Znajdź szybko pracę!
Załóż Profil Zawodowy w 3 krokach!

Załóż profil Zawodowy

Швидко знайдіть роботу!
Створіть професійний профіль за 3 кроки!

Створіть профіль професіонала
Miniaturka
Anna Data-Hendler
Recruitment Manager w bydgoskim oddziale Atos IT Services Sp. z o.o.
Obecnie pełniąca obowiązki Recruitment Manager w bydgoskim oddziale firmy Atos IT Services Sp. z o. o.

Jak wyglądały początki firmy w Polsce?

Firma Atos w Polsce działa od 2000 roku. W Bydgoszczy pracowało wówczas 6 osób. Dziś mamy biura w kilku miastach Polski (Bydgoszcz, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Toruń, Łódź), gdzie zatrudniamy ponad 4000 osób.  Tak dynamiczny wzrost organizacji jest jednocześnie unikalną szansą rozwoju dla jej pracowników. Firma cały czas się powiększa, powstają nowe działy, pojawiają się nowe wakaty. Dla osób chcących zbudować swoją karierę możliwości są ogromne.

Z jakich nagród, wyróżnień są Państwo najbardziej dumni?

Nasza firma znalazła się wśród najlepszych firm IT w rankingach TOP 200 Computerworld i Best 100 ITwiz. W wielu kategoriach zajęliśmy czołowe pozycje, w tym pierwsze miejsca w: Największy dostawca usług outsourcingowych, Największy dostawca rozwiązań i usług IT dla sektora utilities, Największy dostawca aplikacji webowych i portali internetowych.

Atos jest także doceniany jako atrakcyjny pracodawca, zgadza się?

W roku 2015 po raz czwarty znaleźliśmy się w gronie Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce w kategorii firm zatrudniających powyżej 500 pracowników, przeprowadzanym co roku przez niezależną jednostkę badawczą Great Place to Work Institute. Nasz wzrost zatrudnienia został dwukrotnie doceniony nagrodą Ministra Pracy i Polityki Społecznej – zdobyliśmy tytuł Kreatora Miejsc Pracy w roku 2014 i 2015. Atos znalazł się również w gronie 50 najbardziej atrakcyjnych pracodawców wśród studentów w Polsce. Pozycja naszej firmy w 2016 roku to olbrzymi sukces – Atos zajął 27. miejsce, awansując o 15 pozycji względem ubiegłorocznego raportu. Wynik ten to nie tylko najlepsza pozycja Atos w historii rankingu, lecz również największy awans pośród wszystkich zaprezentowanych firm.

Czym wyróżniają się Państwo jako pracodawca?

Naszym wyróżnikiem są ludzie i atmosfera, którą tworzą. To dzięki wspaniałym specjalistom i ciekawym osobowościom świadczymy najwyższej klasy usługi IT. Dlatego inwestujemy w rozwój pracowników, zapewniamy im przyjazne środowisko pracy oraz stabilność finansową. Kultura firmy budowana jest na zdrowej równowadze pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym. Możliwość łączenia pracy i pasji oraz funkcjonowanie w zdrowej równowadze pomiędzy tymi obszarami to cecha charakterystyczna naszej firmy.

Czy na rynku jest wystarczająco wielu potencjalnych pracowników, mogących podjąć pracę w firmach z branży IT, w tym także i firmie Atos?

Firma Atos jest międzynarodową firmą informatyczną. W bydgoskim oddziale realizujemy projekty na rzecz klientów międzynarodowych. Od kilku lat na rynku globalnym w branży IT trwa walka o talenty, ten trend obserwujemy również w Polsce. Osoby poszukujące pracy w tym sektorze mają dużą ilość dostępnych ofert pracy, zdecydowanie mamy tu do czynienia z rynkiem pracownika. Coraz trudniej zatem znaleźć odpowiednie osoby do pracy, a stosowane dotychczas metody dotarcia do potencjalnych kandydatów, takie jak np. ogłoszenia o pracę, często nie wystarczają.

   

   

Czy osoby kończące studia, rozpoczynające karierę zawodową są do niej dobrze przygotowani?

