blstream

Szczecin

Wywiadu udzieliła:
Kamila Borowa
HR Business Partner blstream
7 lat doświadczenia w rekrutacji i realizacji projektów w ramach HR, lider zespołu rekrutacji. Odpowiedzialna za koordynację programów skierowanych do studentów i absolwentów, a także działań employer brandingowych. W BLStream od 5 lat.
blstream
70-550 Szczecin
Branże:
  • Programowanie - E-commerce
O firmie:
BLStream jest światowej klasy dostawcą i integratorem nowoczesnych systemów informatycznych oraz producentem oprogramowania mobilnego dla sektora telekomunikacyjnego, medialnego i finansowego.

BL Stream to firma stworzona przez grupę przyjaciół i absolwentów Politechniki Szczecińskiej. Z Waszą nazwą wiąże się nawet ciekawa historia.

Firma powstała w 1999 roku w Szczecinie. Jeden z założycieli jest Finem i to od nazwy jego rodzinnej miejscowości firma wzięła swoją pierwotną nazwę, Bellstream. Jak większość startupów pierwsze biuro mieściło się w mieszkaniu. Z roku na rok firma odnotowywała stabilny wzrost na poziomie 20-50%. W 2012 roku, dzięki pojawieniu się inwestora strategicznego Enterprise Investors, firma przejęła lidera na rynku niemieckim w tworzeniu aplikacji mobilnych – firmę Kupferwerk z siedzibą w Monachium. W ten sposób z marszu weszliśmy na rynek niemiecki. Obecnie BLStream ma biura sprzedażowe w amerykańskim Santa Clara, Monachium, Berlinie, Londynie i Warszawie oraz centra programistyczne w Szczecinie, Wrocławiu, Lublinie, Monachium i Regensburgu. Dodatkowo decyzją właściciela Enterprise Inverstors w grudniu 2015 roku firma BLStream jest w procesie łączenia się z firmą SMT Software. Dzięki temu tworzymy lidera w Europie Centralnej w zakresie usług projektowania i tworzenia wysokiej jakości oprogramowania klasy „premium” dla klientów międzynarodowych. Jednocześnie rozszerzamy centra programistyczne o kolejne biura w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Białymstoku.

Ciągły i harmonijny rozwój wskazuje na to, że pracy Wam nie brakuje. Co należy więc do głównych zadań BL Stream?

Zajmujemy się przede wszystkim tworzeniem, rozwojem i utrzymywaniem oprogramowania dla klientów międzynarodowych. Wyróżnia nas to, że łączymy design i technologię, dzięki czemu dostarczamy klientom kompletne rozwiązania, od koncepcji, przez projektowanie, aż po finalne wdrożenie. Naszym produktem jest sama usługa tworzenia oprogramowania czyli cała unikalna wiedza o tym jak dostarczyć gotowy produkt IT od A do Z. Czy podstawą biznesu producenta samochodów jest pisanie oprogramowania? Nie! Oni produkują i sprzedają auta, a my pomagamy w stworzeniu oprogramowanie do tych aut. To jest nasza specjalizacja.

Jakie branże wspieracie?

To przede wszystkim telekomunikacja, bankowość, media, motoryzacja, eCommerce oraz Internet of Things, czyli internet rzeczy. Wśród naszych klientów są Play, ING Bank, Good Technology, BBC, Vodafone, Tecnotree, F-Secure, Leeo, MTV czy Nokia.

Pod koniec 2015 roku doszło do połączenia z firmą SMT Software Services czyli liczba pracowników także diametralnie zwiększyła się?

Ma Pan rację W tej chwili jest nas ponad 1 000 osób w ośmiu centrach programistycznych w Polsce oraz w dwóch w Niemczech. Tym samym staliśmy się największą firmą na rynku polskim w obszarze rozwoju oprogramowania i jedną z największych w tej części Europy. Cały czas zatrudniamy zespoły programistów, specjalistów do spraw zapewniania jakości oprogramowania, analityków, projektantów UX, kierowników projektów, liderów technicznych, scrum masterów oraz DevOps’ów.

Co w swojej działalności określacie jako sukces?

