Meron Tadeusz Meronk

Gdańsk

Wywiadu udzielił:
Tadeusz Meronk
Prezes Meron Tadeusz Meronk
Windy zaczął montować zaraz po ukonczeniu Politechniki. Bardzo szybko też zdecydował się na własną działalność, którą rozpoczął od montażu wind na statkach w Gdańskiej Stoczni. Jest człowiekiem niesłychanie energicznym o wszechstronnych zainteresowaniach. Uwielbia morze, żegluje (wiele rejsów po morzach i oceanach) i nurkuje wyczynowo.
Meron Tadeusz Meronk
80-451 Gdańsk
Branże:
  • Praca fizyczna - Budownictwo - Ochrona
O firmie:
Jesteśmy firmą specjalistyczną działającą na rynku już od 1977 r. W zakresie oferowanych usług znajdziecie Państwo projektowanie, dostawę, montaż, naprawę i konserwacje: wind osobowych, towarowych, schodów i chodników ruchomych oraz wind i podestów dla osób niepełnosprawnych. Ponadto zajmujemy się konserwacją i naprawami wszelkiego rodzaju suwnic, elektrowciągów i żurawi. Współpracujemy w zakresie dostaw urządzeń oraz ich części z renomowanymi firmami, których produkty posiadają dopuszczenia Urzędu Dozoru Technicznego. Od wielu lat specjalizujemy się w montażu dźwigów KONE oraz zajmujemy się konserwacją i montażem dźwigów nietypowych. Ma to szczególne znaczenie przy modernizacji dźwigów w istniejących już budynkach.
Jaki był kluczowy moment w firmie i kiedy nastąpił?
Wydaje mi się że takim momentem było nawiązanie ścisłej współpracy z firmą KONE. Pracując z firmą o zasięgu globalnym sami zdecydowaliśmy się na ekspansje na rynkach europejskich. Dziś jesteśmy w branży rozpoznawalni nie tylko w Polsce, lecz na wielu rynkach Unii i nie tylko.

Jakie są topowe produkty Państwa firmy?
Podstawowym źródłem przychodów naszej firmy jak również powodem do dumy są montaże wymagające wielu lat doświadczenia tj. szczegółowego planowania technicznego oraz precyzji montażu. Meron może pochwalić się naprawdę trudnymi realizacjami, zarówno w najwyższych budynkach Europy, jak i montażem wind o najwyższych prędkościach czy najbardziej skomplikowanych rozwiązaniach konstrukcyjno-szybowych.

Ile rekrutacji przeprowadzacie w ciągu roku?
Średnio w roku zatrudniamy około 15 - 20 osób. Taki poziom nowo zatrudnianych pozwala na rozwój oraz na zapewnienie odpowiednich szkoleń i utrzymanie wysokiej jakości usług.

Pracowników na jakie stanowiska zatrudniacie najczęściej?
Monterów wind oraz pomocników montera. Staramy się wyłaniać pracowników na wyższe stanowiska w ramach wewnętrznej rekrutacji, aby zapewnić zaplecze dla pracowników w terenie, w postaci osób, które znają specyfikę produktu.

Jakimi kanałami jest prowadzony proces rekrutacji?
Przede wszystkim przez ogłoszenia w Internecie. Szanujemy też więzi rodzinne. Zdarza się, że pracują u Nas bracia, siostry czy ojcowie i synowie. Nasi pracownicy spędzają z sobą bardzo dużo czasu więc ważne jest, żeby się dogadywali.

Czy firma zatrudnia praktykantów, stażystów?
Tak, chociaż nie w tradycyjnym znaczeniu. Często nasi pracownicy jeszcze się uczą, gdy rozpoczynają prace w naszej firmie. Jeśli to możliwe dajemy im możliwość zaliczenia obowiązkowych praktyk u nas. Zdarza się też, że zatrudniamy stażystów na czas wakacji. Wykonują oni ciężką prace i zazwyczaj wracają do nas po zakończeniu edukacji.

Jaka jest misja firmy?
Chociaż nigdy nie została ona oficjalnie sformułowana to podejrzewam, że każdy z naszym pracowników wie jak mogłaby ona brzmieć. Jesteśmy nastawieni na pokazanie wysokiej polskiej jakości usług w branży urządzeń dźwignicowych na rynkach europejskich.

Czym różni się winda dla osób niepełnosprawnych od tych używanych w większości budynków?
Nie będę Pana/Pani zanudzać normami, które szczegółowo regulują wymogi dźwigów dla niepełnosprawnych. Dla użytkownika najważniejsza jest wygoda. W takiej windzie osoba siedząca na wózku inwalidzkim musi mieć swobodny dostęp do kasety sterującej, musi też mieć możliwość obrócenia wózka tak, żeby spokojnie wsiadać i wysiadać. Bardziej dociekliwym polecam lekturę normy PN-EN 81-70:2005/A1:2006

Co wyróżnia Państwa produkty od konkurencji?
Jakość, tempo pracy i elastyczność, a to wszystko dzięki naszej kadrze, niekorporacyjnemu charakterowi firmy i wypracowanemu przez lata systemowi szkoleń. Nasi pracownicy są naszą siłą i wizytówką staramy się więc zapewnić im jak najlepsze narzędzia i wiedzę, abyśmy mogli być dumni z efektów ich ciężkiej pracy. Możemy podejmować się każdego wyzwania w naszej branży.
Ponadto prowadzimy też sprzedaż platform, które w standardzie dla laika różnią się od windy tylko prędkością pracy (0,15m/s). Wciąż szukamy nowych możliwości rozwoju, wprowadziliśmy więc na rynek polski platformy podciśnieniowe PVE, które rozwiązują problem wszędzie tam, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota

Jakie są główne wyzwania dla Państwa branży?
Nasze wyzwania to wyzwania naszych głównych klientów. Ciągła urbanizacja i coraz gęstsze zaludnienie w miastach powodują, że montujemy coraz wyższe, a zarazem coraz to szybsze windy. W   istniejących starzejących budynkach przeprowadzamy modernizacje lub wymiany dźwigów bez konieczności wykonywania większych robót  budowlanych. Taki montaż to dla montera zawsze wyzwanie, bo ściany okazują się być krzywe lub zbudowane z mniej wytrzymałego budulca. Rynek wymusza na nas wprowadzanie  nowych rozwiązań technicznych również ciągłe rozszerzanie wachlarza usług. Wprowadzane są nowe rozwiązania techniczne. Utrzymujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa i dbałości o ekologię. Wiąże się to niestety z ciągłym poszukiwaniem nowych rozwiązań dla istniejących produktów.

Dziękujemy za rozmowę.