Absolwenci są coraz lepiej przygotowani do pracy w środowisku międzynarodowym i pracy zdalnej, sprzyja temu niewątpliwie dostęp do Internetu i globalizacja. Potrafią pracować z użyciem nowoczesnych technologii, znają języki obce.  Brakuje im często praktycznych umiejętności, które często nie są przekazywane w trakcie studiów. Atos podejmuje wiele inicjatyw w celu podnoszenia kwalifikacji niezbędnych do pracy w branży IT. Współpracujemy z uczelniami zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i z wybranymi uczelniami w Polsce. Przykładem udanej współpracy lokalnej jest Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizujemy między innymi spotkania i warsztaty ze studentami, które prowadzone są przez inżynierów z naszej firmy. Jest to świetna okazja aby zobaczyć jak wiedza teoretyczna zdobyta w trakcie studiów, może być wykorzystana w praktyce. Kolejną realizowaną inicjatywą są bezpłatne szkolenia organizowane w ramach Atos Academy. Dotyczą one konkretnych obszarów merytorycznych, odbywają się w weekendy w bydgoskiej siedzibie Atos i prowadzone są przez naszych doświadczonych inżynierów. Najlepsi uczestnicy po zakończeniu kursy, otrzymują oferty pracy w dziale organizującym szkolenie.

Jak wygląda proces rekrutacji w firmie Atos?

Proces rekrutacji w firmie Atos składa się z kilku etapów, podczas których sprawdzamy kompetencje wymagane na danym stanowisku pracy. Pierwszym jest krótka rozmowa telefoniczna (ok. 30 minut), która ma na celu weryfikację kompetencji technicznych, które są potrzebne na danym stanowisku. Pytania, z którymi kandydaci mogą się spotkać, dotyczą zarówno zagadnień teoretycznych i praktycznych, jak i radzenia sobie w opisanej sytuacji hipotetycznej. Pogłębienie wywiadu następuje podczas spotkania w biurze Atos, które jest drugim etapem procesu. Spotkanie trwa około 1,5 godziny, a w jego trakcie weryfikowane są znajomości deklarowanych języków obcych, umiejętności i wiedza technniczna oraz kompetencje miękkie.

Czy zatrudnianie ,,z polecenia'' jest praktykowane w firmie Atos?

Jak najbardziej. Około 40% zatrudnianych osób to osoby z polecenia. System ten przyspiesza proces rekrutacyjny, jednak decyzja o finalnym zatrudnieniu danej osoby jest podejmowana na podstawie posiadanych przez niego kompetencji.

W jaki sposób firma Atos pomaga pracownikom w procesie adaptacji na nowym stanowisku pracy?

Wychodzimy z założenia, że szkolenia wprowadzające mają ogromny wpływ na późniejsze zaangażowanie pracowników, dlatego proces ten jest dość mocno rozbudowany. W firmie Atos funkcjonuje program „Induction”, tj. system szkoleń wprowadzających. Nowi pracownicy mają dedykowanych opiekunów, którzy pomagają im szybko odnaleźć się w nowym środowisku pracy. Każdy nowy pracownik otrzymuje informacje nie tylko niezbędne do pracy na danym stanowisku, ale zdobywa także podstawową wiedzę na temat organizacji oraz procesów i procedur w niej funkcjonujących.

Jak dbają państwo o dalszy rozwój pracowników?

Ponadto, niezależnie od zajmowanego stanowiska, pracownicy mają dostęp do szkoleń technicznych, językowych oraz z zakresu kompetencji miękkich. Są one organizowane w sposób tradycyjny, a także dostępne w formie e-learningowej. Pozwala to na rozwój w dowolnie wybranym kierunku. Plan szkoleń dla danego pracownika ustala sam zainteresowany wraz ze swym managerem. Mimo wciąż rosnącej organizacji w Polsce, staramy się by nasi Pracownicy byli postrzegani indywidualnie. Budujemy zatem relacje i staramy się je pielęgnować. To czasem trudne, choć bardzo ważne zadanie – zgrany zespół to podstawa zrównoważonego rozwoju i wspólnego osiągania sukcesów.

