Tradycją jest już organizowanie przez Politechnikę Częstochowską Akademickich targów pracy, które jednak nie są kierowane wyłącznie do studentów i absolwentów tej uczelni, ale dla wszystkich zainteresowanych znalezieniem lub zmianą pracy w Częstochowie. W tym roku targi pracy odbyły się 1 marca 2017 roku.

Tłok na targach

Akademickie targi pracy, które na stałe weszły już do kalendarza imprez częstochowskiej uczelni – Politechniki, odbywały się w auli Wydziału Zarządzania, przy al. Armii Krajowej 19b. Podobnie było przed rokiem. Targi obejmowały tylko jeden dzień, kiedy to w godzinach od 9 do 14 można było do woli zapoznawać się z ofertami pracy w Częstochowie oraz spotkać się z potencjalnymi pracodawcami.

Wyraźnie widać na przykładzie ubiegłorocznych targów, że rynek pracy w Częstochowie i w całym powiecie uległ zmianom. Brakuje chętnych do podejmowania zatrudnienia, a pracodawcy w wielu przypadkach muszą całymi miesiącami poszukiwać kandydatów, którzy choć w podstawowym stopniu spełniliby ich wymagania względem przyszłego pracownika.

Chęć uczestnictwa w targach pracy organizowanych przez Politechnikę Częstochowską zgłosiło tak wielu pracodawców, że niektórzy nie mieli szansy wziąć w nich udziału z braku wolnej przestrzeni. Wszyscy chętni wystawcy nie zmieściliby się w auli Wydziału Zarządzania. Łącznie na Akademickich targach pracy pojawiły się 33 firmy prywatne, a także urzędy pracy – wojewódzki i powiatowy oraz Ochotnicze Hufce Pracy.

Co oferowali uczestnicy targów?

Uczestnicy targów pracy w Częstochowie przygotowali dla odwiedzających oferty pracy, stażów i praktyk. Przede wszystkim oferta była dopasowana do studentów Politechniki Częstochowskiej, zwłaszcza kierunków inżynierskich i ekonomicznych. Zwykle firmy zapewniają możliwość praktyk, z możliwością przyszłego, długoterminowego zatrudnienia. Część z wystawców prowadzi stałą współpracę z Politechniką.

Przy osobnych, wydzielonych stoiskach wystawcy prezentowali profil swojej firmy oraz posiadane oferty pracy w Częstochowie. Wszyscy odwiedzający mogli nawiązać bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą lub z doradcą ds. rekrutacji z urzędu pracy bądź z hufca.

Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza że wstęp na nie był bezpłatny. W auli Wydziału Zarządzania pojawiło się wielu aktualnych studentów Politechniki Częstochowskiej oraz jej absolwentów. Zaglądali tu również częstochowianie niezwiązani z uczelnią, ale poszukujący pracy jako bezrobotni bądź chcący zmienić dotychczasowe miejsce pracy.

Gdzie szukać zatrudnienia w Częstochowie?

Jedną z najlepszych metod pozwalających na szybkie znalezienie zatrudnienia, będzie zdecydowanie skorzystanie z asysty różnorakich portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork. To właśnie tam oferty pracy w Częstochowie pojawiają się najczęściej, pozwalając przedsiębiorcom na sprawne przeprowadzenie rekrutacji, a kandydatom dając możliwość aplikowania nawet na dziesiątki ogłoszeń dziennie, co znacznie maksymalizuje ich szanse na intratną posadę.

Rynek pracy w Częstochowie – jak wygląda?

Częstochowski rynek pracy z całą pewnością można uznać za przyjazny dla pracownika, choć niekoniecznie wskazywałaby na to stopa bezrobocia, wynosząca w 2024 roku aż 8,8%. Niemniej, sądząc po mnogości ofert zatrudnienia na naszych portalu, a także dość bogatej reprezentacji zawodów deficytowych na listach, trzeba powiedzieć, że pracę w Częstochowie zasadniczo znajdzie każdy.

Warto także nadmienić, że Częstochowa to miasto, w którym przedsiębiorcy coraz chętniej oferują zatrudnianym przez siebie pracownikom szereg benefitów pozapłacowych, które korzystnie wpływają na ich dobrostan. Ponadto, dużą popularnością cieszy się praca zdalna, która poszerza zakres możliwości rekrutacyjnych lokalnych pracowników.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_126521408_koncepcja-zabawy-w-pracy-r%C4%99ka-zamienia-sze%C5%9Bcian-i-zmienia-s%C5%82owo-praca-na-rado%C5%9B%C4%87.html

Oceń artykuł
5/5 (1)