Dla nas największym sukcesem jest zadowolony klient, który rekomenduje nas kolejnym klientom. Nie chcemy pisać kodu na półkę, chcemy aby stworzone przez nas aplikacje były dobrej jakości, używane i doceniane przez użytkowników. Większość prac jakie realizujemy są objęte klauzulą poufności więc najlepiej możemy to opisać na przykładzie codziennych czynności jakie wykonujemy. W momencie otrzymania powiadomienia od operatora telekomunikacyjnego Play na urządzenie mobilne wiemy, że zostało ono wygenerowane przez aplikację stworzoną przez naszych kolegów z pracy. Wykonując operacje online w jednym z banków jest podobnie. Można mnożyć kolejne przykłady innych systemów komputerowych, które używane są na co dzień przez miliony osób na całym świecie, a powstały w naszych centrach programistycznych. To jest nasz sukces i jesteśmy z tego dumni.

W jaki sposób zdobywacie nowych klientów?

Przede wszystkim nasi klienci ufają nam, że dostarczymy im na czas to czego się podejmujemy i to w najlepszej jakości. To dzięki temu zaufaniu, rekomendują nas innym klientom. To jest podstawa każdego biznesu opartego na usługach i podobnie jest w IT.

Z pewnością pomaga w tym także Wasza działalność poza granicami Polski?

Dzięki naszym lokalnym oddziałom w USA, Anglii oraz Niemczech, mamy możliwość bezpośredniego budowania relacji z klientami, zapoznania się z ich wymaganiami i szybkiej odpowiedzi na ich potrzeby. Oprócz tego uczestniczymy w wielu konferencjach branżowych w Polsce i za granicą, gdzie mamy okazję spotkać nowych potencjalnych klientów i opowiedzieć im o naszej ofercie. Dodatkowo nasi branżowi analitycy biznesowi i projektanci usług IT pomagają klientom w projektowaniu nowych rozwiązań opartych na technologiach komputerowych, które w kolejnym kroku są tworzone i utrzymywane przez nasze zespoły programistyczne.

Na czym polegają działania PR'owe i reklamowe?

Dbamy o to, by wszystkie nasze działania, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz firmy, były spójne. Stawiamy przede wszystkim na promowanie wiedzy. Działając pod hasłem “Dzielimy się wiedzą” organizujemy i współorganizujemy spotkania branżowe, wspieramy też inicjatywy, które wyrosły w ramach gildii w BLStream takie jak wrocławskie WrotQA i szczeciński PparyQArz. Nasi pracownicy często biorą udział w konferencjach jako prelegenci, specjaliści, techniczni guru. Od 9 lat organizujemy program Patronage skierowany do studentów, który daje im możliwość udziału w realizacji rzeczywistych projektów IT, od początku do końca, we współpracy z naszymi najlepszymi specjalistami. Aktywnie prowadzimy Akademię BLStream, w ramach której rozwijamy młode talenty oraz realizujemy tzw. “szkółki” skierowane do osób, które chcą się przebranżowić, bądź zgłębić swoją wiedzę w różnych dziedzinach programowania. W naszych biurach pracują ludzie z pasją, którzy uwielbiają swoją pracę. Wewnątrz firmy realizujemy wiele przedsięwzięć i projektów mających na celu wzmacnianie naszej marki jako pracodawcy, zarówno wśród naszych pracowników jak i potencjalnych kandydatów.

Byliście już za to nagradzani.

Tak. W 2015 zostaliśmy nagrodzeni przez PARP w konkursie Pracodawca Jutra. Nasz zespół HR został natomiast wyróżniony przez pracuj.pl jako HR Dream Team. Nagroda została przyznana za innowacyjny projekt onboardingowy jaki wprowadziliśmy w naszej firmie.

W rekrutacji kierujecie się podejściem “Hiring for Attitude”. Co to znaczy?

Jesteśmy przekonani co do tego, że ludzie posiadający odpowiednie wspólne im postawy są w stanie osiągać sukces, uczyć się, rozwijać i dzięki temu tworzyć niesamowite rzeczy. Te postawy to głównie: entuzjazm, odwaga, odpowiedzialność, szczerość, szacunek do innych, umiejętność pracy w zespole, otwartość, chęć i gotowość do ciągłej nauki i rozwoju. Najczęściej poszukujemy programistów w ramach bardzo szerokiego zakresu technologicznego. Najczęściej są to obszary związane z: iOS, Androidem, JEE, C++, C#, Front-endem, ale także specjaliści QA i projektanci UX. Głównym źródłem pozyskiwania pracowników jest nasz wewnętrzny program poleceń. To nasi pracownicy polecają wartościowych kandydatów do pracy. Jest to najlepszy dowód na to, że świetnie się u nas pracuje. Oprócz tego korzystamy z tradycyjnych form, takich jak poszukiwania bezpośrednie, spotkania branżowe, szeroko pojęty networking, ogłoszenia o pracę, targi pracy.

