy. Na liście priorytetów w 2021 roku znalazły się dwa unijne programy aktywizacyjne:

  • „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w powiecie radomskim i m. Radom (IV)”,
  • „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie radomskim i m. Radom (IV)”.

W ramach wspomnianych programów mieszkańcy mogli starać się o dofinansowania na rozpoczęcie działalności, staże i szkolenia zawodowe, bony na zasiedlenie.

Bezrobocie w Radomiu – czy pomoc PUP w 2021 roku była skuteczna?

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy przyznał, że tylko w pierwszym kwartale 2021 roku o dofinansowanie na rozpoczęcie i rozwój działalności wnioskowało 400 przedsiębiorców. Mieszkańcy szczególnie chętnie otwierali firmy budowlane i sklepy internetowe. Swoje firmy zakładali programiści, specjaliści do spraw marketingu internetowego i inne osoby z branży IT. Kobiety chętnie otwierały salony fryzjerskie i salony kosmetyczne.

Statystyki prowadzone przez PUP z 2021 roku wskazują, że walka z bezrobociem w Radomiu była stosunkowo efektywna. Do najskuteczniejszego wsparcia w maju 2021 roku można było zaliczyć formy takie jak:

  • refundacja kosztów zatrudnienia – skorzystało z niej 29 osób,
  • organizacja stażu – 29 osób,
  • szkolenia zawodowe – 10 osób,
  • prace interwencyjne – 7 osób,
  • bon na zasiedlenie – umożliwił pracę w innym mieście 6 osobom,
  • dofinansowanie na zatrudnienie osób po 50 roku życia – zapewniło pracę 3 osobom.

W maju 2021 roku pracę niesubsydiowaną podjęły 483 osoby, a 21 z nich założyło działalność gospodarczą, zaś pracę subsydiowaną – 126 osób (działalność gospodarczą otworzyło 81 z nich).

Bezrobocie w Radomiu w 2023 roku

Aktualna sytuacja w kwestii bezrobocia w Radomiu w porównaniu z 2021 rokiem jest znacznie lepsza. Widać to zarówno na płaszczyźnie stopy bezrobocia, jak i liczby osób bezrobotnych.

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu wskazał, że w I kwartale 2023 roku bezrobocie zaczęło spadać już w pierwszych miesiącach. W styczniu stopa bezrobocia w Radomiu wyniosła 9,6%, by w lutym odnotować spadek do poziomu 9,5%. W sierpniu 2023 roku to już wartość na poziomie 9,1%. W całym powiecie radomskim wystąpił podobny trend. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 17,9%, a w sierpniu już 17,1%. Skala spadku w województwie radomskim jest niewielka. Jak widać zmniejszenie bezrobocia w Radomiu to zjawisko powolne, ale konsekwentne.

Podkreśla się także spadek liczby bezrobotnych w I kwartale 2023 roku. W styczniu było 16 063 takich osób. W lutym liczba bezrobotnych spadła o 60 osób, a w marcu liczba zarejestrowanych zmniejszyła się do poziomu 15 800 osób.

Na koniec I kwartału 2023 roku pracodawcy zgłosili 1867 wolnych miejsc pracy (w marcu ponad 700). Co ważne, żaden pracodawca nie zgłosił zwolnień grupowych.

Jeśli chodzi o wyrejestrowania z powodu podjęcia pracy w analizowanym okresie, z ewidencji wyłączono 2 353 osoby. Dotyczy to również 371 bezrobotnych, którzy podjęli zatrudnienie subsydiowane, czyli zapewnione w procesach wsparcia przez Powiatowy Urząd Pracy np. roboty publiczne, prace interwencyjne lub działalność gospodarcza. Z kolei staż podjęło 349 osób.

W I kwartale 2023 roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu obsłużył 642 oświadczenia o powierzeniu pracy dla obywateli 5 państw – Ukrainy (248), Białorusi (190), Gruzji (159), Mołdawii (44) i Armenii (1). Dodatkowo wpłynęły też 2573 powiadomienia o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. Wśród najpopularniejszych zawodów, które dotyczyły tych grup, znalazły się profesje takie jak sprzątaczka, robotnik magazynowy, pracownik prac dorywczych, kierowca samochodu dostawczego lub ciężarowego, a także pakowacz ręczny, pracownik produkcji i wykonujący prace proste.

Na początku 2023 roku sytuacja na rynku pracy w Radomiu nadal utrzymywała korzystny trend spadkowy. Zmniejszająca się stopa bezrobocia, mniej liczna grupa bezrobotnych, czy brak zwolnień grupowych mimo problemów wielu pracodawców sprawiło, że zarówno powiat radomski, jak i sam Radom z roku na rok umacnia się w kwestii zatrudnienia.

Bezrobocie w Radomiu a plany rozwoju miasta

Władze miasta były świadome problemów lokalnego rynku pracy, co uwzględniają również w planach na dalszy rozwój Radomia. Bezrobocie ma szansę w dalszym ciągu maleć.

W dokumencie „Radom 2030 – Strategia dalszego rozwoju” podkreśla się, że jednym z celów jest stworzenie tzw. gospodarnego Radomia. Co to oznacza? Między innymi rozbudowę dróg, pozyskiwanie nowych terenów pod inwestycje czy też ulokowanie siedzib firm zbrojeniowych na terenie Radomia. Poza tym, podkreśla się także konieczność położenia nacisku na kształcenie dualne, zachęcanie przedsiębiorców do współpracy z miastem i uczelniami, rozwój centrów biznesowych. Planuje się również zmniejszenie radomskiej „szarej strefy”, zatrzymanie młodych, wykształconych specjalistów w mieście poprzez stworzenie atrakcyjnych miejsc pracy, czy wreszcie otwarcie lokalnych targów i ulic handlowo-usługowych.

Jesteście ciekawi, co przyniosą powyżej opisane zmiany? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_66201763_koncepcja-ludzi-biznesu-spaceru-razem.html

Oceń artykuł
0/5 (0)