Auchan Polska
3 111 6 1

Czym się zajmujemy?

Auchan Retail Jesteśmy jedną z wiodących sieci handlowych w Polsce i na świecie. Pracujemy w 16 krajach i zatrudniamy ponad 300 000 pracowników, w trzech kanałach dystrybucji: Hipermarkety Auchan, Supermarkety Simply, e-commerce AuchanDirect.pl.To ogromna szansa na rozwój i poznanie wielu wyjątkowych ludzi. Nie możesz jej przegapić! Hipermarkety Auchan Polska to 19 500 współpracowników w 76 sklepach i 6 platformach logistycznych. Od 20 lat poprawiamy jakość życia i siłę nabywczą klientów. Dbamy o jakość produktów, oferujemy je za najniższą cenę.

  • 1996

    Rok założenia

Dorota Patejko Dyrektor ds. komunikacji, Auchan Polska

Absolwentka filologii francuskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła również studia podyplomowe w Polsko-Francuskiej Szkole Zarządzania przy AGH oraz IAE w Lille. Z Auchan Polska związana od 1998 roku. Wcześniej była dyrektorem i właścicielem szkoły języków obcych.

Przeczytaj cały wywiad »

Zainteresowany

Czy potrzebują pracowników? Na jaki dział?

Karolina

@MIKA, co według Ciebie musiałoby się zmienić w relacji pracodawca-pracownik w firmie Auchan Polska, aby nie było problemu z naborem nowych pracowników. Czy zmiana płacy byłaby wystarczającym czynnikiem, czy jednak inne aspekty też wymagają przemodelowania? Zachęcam również inne osoby do zabrania głosu w tej sprawie.

MIKA

Po 3tyg pracy stwierdzam ze Auchan to jedna wielka porażka ! Myślą ze jedna osoba będzie robić na 2 etaty. Ludzi brak do pracy bo tak słabo płacą a z czasem pracy robią pod gorke pracownikowi -wszystko aby było na nie korzysc pracownika. Oby tak dalej to nawet Ukraińcy nie będą chciali przyjść do Centrali.

Manager 2017-06-10 10:06 przez Manager

Przebieg rekrutacji

Jeżeli myślicie że "to tylko Auchan" to grubo.się mylicie. Na staniwiska kierownicze rekrutacja jest nawet trzyetapowa. Telefon + spotkanie HR + region HR, DYKRETOR . Na romozwie podstawa to brak stresu, trzeba to.traktować jak.wyzwanie ale zdecydowanie nie jako kategorii " Życia i śmierci ".

Pytania

Na rozmowie raczej nie lał bym wody, tutaj bardziej ceni.się konkrety,.znajomosc.handlu, konkurencji. Jeśli nie robicie zakupów w auchan, lub byliscie dawno.warto.przed rozmową prZejść się alejka po alejce i zapisać wnisoki, co się podoba, co nie. Szczegolnie wybierzcie się na dział na.ktory aplikujecie. Okiem klienta zobaczcie sklep, potem jak potencjany manager. Czasem padaja z nienacka pytania " co to jest marża, FIFO?". Raczej nie podkreslajcie że ekipa, team, Zespół jest dla was najwazniejszy, raczej będzie to.negatywnie odebrane bo w świecie Auchan taki kierownik może być problematyczny. Jeśli macie doświadczenie w branży, podkreślcie ze.macie.inne.oferty,.Jeżeli poczujecie że są Wami zainteresowani, lepiej jest profesjonalnie dac sobie czas na decyzje, - to.może Wam pomóc podbić stawkę wynagrodzenia. Mało jest ludzi z.doświadczeniem ktorzy chca w A pracować ( wlasnie kwestia $) a nowych się dlgo.szkoli co w obliczu wynikow i.ich realizacji jest klopotliwe ). W zależności od działu, pomyślcie nad tym jak chcecie zwiekszyc sprzedaż, jak szkolić ekipe, na.jakich wskaźnikach się skupicie, takie konkrety są na tej rozmowie ważne, ale uwaga na.rozmowie z.Dykrektorem nie wymyslajcie ppd publike rozwiazan, bo bedziecie z tego rozliczeni predzej czy później. Moja sugestia, zrobcie w waszej okolicy rozeznanie ile Zarabia kierownik, np lidla, biedronki czy inny manager w hiperM, dopytujcie tez o.premie, bony, nie.do końca wszystko rozowo wyglada. Nie ubierajcie raczej garnituru, casual elegancja wystarczy, to stanowisko gdzie pracuje sie fizycznie... powodzenia :)

  • Poziom rozmowy:
  • Rezultat: Dostałem pracę