Grzegorz Pietraszewski Prezes Aureus S.A.
Od 11 lat zarządza grupą Aureus. Inspirator wielu udanych projektów biznesowych, m.in. Aureus VIA czy Motoplejada. Twórca Fundacji Aureus Link, która wspiera startupy. Stawia na budowanie wyjątkowych relacji z pracownikiem, wprowadzając niestandardowe programy motywacyjne. Dzięki temu grupa prężnie się rozwija, stając się jednym z liderów na rynku finansowym. Determinację biznesową przełożył na sportową, zdobywając tytuł IronMana podczas zawodów triathlonowych we francuskim Vichy. Pasjonat historii, zwłaszcza współczesnej, polskiego kina oraz żeglarstwa. Prywatnie, spełniony ojciec.

Aureus jest obecny na rynku finansowym już ponad 11 lat. Jak w tym czasie zmieniła się firma?

Przeszliśmy ogromną ewolucję. Wciąż pamiętam gdy rozpoczynaliśmy naszą pracę w garażu. Dosłownie w garażu, gdzie razem ze wspólnikiem założyliśmy pierwsze biuro. Na początku w firmie były trzy osoby, a w swojej ofercie mieliśmy tylko kredyty. Teraz w zespole pracuje już ponad 80 osób, mamy dwa oddziały i rozbudowany portfel usług, nie tylko finansowych. Stale rośnie również liczba naszych klientów. Zaufało nam już ponad 10 tys. osób, co jest dla nas jednocześnie ogromnym wyzwaniem.

Czym dokładnie zajmuje się grupa Aureus? Co wchodzi w zakres świadczonych przez Państwa usług?

Filarem naszej działalności są usługi finansowe, czyli sprzedaż produktów takich jak leasing, kredyt i ubezpieczenia. Dla przykładu jeśli ktoś chce kupić samochód, rozbudować flotę w swojej firmie, ale brakuje mu na to środków zwraca się do nas. Jesteśmy bardzo mocno związani z branżą transportową, dlatego poza finansowaniem mamy w ofercie dla takich firm projekt Aureus VIA, czyli program kompleksowej obsługi kadrowo-księgowej. Stworzyliśmy też elitarne grono dealerów samochodów używanych Motoplejada, które daje kupującym szereg korzyści, ale przede wszystkim pewność wybranego samochodu. Od lat działamy również na rynku rolniczym, pomagając m.in. w pozyskiwaniu unijnych dotacji. Ze względu na biznesowe doświadczenie pomagamy również firmom w obsłudze prawnej i księgowej. To pokazuje skalę naszych działań, ale przede wszystkim potwierdza, że postawienie na jakość i budowanie długotrwałych relacji z klientami, jest właściwym kierunkiem.

 

Skoro jesteśmy przy temacie klientów, kto może być zainteresowany waszymi usługami?

Trudno jest oczywiście wymienić wszystkich, ale możemy założyć, że zarówno osoby prywatne chcące np. ubezpieczyć swój majątek czy sfinansować zakup samochodu jak i przedsiębiorcy głównie z branży transportowej, rolniczej co wynika z naszej historii. Jednak wraz z rozbudową naszego portfela usług, rozszerza się także grono firm, które decydują się na współpracę. Żaden przedsiębiorca nie wyobraża sobie pracy bez samochodu, a często w firmie jest ich kilka czy kilkanaście, więc niezależnie od branży może skorzystać z naszej oferty. Obsługa kadrowo-księgowo-prawna także dotyczy każdej firmy, więc grono zainteresowanych jest naprawdę duże.

Branża pośrednictwa finansowego dynamicznie się zmienia. Wiele usług przenosi się do internetu. W jaki sposób Aureus reaguje na te zmiany?

Przede wszystkim stawiamy na budowanie relacji z klientami. To akurat w naszym przypadku się nie zmienia. Jeżeli klient będzie miał przekonanie, że jest obsługiwany profesjonalnie, że nasza współpraca nie kończy się na podpisaniu umowy możemy powiedzieć, że dobrze wykonaliśmy robotę. To dopiero jednak początek. Ponieważ nie sztuką jest pozyskanie klienta, ale jego utrzymanie i sprawienie by czuł, że ma w nas oparcie na każdym etapie trwania umowy. Nawet w sytuacjach, które mogą być problematyczne. Internet i usługi mobilne odgrywają oczywiście w ostatnim czasie ogromną rolę, dlatego reagujemy adekwatnie do sytuacji. Przykładem może być stworzona przez nas nowoczesna aplikacja, która z jednej strony pomaga w pracy naszego zespołu a z drugiej, jest doskonałym narzędziem do współpracy z klientami. Dzięki niej możemy lepiej ich poznać i przygotować dla nich jeszcze bardziej kompleksową ofertę.

Aureus otrzymał ostatnio Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii Instytucja Finansowa 2017. Osobiście odbierał Pan tę nagrodę, to coś więcej niż wyróżnienie?

