Billennium S.A.

2.1 Dodaj merytoryczną opinię

Wywiady Billennium S.A.

Miniaturka
Anna Gołębiowska
Kierownik Działu Rekrutacji Billennium S.A.
Posiada duże doświadczenie w złożonych projektach rekrutacyjnych w branży IT. W Billennium koordynuje działaniami zespołu rekrutacyjnego, odpowiada za współpracę z uczelniami i organizację wydarzeń rekrutacyjnych. Zainteresowania: dobra książka, film, muzyka, sport.

Billennium S.A.

Dostawca rozwiązań IT, który od ponad 12 lat specjalizuje się w zwiększaniu wydajności przedsiębiorstw, realizuje projekty i badania wspierające biznes. Główne obszary działania: systemy klasy BPM, projekty własne i dedykowane w szerokim zakresie: CRM, platformy rozliczeniowe, innowacyjne rozwiązania mobilne; outsourcing usług IT.

W czym dokładnie się specjalizujecie?

Billennium jest polską firmą, która od ponad 14 lat rozwija innowacyjne usługi i produkty IT oraz dostarcza najlepszych specjalistów w ramach outsourcingu. Tworzymy aplikacje webowe i mobilne oraz systemy BPM. Dostarczamy firmom specjalistów i całe zespoły IT oraz przejmujemy w utrzymanie obszary w modelu managed services. Nasze projekty i usługi IT realizujemy w Polsce, na terenie UE, a także w USA i Indiach.

Uruchomili Państwo platformę informatyczną - Billennium Paperless. Jakie korzyści wiążą się z tym dla Państwa klientów?

Naszym kluczowym wyróżnikiem rynkowym jest samo podejście do projektów, celem jest nie tylko „mniej papieru” w procesach, ale przede wszystkim większa wydajność procesowa we wszystkich obszarach firmy: back office, middle office i front office. Dzięki Paperless nasi Klienci efektywnie zarządzają swoją dokumentacją poprzez przejście na elektroniczny obieg dokumentów, wprowadzenie podpisu elektronicznego i elektronicznego archiwum. Dzięki temu nie tylko uwalniają się od ton papieru, ale też działają sprawniej i szybciej, co z kolei doceniają użytkownicy końcowi – czyli Klienci naszych Klientów.

Wasze początki sięgają 2003 roku. Jaka jest geneza firmy?

Billennium to firma, która powstała z pasji i entuzjazmu kolegów ze studiów i do dziś jest w rękach jej założycieli. Nazwa Billennium pochodzi od przełomu wieków oraz od naszego pierwszego produktu – systemu billingowego. Od początku chcieliśmy być innowacyjną firmą, która swoimi pomysłami zmienia świat, czyniąc go prostszym dla użytkowników. Przełomowy dla nas moment nastąpił kiedy podpisaliśmy pierwsze naprawdę duże zlecenie. Wtedy zaczęliśmy zatrudniać więcej ludzi i rozwijać się. Ten proces trwa do dziś.

 

Z ilu osób składa się Państwa zespół?

Obecnie zatrudniamy już ponad 500 specjalistów! Posiadamy 5 oddziałów w kraju: Warszawa - Centrala, Lublin - Centrum SMQA, Olsztyn, Bytom, Łódź oraz oddziały w Indiach (Pune) i USA (Seattle).

A co z życiem po pracy? Organizują Państwo jakieś imprezy firmowe, wyjazdy integracyjne?

Zdecydowanie tak! Aby podkreślić wyjątkowość zespołu jakim jest Billennium, naszą społeczność nazywamy Billennium Squad I właśnie jako Billennium Squad często spędzamy czas również po godzinach pracy. Są to zarówno już nasze słynne przebierane bale karnawałowe, imprezy plenerowe czy po prostu wspólne oglądanie w biurze piłkarskich meczów, granie w planszówki czy wspólna pomoc dzieciom z domu dziecka. Integrujemy się poprzez wiele, bardzo różnych aktywności.

Utworzyli Państwo również autorską aplikację mobilną Bilo. Na czym ona polega?

Bilo to w pełni bezobsługowe zarządzanie rachunkami w sposób bezpieczny i terminowy. Nasza aplikacja to w tej chwili najprostsza forma płatności rachunków: bezpiecznie i zawsze w terminie. Jak to działa? Twoje rachunki przychodzą do nas, a my płacimy je na czas i gwarantujemy pełne zabezpieczenie transakcji oraz danych. Płatności dokonujemy we współpracy tylko ze sprawdzonymi i uznanymi Partnerami. Jednym słowem: gdy masz Bilo, masz rachunki z głowy!

Czy Państwa pracownicy mają otwartą ścieżkę kariery?

