Reklama

Jak napisać dobre CV? Jak powinno wyglądać? Wzór i omówienie

Wiele osób zastanawia się, jak napisać dobre CV. Świetnie napisany i skonstruowany dokument rekrutacyjny będzie jednym z najważniejszych sprzymierzeńców w Twojej karierze zawodowej. Jak zrobić dobre CV od podstaw? Jak napisać dobre CV bez doświadczenia? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik!

Teoretycznie każdy wie, jak napisać dobre CV. Wystarczy dodać zdjęcie, doświadczenie zawodowe i poziom wykształcenia, prawda? Niestety nie do końca. Naprawdę atrakcyjne oferty pracy są zasypywane tysiącami dokumentów od kandydatów na stanowisko. W takim przypadku warto zadbać o najdrobniejszy szczegół, który zwiększy Twoją szansę na załapanie się do następnego etapu. Jak napisać CV pomagające w osiągnięciu sukcesu? Przede wszystkim zadbaj o podstawy, a potem zaskocz potencjalnego pracodawcę czymś ekstra. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać dobre CV, które wyróżni Cię z tłumu innych kandydatów!

Szukasz pracy? Praca w Krakowie czeka, aż ją odkryjesz!

Jak napisać dobre CV? Zacznijmy od podstaw

Aby stworzyć dobre CV, nie można zapominać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim zadbaj o dodanie poprawnych danych osobowych i informacji ułatwiających ewentualny kontakt. Na samej górze dodaj swoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres mailowy. Cechy dobrego CV to przede wszystkim umożliwienie osobie rekrutującej pozyskania informacji o Tobie w jak najprostszy sposób. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wzór najlepszego pod słońcem CV, nad którym spędziłeś/spędziłaś ostatni tydzień, będzie sprawdzony w zaledwie kilka sekund. Pierwsza weryfikacja to przeglądanie setek dokumentów, dlatego najczęściej dogłębna analiza wszystkich jest niewykonalna. 

A zatem, jeżeli zastanawiasz się, jak napisać dobre CV – pamiętaj o efekcie pierwszego wrażenia. Zadbaj o poprawność językową, dane kontaktowe pozostaw w widocznym miejscu i koniecznie zadbaj o przyjemną dla oka szatę graficzną. Ładne i poukładane CV ma większą szansę na skupienie wzroku osoby rekrutującej przez kilka dodatkowych i bezcennych sekund. Jak zadbać o aspekty wizualne? 

Jak powinno wyglądać dobre CV? Zadbaj o szatę graficzną i przejrzystość

W przypadku tworzenia dobrego CV nie sposób pominąć kwestii wyglądu. Wbrew pozorom pierwsze dobre wrażenie robimy jeszcze przed spotkaniem na rozmowie kwalifikacyjnej. Profesjonalnie stworzone CV to przede wszystkim takie, które jest przejrzyste i poukładane. Wszystkie najważniejsze informacje o Tobie, Twoim doświadczeniu i wykształceniu powinny zostać wytłuszczone i przedstawione w przystępnej formie. Osoba rekrutująca powinna móc jak najszybciej dotrzeć do najważniejszych informacji. O wyróżnienie się z tłumu innych kandydatów warto dbać na wszelkie możliwe sposoby. Dlatego zajmij się przeszukiwaniem odmętów internetu i znajdź najbardziej atrakcyjny szablon, który będzie zwracał uwagę już na pierwszy rzut oka.

Czy dawać zdjęcie do CV? Twoja fotografia oczywiście nie jest warunkiem koniecznym. Jednak bardzo dobre CV to dopracowanie każdego najmniejszego szczegółu. Polecamy wybrać zdjęcie na neutralnym tle, które stawia Cię w świetle osoby profesjonalnej i godnej zaufania.

