logo Jobxion Poland Sp. z o.o.

Jobxion Poland Sp. z o.o.

Wywiadu udzieliła:
Sandra Raś
Koordynator ds. procesów rekrutacyjnych Jobxion Poland Sp. z o.o.
Związana z firmą Jobxion od początku jej istnienia czyli od ponad 2 lat. Zaczynała od stanowiska rekrutera, a obecnie zajmuje się koordynacją pracy rekruterów w Polsce. Odpowiada również za szkolenia pracowników i przekazywanie im wiedzy na temat działania firmy. Ukończyła wyższe studia administracyjne.
Jobxion Poland Sp. z o.o.
Liczba pracowników: 10
Rok założenia: 2015
Adres:
Fasolowa 33
02-482 Warszawa
Branże:
  • Human Resources

Jobxion to Agencja rekrutująca do pracy w Holandii. Czy rekrutujecie do każdej branży?

Usługi rekrutacyjne świadczymy wyłącznie dla sektora budowlanego i w tym tkwi nasza siła. Bardzo dobrze znamy rynek pracy w branży budowlanej, dzięki czemu mamy stałych Klientów i pracowników, z którymi współpracujemy długie lata.
Formalnie rzecz biorąc świadczymy usługi rekrutacyjne dla naszego Oddziału holenderskiego Jobxion Vakmensen BV, z którym de facto rekrutowani przez nas kandydaci podpisują umowę o pracę. Przynależność do NBBU (Holenderskiego Stowarzyszenia Agencji Pośrednictwa Pracy i Tymczasowego Zatrudnienia) gwarantuje, iż jesteśmy firmą rzetelną i przestrzegająca przepisów dotyczących zatrudnienia pracowników tymczasowych w Holandii.

Ile pracowników zatrudniacie na projektach w Holandii?

Obecnie zatrudniamy około 450 osób, z czego ponad 100 jest z Polski.

Jak długo działacie na rynku usług rekrutacyjnych?

W Holandii firma jest zarejestrowana od ponad 11 lat, w Polsce działamy już ponad 2 lata.

Jakie były początki firmy w Polsce?

Jeśli chodzi o początki działalności w Polsce to wspominam ten okres jako bardzo ekscytujący i pełen wyzwań.
Byłam w Polsce pierwszym pracownikiem. Do moich zadań należało rozpoznanie rynku polskiego, budowa bazy od podstaw i oczywiście rekrutacja. Pierwsze rekrutacje przyniosły wiele emocji - po dwóch miesiącach wysłałam do pracy dwóch hydraulików. Rekrutacja okazała się na tyle efektywna, że panowie współpracują z nami do dzisiaj!
Na początku firma rozkręcała się powoli, bo nie byliśmy przekonani, czy warto inwestować w rynek polski. Jednak przekonało nas duże zainteresowanie naszą ofertą i konkurencyjnymi warunkami zatrudnienia. Polacy chcieli wyjeżdżać do pracy za granicą, a szczególnie pozytywnie nastawieni byli do pracy w Holandii. Już po kilku miesiącach, w szczycie sezonu, do pracy wyjechało 50 panów.
W sierpniu 2015 roku założona została spółka Jobxion Poland sp. z o. o. i otworzyliśmy pierwsze biuro. Obecnie mamy 5 oddziałów i rekruterów każdym regionie Polski.

W jaki sposób pozyskujecie pracowników?

Przede wszystkim działamy i publikujemy oferty pracy na dużych i wiarygodnych portalach z ogłoszeniami o pracę. Współpracujemy też z siecią doradców EURES oraz Wojewódzkimi Urzędami Pracy, dzięki czemu potwierdzamy nasz wizerunek jako sprawdzonego i wiarygodnego pracodawcy. Bierzemy udział w imprezach branżowych takich jak Targi Pracy - ostatnio uczestniczyliśmy w największym wydarzeniu branży HR na Śląsku Silesia HR Trends.
Pracujemy również nad nową wersją strony internetowej i aktywnie docieramy do naszych potencjalnych kandydatów poprzez social media – mamy swojego fanpage na Facebooku: www.facebook.com/jobxionpoland

Na czym polega proces rekrutacji w Państwa firmie?

Nasi rekruterzy przeprowadzają wywiad z każdą osobą, która prześle do nas swoje CV i której doświadczenie koresponduje z wymaganiami projektu. Chętnie również, jeśli jest taka możliwość, spotykamy się z kandydatami osobiście. Po sprawdzeniu referencji i poziomu znajomości języka obcego, proponujemy danego kandydata do Account Managera w Holandii. Account Manager decyduje wraz z Klientem, czy dana osoba jest odpowiednia na konkretny projekt. Następnie organizujemy panom pracę, kompletujemy potrzebne do wyjazdu dokumenty i ustalamy z nimi szczegóły wyjazdu na projekt. W tym miejscu warto wspomnieć, iż zmieniliśmy metodę lokowania ludzi na projektach Holandii. Chcemy dać naszym pracownikom więcej komfortu oraz czasu potrzebnego na załatwienie spraw formalnych oraz zapoznanie się z warunkami pobytu w Holandii. Dlatego też tworzymy listę, zaakceptowanych fachowców, którzy przyjeżdżają do Holandii wcześniej, zanim mamy dla nich ofertę pracy. Zazwyczaj w ciągu tygodnia przedstawiamy im konkretną propozycję. W tym czasie opłacamy ich zakwaterowanie i pobyt, a koordynatorki z Polski pomagają załatwić sprawy formalne. Takie rozwiązanie jest bardzo pozytywnie odebrane przez naszych pracowników.

