Praca po psychologii czeka nie tylko w szpitalach i prywatnych gabinetach. Osoby, które ukończyły ten kierunek mają wiele możliwości. Gdzie praca po psychologii? W jakich miejscach może zatrudnić się absolwent różnych specjalizacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Pierwsza praca po psychologii 

Praca po psychologii zaczyna się dopiero po ukończeniu studiów i staży. Warto jednak  zacząć udzielanie się społecznie już w trakcie nauki. Studenci mogą dołączyć do wolontariatu, angażować się w uczelniane projekty, szukać praktyk na własną rękę, a także dodatkowej pracy na wakacje – najlepiej takiej, w której będziesz miał jak najwięcej kontaktu z ludźmi, ponieważ to ludzie i ich zachowania powinny być w centrum Twoich zainteresowań zawodowych. Pierwszą pracę po psychologii można znaleźć na przykład w mediach, rekrutacji czy obsłudze klienta.

Sprawdź: Czy warto zostać psychologiem?

Praca  po psychologii – w jakich branżach można się zatrudnić?

Wiele osób zastanawia się, czy jest praca po psychologii. Absolwenci tego kierunku mogą zatrudnić się w wielu różnych branżach. Mowa o reklamie, HR i EB, handlu czy spedycji i transporcie. Znalezienie pracy w mediach po psychologii również nie powinno stanowić problemu. Zastanawiasz się, dlaczego możliwości dobrze płatnej pracy po psychologii są aż tak różnorodne? Odpowiedź jest prosta. Wszędzie pracuje się z ludźmi lub dla ludzi, więc znajomość pewnych technik i procesów psychicznych jest w cenie.

Praca po psychologii klinicznej

Psycholog kliniczny to osoba, która ukończyła 5-letnią specjalizację dyplomową. Zajmuje się on profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych oraz prowadzi działania w obszarze profilaktyki zaburzeń psychicznych. Praca po psychologii klinicznej czeka w poradniach zdrowia psychicznego, szpitalach psychiatrycznych oraz ośrodkach leczenia uzależnień. Inną możliwością jest założenie gabinetu psychologicznego i przyjmowanie prywatnych pacjentów.

Praca po psychologii biznesu

Absolwenci specjalizacji psychologia biznesu mogą znaleźć zatrudnienie jako menadżerowie, coache, szkoleniowcy lub dyrektorzy. Gdzie jeszcze czeka praca po psychologii biznesu? Do wyboru są m.in. działy zarządzania zasobami ludzkimi, organizacje biznesowe, pracownie psychologiczne badające predyspozycje zawodowe, a także działy marketingu i PR.

Praca po psychologii transportu

Do głównych zadań psychologa transportu należy badanie m.in. kierowców zawodowych, egzaminatorów i instruktorów nauki jazdy oraz operatorów wózków widłowych i maszyn. Praca po psychologii transportu czeka w placówkach medycznych wykonujących badania psychologiczne, a także w firmach transportowych zajmujących się spedycją i logistyką.

Praca po psychologii sądowej

Psycholog sądowy zajmuje się m.in. wydawaniem opinii w sprawach karnych, przeprowadzaniem ekspertyz, badaniem psychologicznych aspektów patologii i przestępczości czy wyjaśnianiem problemów psychologicznych w trakcie rozpraw kryminalnych i cywilnych. Praca po psychologii sądowej czeka zatem w aresztach śledczych, placówkach sądowych, kuratorskiej służbie sądowej, zakładach parnych i poprawczych, a także młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Praca po psychologii zarządzania

Specjaliści w zakresie psychologii zarządzania zajmują się m.in. motywacją pracowników, rozwiązywaniem problemów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, a także doborem odpowiedniej kadry. Praca po psychologii zarządzania czeka w zawodach takich jak menadżer ds. komunikacji, specjalista ds. HR, negocjator, kierownik biznesowy, szkoleniowiec czy specjalista ds. zasobów ludzkich.

Praca w marketingu po psychologii

Absolwenci psychologii mogą również pracować w marketingu, reklamie i PR – ich umiejętności są niezwykle potrzebne do budowania strategii marketingowych, odkrywania motywów stojących za działaniami i wyborami klientów oraz badania, co na nich wpływa. Praca w marketingu po psychologii znajdzie się zatem w różnego rodzaju agencjach reklamowych, a także firmach i korporacjach zajmujących się marketingiem.

Praca po psychologii zdrowia

Rolą psychologa zdrowia jest promowanie zdrowego stylu życia, wspieranie osób żyjących z ciężkimi chorobami czy edukowaniu osób pracujących w służbie zdrowia w kwestii opieki nad pacjentem. Praca po psychologii zdrowia czeka na przykład w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, hospicjach, domach opieki społecznej, fundacjach, czy stowarzyszeniach.

Praca w policji po psychologii

Psycholog policyjny zajmuje się na przykład psychoedukacją, opieką psychologiczną, interwencją kryzysową, przeprowadzaniem badań psychologicznych kandydatów do policji, prowadzenie zajęć w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego dla policjantów, czy udzielaniem pierwszej pomocy psychologicznej policjantom. Praca w policji po psychologii czeka na przykład w komendach rejonowych, stołecznych i powiatowych. Ciekawym wyborem jest też praca jako profiler kryminalny

Jak widać praca po studiach z psychologii czeka w wielu różnych miejscach. Warto jednak pamiętać, że rynek pracy jest obecnie przesycony absolwentami tego kierunku, dlatego wyróżnienie się na tle konkurencji będzie wymagało posiadania dodatkowych kwalifikacji i umiejętności.

Oceń artykuł
5/5 (1)