S&OP Manager

PREMIUM CONSULTANTS

Świebodzice

2016-11-21

Aktualnie dla naszego Klienta, producenta z branży FMCG poszukujemy osoby na stanowisko:

 Opis stanowiska / Job description:

- Build a strong network and relationship with internal stakeholders such as Category, Commercial, Manufacturing, Procurement and peers from Supply Chain and act as a catalyst to build a smooth and efficient supply chain planning;

- Ensure the achievement of operational goals (cost savings, reduction of working capital and service level improvements);

- Propose and deliver significant changes to supply chain planning, inventory management and forecasting processes through the implementation of optimal business processes;

- Manage monthly S&OP forecasting process to ensure base case and upside demand forecasts are comprehensive, accurate and representative of the most appropriate demand plan;

- Engage with customers to identify customer needs and improve customer service levels.

Kogo szukamy / Profile description:

- Master Degree in Economics, Marketing, Statistics, Logistics or relevant;

- Minimum 5 years experience in demand planning in manufacturing company;

- Good knowledge of S&OP and Supply Chain processes;

- Experience in multi-market operating model and international environment;

- Good level of numeracy with the ability to manage / analyze / interpret complex data;

- Ability to implement changes;

- Flexible thinking;

- Highly developed interpersonal skills.

Oferujemy / additional benefits:

- medial care

- sports card

- language courses

Praca związana z podróżami służbowymi miedzy zakładami Firmy.

Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie aplikacji klikając w przycisk aplikowania.

Informujemy, że skontaktujemy się jedynie z wybranymi kandydatami.

Zainteresowane osoby prosimy o umieszczania w dokumentach aplikacyjnych klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w mojej ofercie pracy, w celach rekrutacji , zgodnie z Ustawa z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz 883)", "Wyrażam zgodę na wysyłanie informacji pocztą elektroniczną  do celów związanych z rekrutacją zgodnie z przepisami art. 10 ust. 2 Ustawy  z dnia 18.07.2002r. (Dz. U. Nr 144 poz. 1204) o świadczeniu usług drogą elektroniczną".

Proponowane oferty pracy:
Sprawdź wszystkie oferty pracy:
Dzisiaj: 98969 ofert pracy. Sprawdź!