AC S.A.

2 Dodaj opinię
AC S.A.
2 121 138 5 1
Skryta
 Opinia

AC (ALE CYRK!0 Nie polecam . Było spoko ale pozniej juz było tylko robienie w h.. i podobno to nie koniec Jesień 2018 Tuz po zapowiedzi podniesienia minimalnej krajowej przez Polski Rząd dyrekcja AC robi 2-3 spotkania i oznajmia ze oni już teraz w dobrej wierze podnoszą nam ZASADNICZĄ .. :) 2 miesiace wczesniej niż Rząd karze Ciemnota sie cieszy Tuż przed styczniem 2019 firma likwiduje premie roczną i dodatek za niepalenie wrzuca na do rubryki Płaca zasadnicza dzieki czemu 2 miesiace przed styczniem 2019 wypelniono koniecznosc podniesienia płacy zasadniczej ... Takze ani dodatku za niepalenie ani premi rocznej .. ani papieroska i minimalna krajowa , Premia uznaniowa jakas była ale razem wciąz do 2 tysiecy bylo daleko

Beretta92
 Opinia

No tak. Taki to i portal z opiniami o pracodawcach. Zapoznałam się dokładnie z regulaminem i świadomie opublikowałam wszystko bez danych osobowych, zgodnie z RODO, bez obraźliwych epitetów z merytorycznym uzasadnieniem. WIĘC DLACZEGO USUNĘLIŚCIE GO! Na wszystko jest potwierdzenie. Na szczęście w internecie nic nie zginie :) nie jesteście obiektywni i pomocni potencjalnym pracownikom skoro sterują wami pracodawcy i wywierają presję co ma zniknąć jeżeli opinia jest niewygodna. Dno.

Pollack
Nazwa działu: Handlowy
 Opinia

Zastanawiałem się nad wysłaniem aplikacji na Key Account Expedia w tej firmie, ale widząc po komentarzach co się tam dzieje postanowiłem zweryfikować plany i oszczędzić sobie rozczarowania. Wyglada na to, że niezależnie od pozycji na rynku każda polska firma traktuje pracownika jak zło konieczne.

Pracodawca

 Aktualność

Z zdrowym ciele zdrowy duch! ;-) I my chcieliśmy sięgnąć rąbka tajemnicy zdrowia w pracy. Dlatego, we współpracy z firmą Benefit Systems, zorganizowaliśmy niesamowity event profilaktyczny. Wszyscy pracownicy, zarówno produkcyjni, jak i administracyjni, mieli okazję oderwać się od pracy, potrenować ciekawe ćwiczenia do wykorzystania w pracy, poznać właściwą postawę na stanowisku pracy, posłuchać ciekawych wykładów o zmęczeniu oraz wziąć udział w angażującym treningu, który dodał energii na kolejną część dnia:)

×
Zero tolerancji dla mobbingu w firmie!

Byłeś świadkiem?
Dodaj opinie na www.gowork.pl/opinie
Potrzebujesz wsparcia?
Skontaktuj się z Panią Joanną Koczaj-Dyrda zgloszenie@gowork.pl

Joanna Koczaj-Dyrda
Joanna Koczaj-Dyrda Ofiara mobbingu - Radca prawny