Denerwuje Cię Twoja praca? Trudno Ci uwierzyć, że kiedyś byłeś zadowolony ze swojego stanowiska, a dziś masz go dosyć? A może od początku czułeś, że nie pasujesz do firmy, chociaż masz odpowiednie kwalifikacje i umiejętności? Jak myślisz, w czym tkwi źródło rozczarowania? Oto najczęstsze przyczyny frustracji w miejscu zatrudnienia!

Ekspert od trudnych projektów

Czy przyczyną Twojej frustracji jest zarzucenie przez przełożonych obowiązkami i projektami, które są niezwykle trudne do zrealizowania? Uważaj! To prosta droga do spadku motywacji. Jasne, że pojedynczy ambitny projekt stanowi wyzwanie, ale jeśli Twoja praca polega głównie na realizacji celów, które trudno osiągnąć, to niezwykle ciężko będzie Ci odczuwać satysfakcję z działania. Z czasem będziesz coraz bardziej sfrustrowany, widząc, że inni czerpią radość z dążenia do bardziej mierzalnych celów, a Twoja praca pozostaje niezauważona.

Zarzucanie zbyt wieloma obowiązkami

Jeśli masz zbyt wiele zadań do wykonania, to prędzej, czy później zaczniesz zaniedbywać niektóre z nich. Szczególnie silną frustrację mogą wywoływać te, które są mało istotne, a jednak zajmują Ci sporo czasu. Widzisz, że masz coraz więcej zaległości, a lista zadań do wykonania niestety wciąż się wydłuża. W pracy bardzo ważny jest w miarę sprawiedliwy podział zadań i jeśli Ty ledwo się wyrabiasz, a inni mają czas na plotki, możesz poczuć się nie tylko przeciążony, ale także niesprawiedliwie traktowany. Niestety zdarza się, że nowy pracownik jest odpowiedzialny za bardzo wiele spraw, którymi nie chcą zajmować się jego starsi koledzy. Nie ma to nic wspólnego z dostrzeżeniem potencjału, jest to jedynie wykorzystywanie faktu, że ktoś jest nowy w środowisku. Jeśli taka sytuacja będzie utrzymywać się dłużej, to z czasem możesz zacząć chcieć zmienić miejsce zatrudnienia.

Twoje pomysły nikogo nie obchodzą

Cokolwiek byś nie zaproponował w celu usprawnienia pracy, to Twoje pomysły są ignorowane przez szefa. Nie ma znaczenia, ile lat pracujesz w zawodzie i czego nauczyłeś się np. przez ostatnie 10 lat, firma nie jest otwarta na zmiany i wdrażanie nowych rozwiązań. Bardzo doświadczeni specjaliści mogą czuć się sfrustrowani taką sytuacją i z czasem zacząć rozglądać się za nowym etatem, gdzie ich wiedza będzie miała znaczenie. Oczywiście odnosi się to również do każdego pracownika, który czuje się jedynie trybikiem, a nie częścią zespołu.

Pracownik – widmo

Twoja praca nie jest należycie wynagradzana, a każda rozmowa w sprawie podwyżki, kończy się informacją zwrotną: nie w tym miesiącu? A może jesteś konsekwentnie pomijany w premiach oraz awansach i nikt nie docenia Twojego zaangażowania , mimo że masz na koncie wiele sukcesów? Przytoczone przykłady mogą być powodem bardzo silnej frustracji i zaniżać poziom motywacji. Powoli nabierasz dystansu, przestaje Ci zależeć i z czasem zaczynasz przeglądać oferty pracy konkurencyjnych firm.

Trudni współpracownicy

Czasem przyczyną frustracji jest toksyczny współpracownik, z którym nie możesz się dogadać lub który celowo utrudnia innym wykonywanie obowiązków. Przypisywanie sobie cudzych osiągnięć, wrogie nastawienie, plotkowanie lub oszukiwanie można oczywiście ignorować, ale praca w niemiłej atmosferze dosyć szybko zacznie Cię męczyć.

Wypalenie zawodowe

Niestety bywa niekiedy tak, że po pewnym czasie zaczynasz mieć dosyć zawodu, który wykonujesz i czujesz, że chciałbyś zająć się czymś zupełnie nowym. Jeśli nie zaczniesz nic z tym robić, to z dnia na dzień, będziesz coraz bardziej nieszczęśliwy i sfrustrowany. To, co blokuje ludzi uwięzionych w pracy, której nie chcą już wykonywać, to brak wiary w siebie i odwlekanie decyzji o zmianach.

Frustracja wywołana pracą to nic innego jak suma Twoich rozczarowań zawodowych. Na pewno nie jest to nagłe uczucie, tylko coś, co nabiera mocy z każdym dniem i coraz bardziej daje się we znaki.

Jesteś lub byłeś w takiej sytuacji? A może masz jakieś przemyślenia dotyczące tego problemu? Daj znać w komentarzu! flustracja, co to?

Oceń artykuł
0/5 (0)