Czy wiek kandydatów ma znaczenie?

Jesteśmy otwarci na młodych ludzi, jednak wiek nie jest barierą. Wiele osób, które zatrudniamy to osoby starsze, które są świetnymi fachowcami ze względu na swoje ogromne doświadczenie zawodowe.

Inne agencje oferują kursy językowe dla swoich pracowników. Jak to jest w Państwa przypadku?

Proponujemy osobom, które już z nami współpracują, kurs języka holenderskiego. Nauka odbywa się w biurze Jobxion w Tiel. Obecnie uczestniczy w nim 15 panów. Znajomość języka obcego to znaczący atut w uzyskaniu satysfakcjonującej i ciekawej pracy.

Na co mogą liczyć pracownicy, którzy są już przez Was zatrudnieni w Holandii?

Poza oczywiście zakwaterowaniem, odzieżą roboczą i elektronarzędziami zwracamy panom za dojazd do pracy, jeśli używają własnego samochodu. Staramy się również włączać ich w życie firmy i tak na przykład w grudniu zapraszamy pracowników na wigilijnego drinka i poczęstunek. Dobre relacje z pracownikami to podstawa udanej współpracy. Nieważne czy dany człowiek pracuje z nami kilka miesięcy czy kilka lat. Chcemy, aby zapamiętał nas jako dobrego pracodawcę.

Oferują Państwo również udział w kursach związanych z wykonywanym zawodem. Jak to wygląda w praktyce?

Kursy te są częścią programu, który dopiero wprowadzamy w Polsce – Praktyki dla Młodych. Pomysł polega na werbowaniu do pracy młodych ludzi, pragnących rozwijać swoją karierę w budownictwie, nie bojących się wyjechać do pracy za granicę. Chcemy im pomóc realizować te zamierzenia licząc, że w przyszłości zwiążą się z nami zawodowo. W ramach programu proponujemy kilkudniowe kursy zawodowe, które odbywają się na placu budowy, kiedy to młodzi ludzie pod kątem starszego i bardziej doświadczonego fachowca uczą się różnych technik (zależnie od branży).

Jaka jest dolna granica wieku dla wyjeżdżających w ramach Praktyk dla Młodych? Czy potrzebne jest doświadczenie w zawodzie?

Mogą już wyjechać osoby, które ukończyły 16 lat. Proponujemy im wtedy staże wakacyjne. Jeśli chodzi o umiejętności, to naszą grupą docelową są uczniowie szkół zawodowych i technikum, jednak przeszkodą nie jest brak wyksztalcenia zawodowego, jeśli dana osoba zdobywała doświadczenie na budowie w praktyce.

Z jakimi wyzwaniami borykacie się w swojej branży?

W Holandii dużym problemem jest zakwaterowanie zagranicznych pracowników. Jest to mały kraj, który ściąga do pracy wiele osób z zagranicy. Nasz zespół w Polsce walczy o dobre warunki mieszkalne dla polskich pracowników. W biurze w Holandii mamy specjalny zespół ludzi, który organizuje zakwaterowanie, jednak proszę mi uwierzyć, że nie jest to zawsze proste. Zawsze staramy się lokować pracowników w odpowiedniej odległości od miejsca pracy, tak aby dojazdy nie były zbyt długie. Ponadto wszystkie lokacje mają dostęp do Internetu.

Czym wyróżnia się JobXion na tle konkurencji?

Przede wszystkim rekrutujemy do jednego sektora, jakim jest sektor budowlany i techniczny. Poszukujemy osób o konkretnych profilach zawodowych. Nasi rekruterzy są merytorycznie przygotowani do rozmów z kandydatami. Znamy dobrze nasz rynek i to wyróżnia nas na tle konkurencji.

Jak w kilku zdaniach zachęciliby Państwo naszych użytkowników do pracy w sektorze budownictwa?

Sektor budownictwa jest obecnie bardzo wzrostowym sektorem w Holandii. Na coraz bardziej pozytywne zmienia się postrzeganie ludzi pracujących w tej branży, szczególnie tych będących dobrymi fachowcami z doświadczeniem odbytym za granicą. Zawody, na które rekrutujemy są deficytowe zarówno w Holandii jak i w Polsce – mamy rynek pracownika mającego wymierny wpływ na kształtowanie swoich warunków zatrudnienia. Fachowcy z Polski są coraz częściej doceniani oraz pożądani szczególnie, że w Holandii panuje obecnie wzrost gospodarczy i potrzebni są ludzie do pracy. Te parametry utwierdzają nas również w decyzji rozwoju biznesu na rynku polskim.

Jakie cele obrali sobie Państwo na przyszłość?

Oczywiście chcemy, aby liczba zatrudnianych przez nas Polaków wciąż rosła, jednak nie stawiamy tylko na liczby. Naszym celem jest posiadanie sieci pracowników, którzy podnoszą z nami swoje kwalifikacje zawodowe i którzy chętnie do nas wracają. Dla nas ważne są relacje i na tym opieramy budowę swojego biznesu. Wszyscy pracujemy nad tym, aby ludzie dobrze się z nami czuli i chętnie do nas wracali.

Dziękuję za rozmowę.