Jakie umiętności są weryfikowane podczas rozmowy o pracę?

Proces rekrutacyjny skonstruowany jest w taki sposób, aby kandydat nie czuł się przeciążony oraz aby jego doświadczenia w kontakcie z firmą na każdym etapie były pozytywne. Zanim spotkamy się z kandydatem, przeprowadzamy z nim rozmowę telefoniczną, podczas której rozmawiamy o jego motywacji i podstawowych zagadnieniach technicznych niezbędnych w ramach stanowiska, na które aplikuje. Informujemy o stanowisku, projektach, wymaganiach. Często angażujemy kandydatów w praktyczne zadania, aby mogli pokazać swoje umiejętności na realnym problemie.

To tylko wstępny etap. Jaki jest kolejny?

Potem dochodzi do bezpośredniego spotkania. Dbamy by rozmowa była przeprowadzana pod kątem różnych obszarów: doświadczenia, umiejętności i kompetencji, ale także o to, by przekazać kandydatowi jak najwięcej informacji, jakich potrzebuje. Mówimy o naszych projektach, możliwościach rozwoju, miejscu pracy. Dbamy o relacje z kandydatami w trakcie procesu i po jego zakończeniu niezależnie od tego, czy zatrudnimy daną osobę czy też nie.

Czy ścieżka kariery to w Państwa firmie realna droga?

Nasi pracownicy mają klarowną i szeroką ścieżkę rozwoju. Rozwój możliwy jest zarówno w zakresie coraz wyższej specjalizacji, ale też w kierunku stanowisk związanych z zarządzaniem projektami. Pracownicy mogą swobodnie korzystać z programu szkoleniowego, brać udział w konferencjach, spotkaniach branżowych i gildiach. Te ostatnie to oddolne inicjatywy w ramach, których pracownicy dzielą się wiedzą między sobą. Na bieżąco uaktualniana jest również dostępna dla wszystkich firmowa biblioteczka.

W jaki sposób próbujecie integrować swoich pracowników?

Bardzo dbamy w BLStream o tzw. work-life balance. Organizujemy różnego rodzaju wydarzenia dla naszych pracowników takie jak piknik integracyjny, Christmas Party, spotkania zespołowe, Mikołajki dla dzieci pracowników, Dzień Dziecka. Integrujemy się w ramach wspólnego Pizza Day, ale też świętujemy takie wydarzenia jak: Dzień Programisty, Dzień Testera, Dzień Admina, UX Day czy Dzień Asystentki Biura. Każdego nowego pracownika w pracy witamy nie tylko wspaniałą atmosferą, ale także pysznymi pączkami.

Można więc powiedzieć, że słodko się u Was pracuje, ale czy do tego dochodzą jeszcze jakieś "benefity"?

Gwarantujemy naszym pracownikom możliwość brania udziału w szkoleniach i konferencjach. Finansujemy opiekę medyczną w placówkach prywatnych, współfinansujemy karty benefitowe. Istnieje teź możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego.

Jak ważna w BL Stream jest dobra atmosfera w pracy i pomiędzy pracownikami?

Atmosfera w naszej firmie to jeden z czynników, który świadczy o naszej unikatowości. Cenimy i szukamy w ludziach przede wszystkim tych postaw, które sprawiają, że właśnie u nas będzie im się pracować najlepiej. Wychodzimy z założenia, że postawy są bazowe, a wiedzę i kompetencje techniczne zawsze można zdobyć i poszerzyć. Dlatego zapewniamy współpracę z ludźmi pracującymi w ramach swych pasji, dzielącymi się wiedzą, otwartymi na feedback, ale też na jego dawanie. Dbamy o wysoki poziom optymizmu w firmie, stawiamy na ludzi ciągle uczących się, gotowych do pomocy, nie narzekających, lecz wciąż ulepszających zastaną rzeczywistość. Takie podejście sprawia, że budowane przez nas zespoły składają się z indywidualności, gdzie każdy może być inspiracją dla innych. Dzięki temu atmosfera jest bardzo pozytywna, a współpraca oparta jest na realizacji i wzajemnym zaufaniu oraz szacunku.

Dziękuję za rozmowę.