Amazon

2 Dodaj merytoryczną opinię

Zasady przywództwa

Zasady przywództwa

Our Leadership Principles aren’t just a pretty inspirational wall hanging. These Principles work hard, just like we do. Amazonians use them, every day, whether they’re discussing ideas for new projects, deciding on the best solution for a customer’s problem, or interviewing candidates. It’s just one of the things that makes Amazon peculiar.

 

Obsesja na punkcie klienta

Liderzy rozpoczynają proces myślowy od „końca”, czyli od klienta. Działają energicznie, aby zdobyć i utrzymać zaufanie klientów. Chociaż liderzy zwracają uwagę na konkurencję, nieustannie myślą o klientach.

 

Odpowiedzialność

Liderzy biorą na siebie odpowiedzialność. Myślą w kategoriach długofalowych i nie poświęcają długoterminowych wartości dla krótkoterminowych wyników. Działają w imieniu całej firmy, a nie tylko własnego zespołu. Nigdy nie mówią „to nie moja robota”. 

 

Pomysłowość i prostota

Liderzy oczekują od swoich zespołów innowacyjności oraz pomysłowości, i zawsze znajdują sposoby na wprowadzenie uproszczeń. Mają wyostrzoną świadomość, wszędzie szukają nowych pomysłów i nie poddają się w sytuacji, gdy „to nie zostało opracowane tutaj”. Wprowadzając nowatorskie idee przyjmujemy do wiadomości, że możemy być źle rozumiani przez długi okres czasu.

 

Prawie zawsze – właściwe decyzje

Liderzy podejmują właściwe decyzje. Umieją trafnie oceniać sytuację i kierują się silną intuicją biznesową.

 

Otwarta samokrytyka

Liderzy nie żyją w przekonaniu, że oni sami lub ich zespoły nigdy nie popełniają błędów. Ujawniają problemy, nawet jeśli jest to dla nich niewygodne lub krępujące. Liderzy porównują siebie i swoje zespoły do najlepszych.

 

Zatrudnianie najlepszych i dbałość o ich rozwój

Liderzy podnoszą poprzeczkę każdemu nowo zatrudnionemu i otrzymującemu awans pracownikowi. Zauważają wyjątkowo utalentowane osoby i chętnie promują je w obrębie firmy. Liderzy kształtują liderów i poważnie traktują misję uczenia innych.

 

Nacisk na najwyższe standardy

Liderzy stosują bezwzględnie — według wielu nieracjonalnie — wysokie standardy. Nieustannie motywują swoje zespoły w dążeniu do doskonalenia jakości produktów, usług i procesów. Usuwają niedociągnięcia, zanim spowodują one szkodę i eliminują problemy w taki sposób, aby się już nie powtórzyły.

 

Odważne myślenie

Myślenie skromnymi kategoriami to samospełniająca się przepowiednia. Liderzy formułują i przekazują innym śmiały kierunek, inspirując do osiągania sukcesów. Potrafią myśleć nieszablonowo i szukać rozwiązań służących klientom poza horyzontem tego, co wypróbowane i sprawdzone.

 

Nastawienie na działanie

W biznesie liczy się szybkość. Wiele decyzji i działań jest odwracalnych, więc nie wymagają przesadnego analizowania. Cenimy podejmowanie inicjatyw pomimo świadomości pewnego ryzyka. 

 

Oszczędność

Staramy się nie wydawać pieniędzy na rzeczy, które nie mają znaczenia dla klientów. Oszczędności towarzyszy zaradność, samowystarczalność i pomysłowość. Nie ma dodatkowych punktów za liczebność zespołu, wielkość budżetu czy stałe wydatki.

 

Zdobywanie zaufania innych

Liderzy są wolni od uprzedzeń, umieją uważnie słuchać i potrafią z pokorą zakwestionować swoje najmocniejsze przekonania.

 

Praca od podstaw

Liderzy działają na wszystkich poziomach, nie tracą kontroli nad szczegółami i często sprawdzają pracę innych. Żadne zadanie nie leży poniżej ich kompetencji.

 

Charakteryzuje ich odwaga w wyrażaniu sprzeciwu i składaniu zobowiązań

Gdy lider nie zgadza się z czyjąś decyzją, poddaje ją w wątpliwość z szacunkiem dla jej autora, nawet jeśli jest to dla niego niewygodne lub męczące. Liderzy mają przekonania i potrafią wytrwale do nich przekonywać. Nie godzą się na kompromisy tylko po to, aby uszczęśliwić innych. Jednak gdy decyzja zostanie już podjęta, stoją za nią murem.

 

Osiąganie wyników

Liderzy koncentrują się na najważniejszych aspektach swojej działalności, dążąc do zapewniania właściwej jakości i terminowego wykonania zadań. Pomimo przeciwności stają na wysokości zadania i nigdy nie spoczywają na laurach.