Pracownicy Billennium mogą zmieniać projekty, przy których pracują, zespoły, lokalizacje. Zależy nam na tym by nigdy nie czuli, że projekt ich nudzi, czy im nie odpowiada. Prowadzimy równolegle tak wiele projektów, zarówno swoich, jak i dla Klientów, że każdemu możemy zaproponować zmianę bądź przejście do innego zadania. Mamy także bardzo aktywny system szkoleń, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, co umożliwia każdemu indywidualny rozwój według wybranej przez niego ścieżki kariery.

Jak widzi Pani Billennium za 5 lat?

Widzę Billennium takie samo, ale w innym miejscu :) 2017 jest dla nas rokiem otwarcia nowych siedzib naszych oddziałów w Warszawie i Lublinie - te biura zaplanowaliśmy wspólnie z naszymi pracownikami i Klientami, by spełniały ich potrzeby. Pomimo rozproszenia organizacji na kilka miast, a nawet kontynentów – bo zaistnieliśmy także w Indiach oraz USA – chcemy utrzymać poczucie wspólnoty oraz kulturę stawiającą Klienta i pracownika w centrum. To dla nas bardzo ważne by rozwój nie wpłynął na nasze wartości i zasady, którymi się kierujemy.

Jaki był kluczowy moment w firmie i kiedy nastąpił?

Na pewno bardzo ważnym wydarzeniem było wyjście poza Warszawę i otwarcie naszego centrum rozwojowo-serwisowego w Lublinie. Był to oddział, który na początku składał się z pięciu pracowników, teraz liczy już 200, a w 2017 roku powiększy się o kolejne 100. Następnie otworzyliśmy kolejne oddziały w Polsce: w Olsztynie, Bytomiu i Łodzi.

Bardzo istotnym momentem dla Billennium było także uruchomienie działu Customer Experience. Położyliśmy nacisk na jakość usług, które świadczymy i szerzenie wartości firmowych. Mamy jasno określoną misję, którą jako jedna drużyna staramy się wypełniać w naszej codziennej pracy. 

W 2017 roku pojawiliśmy się poza granicami kraju, a nawet kontynentu: otworzyliśmy biura w Indiach i USA, rozpoczynając tym samy nowy rozdział w naszej historii.

Jakie są główne obszary działania Państwa firmy?

Obecnie zatrudniamy specjalistów z zakresu najnowocześniejszych rozwiązań wspierających biznes. Głównymi obszarami naszego działania są systemy klasy BPM, CRM, platformy rozliczeniowe, systemy zarządzania finansami oraz innowacyjne rozwiązania mobilne.

W Billennium proponujemy bardzo elastyczne modele współpracy outsourcingowej, pozwalające na poszerzenie swojej kadry o pojedynczych specjalistów, całe zespoły projektowe lub przejęcie w opiekę wewnętrznych obszarów działania Firmy. Oferujemy nasze usługi na konkretny czas i zakres, dzięki czemu Klient ogranicza zatrudnianie na stałe nowych pracowników oraz optymalizuje koszty własne. Taka usługa może być świadczona z siedziby Klienta, naszego biura lub zdalnie.

Do naszych kluczowych produktów zalicza się Billennium Paperless czyli system optymalizujący obieg dokumentów w Firmie.

Jaka jest misja firmy?

Mamy ambicję zmieniać sposób, w jaki ludzie pracują i jak żyją, tworząc innowacyjne rozwiązania IT przynoszące radość i korzyść Klientom, a także nam samym.

Zwiększamy wydajność przedsiębiorstw poprzez optymalizację procesów oraz dostarczanie najlepszych specjalistów IT w ramach usług outsourcingu. Nasze działania przyczyniają się nie tylko do oszczędności finansowych, ale również poprzez promowanie idei paperless, czyli minimalizacji zużycia papieru w firmach, mają pozytywny wpływ na środowisko.

Nazywamy się wojownikami kodu, furiatami programowania, postępowcami. Stale poszukujemy kreatywnych rozwiązań i walczymy o innowacyjne zmiany. Jesteśmy dumni ze swoich osiągnięć i wierzymy, że możemy zmienić dzięki nim świat.

Jakie są silne strony firmy, dzięki którym jest ona konkurencyjna na rynku?

Billennium jest polską firmą z całkowicie polskim kapitałem, która działa na rynku już od ponad 14 lat. Przez ten czas staliśmy się stabilnym i profesjonalnym partnerem dla wielu kluczowych Firm na polskim oraz międzynarodowym rynku. Cechuje nas elastyczne podejście do potrzeb Klientów oraz umiejętność szybkiego dostosowywania się do zmieniających się warunków w branży IT.