Co powinno zawierać dobre CV? Doświadczenie to podstawa

Nie od dziś wiadomo, że pracodawcy poszukują pracowników o odpowiednim poziomie doświadczenia. Jak stworzyć dobre CV? Przeanalizuj ofertę pracodawcy i pochwal się wszystkim, co może zostać uznane za przydatne. Nie sposób przecenić bogatego doświadczenia zawodowego, dlatego zadbaj o ulokowanie go w odpowiednim i widocznym miejscu (najlepiej w górnej części dokumentu). Wszelkie etapy aktywności zawodowej powinno się umieszczać w sposób chronologiczny. To znaczy, że na samej górze rubryki warto zamieścić najświeższe doświadczenia zawodowe, wraz z okresem zatrudnienia i krótkim opisem pełnionych obowiązków. 

Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe jest tak bogate, że mogłoby zapełnić kilka stron A4 – postaraj się wybrać stanowiska najbardziej pasujące do oferty pracy. Objętość dokumentu nie powinna przekraczać 1-2 kartek. O reszcie zawodowych podbojów możesz porozmawiać z osobą rekrutującą, już na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak napisać dobre CV bez doświadczenia? 

Jak napisać dobre CV bez doświadczenia?

Wielu pracodawców wymaga doświadczenia zawodowego, potwierdzonego konkretnymi umiejętnościami. Jednak nie można zapominać o tym, że każdy od czegoś zaczynał. Jeśli posiadasz CV bez doświadczenia, którym możesz się pochwalić – wyróżnij cechy charakteru i inne umiejętności. Dobre CV można stworzyć także bez bogatej historii zawodowej. W tym przypadku skup się na treściwym opisie swojej osoby. Przemyśl dokładnie, jakie cechy charakteru mogą się przydać akurat w tym zawodzie, zaznacz swoją znajomość języka obcego i obsługę programów przydatnych w pracy biurowej. Pochwal się swoimi osiągnięciami i dopasuj obszar zainteresowań do oferty pracy.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na napisanie dobrego CV – zwróć się bezpośrednio do pracodawcy. Użyj w dokumencie konkretnej nazwy firmy i spraw, aby osoba rekrutująca widziała, że tworzysz dobre CV specjalnie pod jej ofertę pracy. Pokazanie zaangażowania w sprawę może dać Ci więcej, niż mógłbyś/mogłabyś się spodziewać!

Jak stworzyć dobre CV? Nie zapominaj o umiejętnościach i zainteresowaniach

Wielu pracowników traktuje sekcję umiejętności i zainteresowań po macoszemu. Po co przekazywać pracodawcy, jakie masz cechy charakteru, jeśli i tak dba tylko o Twoje doświadczenie? Postaraj się pomyśleć o tym inaczej. Pracodawcy zwracają większą uwagę na Twój charakter i dodatkowe umiejętności niż Ci się wydaję. Nowy pracownik to i tak osoba, którą często trzeba uczyć od podstaw. Pamiętaj o tym, że każdego nowego członka zespołu można nauczyć obsługi jakiegoś programu. Cała reszta zależy od jego poziomu zaangażowania, odporności na stres, dobrej pamięci i organizacji pracy. 

Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego w dobrym CV nie powinno zabraknąć szczerego opisu swojego charakteru, zainteresowań i dodatkowych umiejętności.   

Dobre CV – wykształcenie i dodatkowe kursy

Wzór dobrego CV bez widocznej sekcji “wykształcenie” nie będzie kompletnym dokumentem. Do ukończonych szkół i certyfikatów podejdź podobnie jak do doświadczenia zawodowego. Wyróżnij ukończone szkoły w porządku chronologicznym i  zadbaj o wypunktowanie w przejrzystej formie. W tej sekcji możesz się pochwalić ukończonymi kursami, ciekawą przygodą typu Au Pair lub osiągniętym certyfikatem. Wykształcenie w CV to wciąż istotny element, który może Ci pomóc w walce z innymi kandydatami o podobnym doświadczeniu zawodowym.

Wzór dobrego CV – jak może wyglądać?

CV bez doświadczenia - wzór

Oceń artykuł
5/5 (4)