Zdecydowanie tak. To podsumowanie naszej wieloletniej pracy, budowania firmy przyjaznej zarówno dla otoczenia biznesowego, ale także naszych pracowników. Richard Branson mówi, że jeśli będziesz się troszczył o swoich pracowników, to oni zatroszczą się o twoich klientów i coś w tym jest. To coś więcej niż słowa, to rodzaj filozofii biznesowej, którą w Aureusie realizujemy każdego dnia. Nagroda przyznana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach potwierdza, że stawianie na relacje ma korzyści dla każdej ze stron. Dlatego, to ogromny sukces całego zespołu, ale jednocześnie wielkie zobowiązanie wobec wszystkich naszych klientów.

Najnowszym projektem grupy jest Aureus Finanse. Spółka, która zajmuje się doradztwem biznesowym oraz obsługą prawną i księgową firm. Konkurencja na tym rynku jest ogromna, jest coś czym Aureus może się wyróżnić?

Lubimy trudne wyzwania. Dlatego, że w zespole mamy wielu ekspertów, których doświadczenie pozwala spokojnie konkurować z firmami mającymi ugruntowaną pozycję w tym segmencie. Poza tym, pomysł na doradztwo biznesowe pojawił się, w zasadzie z inspiracji klientów. Pamiętajmy, że ktoś korzystając z naszych usług np. leasingu może także potrzebować wsparcia w zakresie księgowo-prawnym. Mając zaufanie do naszych produktów finansowych, klienci sami zwracali się z pytaniami o możliwość doradztwa w zakresie chociażby optymalizacji podatkowej. Stąd wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom. Nazywamy to roboczo modelem odpowiedzialnego biznesu, którego centrum stanowią usługi finansowe, do nich natomiast dodajemy kolejne, odpowiadając na potrzeby klientów.

 

Jak wygląda proces rekrutacji w Aureusie?

Zacznijmy może od relacji jakie ukształtowaliśmy w firmie. Naszym hasłem jest #MarkaTworzonaPrzezLudzi. Dla wielu to może być banalny frazes, ale w Aureusie to motto, które obowiązuje każdego dnia. Wcześniej mówiłem o relacjach z klientem, a te przecież ktoś buduje. Ludzie są największą wartością firmy. W naszym zespole panuje dość liberalna atmosfera, można powiedzieć mało sformalizowana w kontaktach na linii pracownik-przełożony. Proszę nie mylić tego z brakiem profesjonalizmu. Wychodzimy jednak z założenie, że jeśli drużyna czuje się w takiej strukturze lepiej, a efekty pracy są widoczne to nie warto tego zmieniać.  Rekrutacja nie jest skomplikowana. Odbywa się głównie poprzez nasze media społecznościowe i portale pracy. Jeżeli widzimy, że kandydat ma determinację, chęć uczenia i rozwijania się w pracy, niecodzienne umiejętności oraz kreatywne podejście to często przeważa to nad wykształceniem, czy doświadczeniem na konkretnym stanowisku. Oczywiście nie zawsze, ale do każdego podchodzimy indywidualnie.

 

W ostatnim czasie wiele mówi się o tzw. rynku pracownika. Niskie bezrobocie, dobra koniunktura wymusza na pracodawcach zmianę podejścia w relacjach z zespołem. Jak Aureus reaguje na te zmiany?

Na wiele sposobów. Po pierwsze widzimy, że programy w postaci benefitów takich jak karty multisport, prywatna opieka zdrowotna, telefony czy samochody służbowe są czymś standardowym dla pracownika. Z jego perspektywy liczy się coś więcej. Z jednej strony poczucie stabilizacji, ale z drugiej realna możliwość rozwoju czy poczucie przywiązania do pewnej wspólnoty, jaką stanowi cały zespół. Dlatego wprowadziliśmy m.in. program „Stay with us”, który krótko mówiąc, można zdefiniować hasłem- im dłużej z nami, tym więcej dla ciebie. Dzięki niemu pracownicy mogą sfinansować swoje pasje, wykształcenie, podróże czy dowolnie wybrane cele. Do tego dochodzi ogromna liczba szkoleń, wyjazdów z całymi rodzinami czy spotkań z ciekawymi ludźmi. Świetnie działa akcja „Poznaj nas z innej strony”, czyli seria video przygotowanych przez naszych pracowników, w których opowiadają o swoich pasjach. Mamy dla nich również regularne zaproszenia na różne wydarzenia, z których mogą skorzystać w wolnych chwilach razem z bliskimi. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki, od prestiżowych spektakli w teatrze po znany na całym świecie, kanadyjski Cirque du Soleil czyli Cyrk Słońca.

 

Program „Stay with us” jest autorskim projektem motywacyjnym? Co daje pracownikom?

