Skat Transport Sp. z o.o. Sp.k.

HISTORIA

„Początek  istnienia przedsiębiorstwa SKAT przypada na rok 1991 i pierwotnie wcale nie była to branża TSL. Po założeniu działalności na osobę fizyczną firma zajmowała się handlem, a w późniejszym okresie wytwarzaniem i sprzedażą  napojów gazowanych i wody mineralnej na terenie Federacji Rosyjskiej. W 1997 roku SKAT zakupił na potrzeby własne 5 ciągników siodłowych oraz naczep i tym samym rozpoczął działalność transportową. Kryzys gospodarczy w Rosji, który rozpoczął się w drugiej połowie 1997 roku, spowodował stopniowe wycofanie się firmy z rynku wschodniego i skoncentrowanie się na rozwoju usług transportowych. SKAT został przekształcony z działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę prawa handlowego pod nową nazwą SKAT Transport. Od 2000 roku spółka prowadziła już w pełni ukierunkowany, systemowy i - co ważne - systematyczny rozwój działalności transportowej.

Waldemar Łazarczyk jako właściciel i osoba zarządzająca przeniósł swoje bogate doświadczenia z zarządzania produkcją do zarządzania firmą transportową. Intensywna profesjonalizacja przedsiębiorstwa na wielu polach aktywności, a także czynione z żelazną konsekwencją kolejne inwestycje przełożyły się na dobre wyniki SKAT Transport (przychód w 2011 r. – 180 mln zł, zaledwie sześć lat wcześniej – 80 mln zł). Zasada pełnego poszanowania istniejącego prawa, rzetelności, uczciwości i transparentności finansowej pozwoliły na finansowanie zakupów środków transportu na bardzo dobrych warunkach. Zakupione systemy monitoringu umożliwiły skuteczny nadzór nad taborem i towarem w trasie, co w następstwie powodowało efektywną kontrolę kosztów transportu.

Ze SKAT-em kojarzą się nasze charakterystyczne, pomarańczowe ciężarówki. Jednak to przede wszystkim pracownicy tworzą firmę i jej sukces. Dlatego też spółka stawia swojej załodze wysokie wewnętrzne wymagania. Przejrzysty i motywujący system wynagrodzeń oraz zapewnienie fachowych szkoleń pozwoliło na stworzenie kadry, która nie boi się wyzwań nieustannie zmieniającego się rynku transportowo-spedycyjnego.

Ewolucja nie byłaby pełna bez inwestowania także w infrastrukturę. W roku 2005 utworzona zastała baza w Rzepinie, a rok później pierwszy oddział firmy w Katowicach. Aktualnie firma posiada także oddziały w Świeciu, Łodzi i Kościerzynie, Grodzisku Mazowieckim jak również oddział spedycji w Rzepinie .

W  2014 roku siedziba firmy została przeniesiona do własnego, nowoczesnego biurowca zlokalizowanego na obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w bliskim sąsiedztwie Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Wartość przeobrażającej się firmy wymiernie potwierdza też kilkadziesiąt przyznanych nagród i medali. Szybki wzrost obrotów został potwierdzony aż dziewięciokrotnym przyznaniem tytułu Gazeli Biznesu. Dążenie do perfekcji organizacji transportu i jego terminowości było przyniosło w rankingu TOP 500 czasopisma Truck & Business 2009 i 2014 wyróżnienie za najefektywniej zarządzane przedsiębiorstwo transportowe w Polsce. SKAT Transport kilkukrotnie został również uhonorowany Medalem Europejskim w kategorii usługi transportowe oraz otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez Business Centre Club. W rankingu firm TSL za rok 2010 przedsiębiorstwo uplasowało się w szerokiej stawce na wysokim 16 miejscu pod względem zysków brutto.

Aby pełniej oddać drogę rozwoju spółki poniżej zamieszczamy najważniejsze dla nas nagrody i wyróżnienia z kilku ostatnich lat:

2004

SKAT pojawił się na liście najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce, zajmując 11 miejsce w województwie pomorskim oraz 221 miejsce w kraju w rankingu „Gazel Biznesu 2004”

2005

SKAT po raz drugi został zaliczony do najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce, zajmując 18 miejsce w województwie pomorskim oraz 217 w kraju w rankingu "Gazel Biznesu 2005", ponad to SKAT został uhonorowany prestiżową nagrodą "Przedsiębiorstwo Fair Play 2005" przyznawaną firmom, które promują zachowania etyczne w działalności gospodarczej

2006

SKAT po raz trzeci został zaliczony do najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce, zajmując 11 miejsce w województwie pomorskim oraz 143 miejsce w kraju w rankingu "Gazel Biznesu 2006"

2007

SKAT po raz czwarty został zaliczony do najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce, zajmując 46 miejsce w województwie pomorskim oraz 548 miejsce w kraju w rankingu "Gazel Biznesu 2007", oprócz tego SKAT został przyjęty do elitarnego grona przedsiębiorców Business Centre Club