W 2017 roku zdecydowaliśmy się wyjść szerzej z globalną usługą utrzymania by jeszcze szybciej odpowiadać na potrzeby Klientów. Jednak tym co jest naszą największą przewagą konkurencyjną na rynku, są nasi kreatywni pracownicy.

Ile rekrutacji przeprowadzacie w ciągu roku?

Billennium przeprowadza corocznie ponad 200 rekrutacji w całej Polsce i ta liczba wciąż rośnie. Rekrutujmy głównie do naszych biur w Warszawa i Lublinie, ale także do prężnie rozwijających się oddziałów w Bytomiu, Olsztynie i Łodzi. Dodatkowo spora część pracowników pracuje dla nas zdalnie z wielu lokalizacji w całej Polsce. 

Na jakie stanowiska najczęściej poszukują Państwo nowych osób?

Najczęściej zatrudniamy developerów rozmaitych technologii, takich jak: C#, Java, JavaScript, ETL, BO, a także analityków, konsultantów, kierowników projektu, testerów, administratorów i specjalistów ds. wsparcia systemów informatycznych.

Jakimi kanałami jest prowadzony proces rekrutacji?

Dysponujemy zespołem doświadczonych rekruterów narzędziem, wspierającym Dział rekrutacji w sprawnym i szybkim dopasowaniu kandydatów do potrzeb Klienta.

Rekrutujemy poprzez ogłoszenia na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę, a także na dedykowanych dla biznesu portalach społecznościowych. Mamy również swoje własne kreatywne, autorskie sposoby na pozyskiwanie najlepszych kandydatów na rynku. Dużo kandydatów zgłasza się również do nas bezpośrednio po przez naszą stronę www. A część z nich trafia do nas przez płatny system poleceń.

Czy firma zatrudnia praktykantów, stażystów?

Od lat posiadamy w Billennium bardzo rozwinięty program praktyk studenckich. Obecnie we wszystkich biurach co roku zatrudniamy ponad 30 praktykantów. Wszystkie staże oraz praktyki są u nas płatne. Nasza oferta staży skierowana jest głównie do młodych programistów i absolwentów studiów technicznych. Praktyki mają na celu wyłonienie najzdolniejszych kandydatów i nawiązanie z nimi stałej współpracy. Oferujemy bardzo elastyczne warunki zatrudnienia i najważniejsze jest dla nas by praca w Billennium nie odbywała się kosztem ścieżki naukowej młodego człowieka. Wielu z nich zostaje u nas potem na stałe, co uważamy za nasz sukces.

Czy firma przeprowadza okresowe oceny pracownicze?

W Billennium przeprowadzamy okresową ocenę 360 - opartą o kluczowe dla rozwoju naszej organizacji kompetencje. Ocena ta pomaga wspierać rozwój naszych pracowników, a pracownikowi daje możliwość kierowania swoim rozwojem zawodowym. Oceny są niezmiernie ważne bowiem dają świadomość własnych kompetencji, określają sposób pracy nad mocnymi i słabymi stronami, pozwalają też odkryć kompetencje, o których pracownik nie zdaje sobie sprawy, a za które cenią go współpracownicy.

W jaki sposób motywujecie pracowników do pracy?  

Staramy się dbać o naszych pracowników i stale się rozwijać, bowiem tylko wtedy podnosimy standard naszych usług. Nasza kadra menedżerska posiadała wiedzę, kompetencję i odpowiednie narzędzia służące do motywowania i nagradzania pracowników za ich wysiłek. Oprócz szkoleń i benefitów pracowniczych, staramy się zapewnić im komfortowe warunki i przyjemną atmosferę pracy.

Duży nacisk kładziemy na kreatywność naszych pracowników i energię, z którą przychodzą do pracy. Staramy się wspierać ich w oddolnych inicjatywach i wynagradzać za szczególne osiągnięcia. Potwierdza to uruchomiony niedawno Projekt Rozwojowy. Pomysł na niego wziął się z założenia, że warto dać pracownikom czas na wprowadzenie usprawnień do swojej pracy, na które często nie mają czasu z powodu obowiązków wobec Klientów. Aby dać możliwość ujścia ich kreatywnym pomysłom, raz na kwartał każdy pracownik (bądź zespół) może zgłosić swój pomysł na zmianę. Najlepszy z pomysłów zostaje realizowany, tj. pracownik / zespół dostaje czas, w trakcie którego tworzy kod bądź analizuje problem w celu identyfikacji dalszych działań. Praca na rzecz rozwoju jest wynagradzana, a w przyszłości liczymy na to, że inicjatywy pracownicze będą stwarzały możliwość kreowania rozwiązań czy produktów, które wejdą do naszej oferty.

Dziękujemy za rozmowę.

Billennium S.A.