Większość firm szuka  sposobu na tzw. programy lojalnościowe, ale finalnie znaczna część pozostaje przy tych standardowych, znanych do tej pory. W Aureusie uznaliśmy, że poza standardowymi wprowadzimy autorski projekt, który jest nie tylko wyróżnieniem na rynku, ale co najważniejsze realną wartością dla zespołu. Pracownicy, w zależności od stażu mają do dyspozycji każdego roku po kilka tysięcy złotych na swój rozwój. Sami decydują na co przeznaczą te środki. To m.in. sprzęt sportowy, szkolenia i studia czy wyjazdy. Chcemy dzięki temu zbudować wyjątkową relację na lata, w której każda ze stron wnosi do Aureusa unikalne wartości.

Mówił Pan wcześniej o spotkaniach i wyjazdach, jak to wygląda dokładnie?

Cyklicznie organizujemy wyjazdowe spotkania w różnych miejscach Polski, pod nazwą „Akademia twojego sukcesu”. Zawsze jest inny motyw przewodni, jednak związany z bezpośrednią aktywnością zespołu. To m.in. szkolenia z psychologii w biznesie, skutecznej komunikacji, etykiety i savoir vivre’u. Ale poza aspektami zawodowymi, są także wyjazdy rodzinne, do Lwowa, Paryża czy Kołobrzegu nastawione przede wszystkim na budowanie zespołowej więzi i wzajemnego zaufania.

 

Jakimi narzędziami do pracy dysponują pracownicy Aureusa?

To oczywiście zależy od zajmowanego stanowiska, a w zasadzie miejsca pracy. Inaczej jest w przypadku pracowników biurowych, inaczej naszych specjalistów w terenie. Każdy ma oczywiście służbowy telefon z dostępem do internetu. Mobilny charakter działań naszych pracowników w terenie wymaga jednak, by mieli jak najbardziej komfortowe warunki do pracy. Wszyscy dysponują służbowym samochodem, komputerem, a także iPadami, co jest związane z aplikacją ułatwiającą kontakt z klientami. Pracownicy biurowi mają swoje dedykowane miejsca pracy w nowoczesnych biurach w Gliwicach i Daleszycach. Do tego dochodzi wyjątkowa atmosfera i m.in. nielimitowana kawa.

Jeżeli chodzi o ścieżkę kariery, to czy w Aureusie jest jasno określona?

Zdecydowanie tak, kierujemy się zasadą doświadczenia na zajmowanym stanowisku oraz wyników, jakie osiągają pracownicy. Zaczynamy z poziomu specjalisty, z biegiem czasu każdemu przysługuje coraz więcej przywilejów oraz możliwości awansu. Zarówno pod względem odpowiedzialności za wykonywane zadania jak i finansowym. Najlepszym dajemy możliwość zarządzania spółkami, które powołujemy oraz dołączenia do zespołu kierującego całą marką. Tak jak w przypadku Aureus Finanse. Prezesem został Daniel Iwaniuk, który jest z nami od wielu lat, a do tego doskonale zna się na kwestiach księgowo-prawnych. Do tego wszystkiego mamy również system premii kwartalnych, które przyznawane są za efektywną pracę.

  

Jak wygląda codzienna atmosfera w pracy zespołu? Jest ważna dla firmy?

Jest jednym z ważniejszych elementów sukcesów całego zespołu. Każdy zna swoje określone zadania, ale zawsze jest czas na to by zaśpiewać wspólnie sto lat i wręczyć prezent pracownikowi, który ma urodziny czy razem kibicować np. sportowcom, którzy walczą o tytuły w godzinach naszej pracy. To może drobne rzeczy, ale niezwykle mocno wpływają na ducha zespołu. Inaczej jest z pracownikami terenowymi, którzy z pozoru mogliby wydawać się mniej zżyci z firmą i biurem. Jednak o to również dbamy wyjątkowo mocno. Po pierwsze, korzystamy z fantastycznych narzędzi jakie daje internet, cały czas wszyscy pozostają w aktywnym kontakcie. Po drugie, to o czym mówiłem wcześniej, często się spotykamy i wyjeżdżamy nadrabiając wszystkie zaległości w integracji.

Na jakie wsparcie może liczyć nowa osoba w zespole Aureusa?

Przede wszystkim każdy nowy pracownik otrzymuje dedykowanego opiekuna, który przez pierwszy miesiąc pomaga w aklimatyzacji, wprowadza do zadań i życia firmy. Poza tym, gwarantujemy szkolenia pomagające w poznaniu wszystkich usług i produktów, z którymi pracownik będzie miał kontakt. Wspiera także cały zespół, ponieważ wszyscy wiedzą, że niezwykle mocno cenimy w Aureusie przyjazną atmosferę i pomoc w pracy. Wszystko dlatego, że jesteśmy Marką Tworzoną Przez Ludzi, a to zobowiązuje.

Dziękujemy za rozmowę.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Listopadzie 2019r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 115 175
  2. olx.pl 2 736 098
  3. pracuj.pl 2 718 511
  4. linkedin.com 2 689 259
Aureus S.A.
4/5 Na podstawie 86 ocen.
Aureus S.A.