Rokrocznie ogromna ilość młodych absolwentów szkół średnich staje przed wyborem dalszego sposobu kształcenia. Coraz większa liczba z nich decyduje się kontynuować naukę w szkołach policealnych. Dlaczego? Przedstawimy Wam 4 powody uzasadniające taką decyzję.

Zasady kształcenia

W dzisiejszych czasach uczelnie wyższe prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych kierunków studiów. Duży wybór ma kusić i przyciągać. Okazuje się jednak, że młode osoby mają często spore problemy z dopasowaniem ich do własnych preferencji. Oczywiście wybór kierunku nie jest równoznaczny z rozpoczęciem nauki. Selekcja kandydatów odbywa się przecież na podstawie wyników matury. Jednocześnie decydując się na rozpoczęcie kształcenia na uczelni wyższej trzeba się liczyć z minimum 3-letnim okresem edukacji – tyle trwają  studia I stopnia, po których uzyskuje się tytuł licencjata. Łącznie, aby zostać magistrem trzeba studiować 5 lat. Tymczasem kształcenie w szkole policealnej nie tylko trwa krócej (do czterech semestrów), ale po jego skończeniu uzyskuje się również konkretny zawód np. technik farmaceutyczny. Dodatkowo rozpoczęcie nauki w szkołach policealnych nie jest determinowane osiągniętymi wynikami na egzaminie dojrzałości – wystarczy samo świadectwo ukończenia szkoły średniej. Ponadto koniec edukacji jest w wielu wypadkach zwieńczony państwowym egzaminem potwierdzającym kompetencje słuchacza.

Lokalizacja

Niewątpliwą zaletą Szkół Policealnych GoWork jest ich lokalizacja. Każda spośród 8 placówek usytuowana jest w ścisłym centrum największych miast w Polsce: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Tymczasem w przypadku uczelni wyższych często dochodzi do sytuacji, w której jeden wydział mieści się w różnych, oddalonych od siebie budynkach. Studenci muszą przez to urządzać wycieczki między poszczególnymi zajęciami. W szkołach policealnych kształcenie odbywa się w jednym miejscu. Innym ważnym aspektem, który jest wspólny dla obydwu rodzajów edukacji, jest możliwość wyboru trybu nauki. Zdobywanie wiedzy może odbywać się dziennie, zaocznie lub wieczorowo. O ile w przypadku uczelni wyższych studiowanie dzienne nie wiążę się z żadnymi kosztami na rzecz placówki, o tyle pozostałe 2 tryby związane są z koniecznością uiszczenia odpowiednich opłat. W szkołach policealnych kształcenie zaoczne nie musi oznaczać kosztów.

Kwalifikacje

W dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której młode osoby łączą studiowanie z nauką w szkole policealnej, dzięki czemu zyskują większe możliwości po zakończeniu kształcenia. Aktualnie rynek pracy jest nasycony ludźmi z wyższym wykształceniem, co nie jest jednak równoznaczne z ich wysokimi kwalifikacjami – a właśnie na kwalifikacjach, połączonych z odpowiednim doświadczeniem najbardziej zależy pracodawcom. Nowy pracownik powinien od razu wkomponować się w zespół. Niestety, studia przygotowują przede wszystkim pod względem merytorycznym, a sam program wypełniony jest przedmiotami, które niekoniecznie okazują się przydatne podczas kariery zawodowej. Powstałą lukę wypełniają szkoły policealne, pozwalające na zdobycie umiejętności praktycznych w większym wymiarze godzin. Umożliwiają również zdobycie konkretnego zawodu. To ogromny atut na współczesnym rynku pracy. Placówki te są również bardzo dobrym wyborem dla osób, które już pracują, a dążą do powiększenia swoich kompetencji i umiejętności. Oferty szkół policealnych dostosowane są do zmian zachodzących na rynku pracy.

Perspektywy

Każdy odział szkoły policealnej GoWork wyposażony jest w najwyższej jakości sprzęt, na którym odbywają się zajęcia praktyczne. Te z kolei mogą trwać nawet do 600 godzin w ciągu 4 semestrów. Tak jest w przypadku higienistki stomatologicznej, która szlifuje swój warsztat na następujących urządzeniach: unit stomatologiczny, autoklaw, piaskarka i wstrząsarka na kapsułki. Dzięki temu osoba kształcąca się w tym kierunku może z powodzeniem pracować później w klinikach stomatologicznych lub gabinetach dentystycznych. Co więcej, jest uprawniona do wykonywania części zabiegów samodzielnie, np. wybielania lub fluoryzacji zębów – wiąże się to oczywiście z większym wynagrodzeniem. Sama nauka kończy się wspomnianym już egzaminem państwowym, który jest dla pracodawcy potwierdzeniem, że dana osoba dysponuje odpowiednim zasobem wiedzy niezbędnej do piastowania tego stanowiska.

Szkoły policealne coraz częściej traktowane są jako placówki, które dają możliwość zdobycia potrzebnych na rynku pracy umiejętności praktycznych. Są również gwarancją zdobycia konkretnego zawodu, z czego zdają sobie sprawę również studenci, traktujący możliwość uzyskania wykształcenia w placówkach policealnych jako uzupełnienie merytorycznej wiedzy zdobywanej na uczelniach wyższych.

Oceń artykuł
0/5 (0)