2008

Usługa "Transport międzynarodowy" wykonywana przez SKAT została uhonorowana Medalem Europejskim, natomiast w rankingu TOP 500 najbardziej efektywnych ekonomicznie firm transportowo-logistycznych w latach 2004-2006 opublikowanym przez Polska Truck & Business, SKAT został sklasyfikowany na 7 miejscu spośród 500 firm, 24 czerwca 2008 - podczas konferencji zorganizowanej przez Polska Truck & Business w Warszawie, SKAT otrzymał wyróżnienie w kategorii "Dynamiczny i zrównoważony rozwój firmy transportowej"

2009

SKAT uhonorowany został certyfikatem "Przejrzysta Firma"

2010

Usługa "Transport międzynarodowy" wykonywana przez SKAT po raz kolejny została uhonorowana Medalem Europejskim

2011

Rzeczpospolita opublikowała ranking firm TSL według zysku brutto w 2010 roku (w tys. zł) - w skali kraju zostaliśmy sklasyfikowani na 16 miejscu. Podczas konferencji „Truck&Business Day – 2011” SKAT został uznany najlepiej zarządzaną firmą transportową w rankingu TOP 500. W 12 edycji rankingu najbardziej dynamicznych firm SKAT został kolejny raz zaliczony do klubu "Gazel Biznesu".

2012

Forbes wyróżnił SKAT umieszczeniem spółki w zestawieniu „Diamenty miesięcznika Forbes” w kategorii firm od 50 do 250 mln PLN. Podczas szóstej edycji konferencji „Truck&Business Day” SKAT został laureatem w kategorii największych przewoźników i odebrał wyróżnienie dla najlepiej zarządzanych przedsiębiorstw w branży.

2013

Forbes ponownie umieścił naszą spółkę w zestawieniu „Diamenty Forbesa 2014” w kategorii firm od 50 do 250 mln PLN. Po raz siódmy otrzymaliśmy wyróżnienie „Gazeli Biznesu”. Nasza firma została nominowana do tytułu Gepardy Biznesu, wyróżnienie nadawane przedsiębiorstwom, które zwiększyły wartość rynkową swojej firmy w ostatnim roku rozliczeniowym. SKAT Transport znalazł się również w rankingu Rzeczpospolitej „Lista 2000”, wśród największych polskich przedsiębiorstw.

2014

W tym roku nasza firma otrzymała Akredytacje wydaną przez UK Border Force, tym samym dołączyliśmy do wąskiego grona zaufanych firm zagranicznych na rynku brytyjskim. Po raz ósmy otrzymaliśmy wyróżnienie "Gazeli Biznesu - 2014", nasza firma otrzymała również Złote Godło w konkursie Najwyższa Jakość, przeprowadzonym przez Forum Biznesu. Na liście największych przedsiębiorstw, "Lista 2000", sporządzaną przez Rzeczpospolitą awansowaliśmy o 221 pozycji zajmując obecnie 1331 miejsce. W rankingu Gazety Finansowej „Najlepsze Produkty dla biznesu” w kategorii Transport, tytuł "Najlepszy Produkt 2014" otrzymał portal PromySkat.pl. Międzynarodowa Wywiadownia Gospodarcza Creditreform zakwalifikowała naszą firmę do podmiotów o "bardzo dobrej zdolności płatniczej".

2015

Dziewiąty raz z rzędu dziennik Puls Biznesu wyróżnił naszą firmę w ogólnopolskim rankingu „Gazeli Biznesu – 2015” - udało nam się awansować z  4181 na 1141 miejsce na ogólnopolskiej liście dynamicznie rozwijających się firm. Zostaliśmy także docenieni w plebiscycie „Lista 2000”  organizowanym przez Rzeczpospolitą - zajęliśmy 947 miejsce wśród największych polskich firm eksportujących swoje towary i usługi, awansowaliśmy tym razem o 364 pozycji! W plebiscycie tym bierze udział ponad 40 000 polskich eksporterów. Międzynarodowa wywiadownia gospodarcza Creditreform podwyższyła indeks zdolności płatniczej naszej spółki  z poziomu „bardzo dobra zdolność płatnicza” do najwyższego stopnia „znakomita zdolność płatnicza”. Obliczony rating Creditreform ocenia firmę SKAT Transport sp. z o.o. sp. k. na 197 pkt. Natomiast miesięcznik Manhattan Business uhonorował naszą firmę tytułem „Transport Forwarding Company of the Year 2015”.

Nieustannie zwiększająca się liczba personelu operacyjnego, infrastruktury oraz taboru umożliwia ciągły rozwój firmy ukierunkowany obecnie na logistykę i magazynowanie. Dlatego też z czasem (bardzo szybko) pojawią się w tej historii nowe ważne wydarzenia, kolejne kamienie milowe...

Skat Transport Sp. z o.o. Sp.k.