Eurokontakt Serwis Sp. z o.o.

Przed wyjazdem

Zanim podpiszesz

PAMIĘTAJ!

1. Nikt nie ma prawa zmusić nikogo do podpisania umowy, której dana osoba nie akceptuje. Wszystkie umowy należy zawsze uważnie przeczytać przed podpisaniem.
  2. Skorzystanie z ofert zatrudnienia jest uzależnione od Twojej woli, Ty decydujesz czy chcesz podjąć zatrudnienie czy nie!
  3. Zalecamy kontakt z kompetentnym biurem rachunkowym, które pozwoli określić Twoje możliwe korzyści i obowiązki wynikające z tytułu zawartych umów w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych. Opinie i konsultacje ekspertów Agencji Pracy są opinią Agencji lub jej pracowników, ale skutki podjętych decyzji będą dotyczyć bezpośrednio Ciebie.
  4. Zwracamy uwagę, że składki odprowadzane do ZUS nie są tylko niemiłym obowiązkiem – „drenażem kieszeni”, ale w istocie stanowią o wysokości świadczeń emerytalnych lub renty w przyszłości.
  5. Jeżeli podejmiesz decyzję – umowę/umowy należy wykonywać rzeczywiście i starannie. Umowa/umowy zawarte dla pozoru lub celem ominięcia przepisów mogą być nieważne w świetle prawa.
  6. Prawo europejskie może nie uznawać umów marginalnych tj. takich gdzie czas pracy lub/i dochód jest niższy niż 5%.
  7. Brak obowiązku opłacenia niektórych składek ZUS w wyjątkowych sytuacjach prawnych ma charakter dobrowolny tzn. Ty podejmujesz decyzje czy chcesz je płacić czy nie!!! Wybór należy do Ciebie!!!
  8. Podatki należy bezwzględnie płacić!!!

Zanim podpiszesz

O co należy zadbać przed wyjazdem do pracy za granicę

• dopełnić formalności wyrejestrowania z z Powiatowego Urzędu Pracy /KRUS w Polsce,
  • zadbać o ważność dokumentów tożsamości (dowód osobisty i/lub paszport),
  • wyrobić w NFZ europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, opłacić ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków lub – opcjonalnie – zadbać o prywatne ubezpieczenie zdrowotne (nasza Firma proponuje takie ubezpieczenie opcjonalnie jako pakiet dodatkowy).

Warto:

• mieć konkretną ofertę pracy np. podpisaną Umowę Pośrednictwa Pracy,
  • w przypadku korzystania z usług pośrednika, należy sprawdzić również jego wiarygodność (rejestrację w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia KRAZ i odpowiednie certyfikaty),
  • jeżeli Agencja proponuje spotkanie kwalifikacyjne skorzystac z propozycji. Można zapoznać się z firmą, sprawdzić jej wiarygodność. Jest też mozliwość aby skontaktować się bezposrednio z pracodawca w siedzibie Agencji oraz mozliwość obustronnego poznania siebie,
  • otworzyć konto bankowe, którym będziemy posługiwać się zagranicą w walucie zagranicznej oraz wystąpic o karte bankomatową , aktywować ja przed wyjazdem w polskim bankomacie lub placówce bankowej,
  • mieć zapewnione zakwaterowanie,
  • pozostawić rodzinie lub osobie zaufanej wszystkie dane kontaktowe, kserokopie dokumentów (własnych, oraz podpisanych z pracodawcą) i aktualne wyraźne zdjęcie oraz umówić się na regularny kontakt,
  • umówić się na regularny kontakt raz w tygodniu z koordynatorem wyjazdu.

Warto zabrać ze sobą:

• odpowiednią ilość pieniędzy/kartę kredytową, aby w razie nagłego wypadku móc bez problemu wrócić do Polski,
  • międzynarodowe prawo jazdy,
  • aktywny telefon komórkowy z roamingiem
  • dokumenty typu akt urodzenia/akt małżeństwa, czy orzeczenie rozwodowe,
  • listę teleadresową placówek dyplomatycznych, w których możemy uzyskać pomoc.

Warto też pamiętać, że znacznie łatwiej jest wyjechać w 2-3 osobowej grupie, niż samemu.

Grupa nie tylko zapewnia wsparcie psychiczne, ale również znacznie zwiększa bezpieczeństwo podróży i pobytu, warto korzystac z firm, które maja koordynatora d/ s opieki nad pracownikami przebywajacymi na kontrakcie.

Zobacz więcej →

Eurokontakt Serwis Sp. z o.o.