Czy stosują Państwo elastyczne formy zatrudnienia, tak aby student mógł połączyć pracę z nauką?

W naszej firmie zatrudniamy pracowników w oparciu o umowę o pracę. Są jednak działy, w których możliwe jest łączenie pracy zawodowej z nauką. Mam tu na myśli działy, w których serwisy świadczone są w trybie 24/7. Umożliwia to dość elastyczne planowanie godzin pracy i pozwala pracownikom na łączenie pracy zawodowej z zajęciami nawet na studiach dziennych.

Jak wygląda ścieżka kariery w Atos?

W naszej firmie istnieją cztery zasadnicze ścieżki zawodowe:

  • Inżynierska – rozwój w wybranych technologiach, m.in.: programowanie, wsparcie klienta, administrowanie, projektowanie i budowanie architektury
  • Procesowa – rozwój w zakresie koordynowania, a następnie zarządzania procesami takimi jak incydenty, problemy, zmiany, zdolności produkcyjne, konfiguracje.
  • Projektowa – rozwój w zakresie wspierania projektów od strony administracyjnej i finansowej, a następnie całościowe zarządzanie nimi i ich prowadzenie
  • Zarządzająca – rozwój w obszarach takich jak zarządzanie personelem wyższego i niższego szczebla, a także administrowanie usługami i serwisami.

Odpowiednia atmosfera w miejscu pracy często zwiększa efektywność pracowników- czy doceniają Państwo znaczenie tego aspektu w Atos?

Atmosfera jest bardzo ważnym czynnikiem, dlatego staramy się aby była ona jak najlepsza. Ważny jest dla nas work-life balance, dlatego staramy się wspierać indywidualne inicjatywy naszych Pracowników. W naszym portfolio pracownik znajdzie programy takie jak B-aktiv, czy globalną platformę „Revitalized”, do wspierania kulturalnych i sportowych aktywności. Cieszy nas również fakt, że nasi Pracownicy angażują się we wszelkiego rodzaju akcje dobroczynne – w tym wypadku, jako firma odpowiedzialna społecznie, również staramy się współuczestniczyć w tego typu działalności i budować podłoże do organizacji wspólnych inicjatyw.  Jesteśmy szczęśliwi, że Atos, jako firma licząca dziś ponad  4 000 Pracowników w Polsce, staje się wspólnym mianownikiem dla wielu ciekawych i częstokroć szczytnych przedsięwzięć. Pracownicy Atos łączą się w grupy dyskusyjne, wspólnie planują aktywności sportowe lub uczestniczą pod logo Atos w sportowych, niekiedy bardzo poważnych i nośnych przedsięwzięciach. Mimo wciąż rosnącej organizacji w Polsce – staramy się by nasi Pracownicy dalej czuli się w Atos postrzegani indywidualnie. To czasem trudne, ale niezmiennie ogromne ważne zadanie. W Atos jesteśmy świadomi, że naszą największa wartość stanowią ludzie.

Dalsze plany zatrudnieniowe firmy?

Firma Atos planuje w 2017 roku wzrost zatrudnienia. Będziemy poszukiwać kandydatów na stanowiska juniorskie, ale również specjalistyczne i menadżerskie. Poszukujemy osób, które są zainteresowane pracą w międzynarodowym środowisku, znają języki obce, w szczególności język niemiecki, są otwarte na zmiany oraz są zainteresowane rozwojem w jednym z obszarów: technicznym, biznesowym, managerskim lub pracą w działach wspierających, takich jak HR, Kontroling, Zakupy.

Gdzie osoby zainteresowane odnajdą aktualne oferty pracy?

Wszystkie dostępne oferty pracy są stale aktualizowane na naszej stronie internetowej (kariera.pl.atos.net), a także dostępne na naszym Facebooku (Atos Poland GDC). Zapraszam serdecznie do ich odwiedzania.

Dziękuję za rozmowę.

 

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
Atos IT Services Sp. z o.o.