DataArt Poland Sp z o.o.

Lublin

Wywiadu udzieliła:
Julia Diatczyk
Prezes Zarządu DataArt Poland Sp z o.o.
Absolwentka UMCS, przez wiele lat zajmująca się badaniami naukowymi z dziedziny Zdrowia Publicznego, a w szczególności Promocją Zdrowia i Zarządzaniem w Służbie Zdrowia. Od 2014 roku jest Prezesem Zarządu DataArt Poland i aktywnie rozwija, wspierany przez Samorząd lubelski, sektor IT w Lublinie.
DataArt Poland Sp z o.o.
20-601 Lublin
Branże:
  • Programowanie - E-commerce
O firmie:
DataArt jest amerykańską firmą technologiczno-konsultingową. Tworzy rozwiązania end-to-end, od koncepcji i strategii, do projektowania, wdrażania i wsparcia, pomagając klientom w osiąganiu ich celów biznesowych. Specjaliści IT pracują w centrach rozwoju oprogramowania ulokowanych w Europie Wschodniej i Ameryce Południowej.

DataArt to amerykańską firma technologiczno-konsultingowa. Tworzycie między innymi tak zwane rozwiązania "end-to-end'. Co to oznacza?

Skupiamy się na kompleksowej realizacji wszystkich projektów. Nadzorujemy cały proces, od koncepcji i strategii, do projektowania, wdrażania i wsparcia. Wszystko to, ma pomóc naszym klientom w osiąganiu ich celów biznesowych.

Co należy do Waszych głównych zadań?

DataArt zajmuje się konsultingiem technologicznym oraz tworzeniem oprogramowania. Naszymi klientami są banki, fundusze inwestycyjne, firmy z branży turystycznej, medycznej, technologii mobilnych i internetowych, przemysł i media. DataArt projektuje nowe produkty, modernizuje systemy korporacyjne i oferuje usługi zarządzania tworzone przez wybitne zespoły programistów w USA, Wielkiej Brytanii, Europie Środkowej i Wschodniej oraz Ameryce Łacińskiej.

Łączycie amerykańską tradycję i renomę firmy z polską rzetelnością i pracowitością. DataArt w naszym kraju to jednak nowy projekt.

Pierwszy polski oddział DataArt ruszył we wrześniu 2014 roku w Lublinie. Było to dziewiąte centrum rozwoju oprogramowania, jakie amerykańska korporacja uruchomiła na świecie. Polski rynek pracy jest atrakcyjny dla firm IT, ze względu na zasoby ludzkie, niezbędne dla pomyślnego rozwoju branży, a także położenie geograficzne Polski, które stwarza korzystne warunki do obsługi klientów zarówno z Europy jak i Stanów Zjednoczonych. Kiedy otwieraliśmy lubelskie biuro, nawet nie przypuszczałam, że praca tutaj wzbudzi tak wielkie zainteresowanie wśród programistów z innych krajów. Obecnie firmę tworzą znakomici specjaliści pochodzący m.in. z USA oraz Europy Wschodniej. Lokalizację biura wybraliśmy między innymi ze względu na bliskość ośrodków akademickich. Wystrój został urządzony w standardzie open space, stwarzając komfortowe warunki pracy. Dysponujemy m.in. salą konferencyjną, pokojem odpoczynku, kawiarniami. Oczywiście cały czas się rozwijamy i doceniamy preferencje naszych pracowników. To właśnie z myślą o nich urządziliśmy małą siłownię, a dla fanów jazdy na rowerze zaopatrzyliśmy biuro w prysznic.

Zajmujecie się branżą, która obecnie w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija.

Branża IT wręcz jest w fazie gwałtownego rozkwitu. Przestarzałe systemy są zastępowane przez nowe, rewolucyjne technologie. Coraz więcej osób dostrzega możliwość kariery w tym sektorze, stąd stale rosnące zainteresowanie studiami informatycznymi. Międzynarodowe firmy IT obserwują znaczny popyt na ich usługi w Europie, dlatego chętnie inwestują w budowanie najnowszych rozwiązań uwzględniających specyfikę lokalnego rynku.

Ilu pracowników zatrudniacie i na jakich stanowiskach?

Globalnie zatrudniamy ponad 1570 specjalistów z których ponad 75% ma co najmniej siedmioletnie doświadczenie w branży IT. Lubelski oddział DataArt świętuje obecnie pierwszy rok działalności, a zatrudnienie przekroczyło 100 osób. Ponadto w drugim polskim oddziale DataArt we Wrocławiu, otwartym dopiero kilka miesięcy temu, pracuje już ponad 40 specjalistów. Wśród naszych pracowników znajdziemy osoby zarządzające projektami, inżynierów różnych technologii (Java, .NET, Ruby on Rails, Android, QA, etc.) oraz pracowników administracyjnych odpowiedzialnych za rekrutację, marketing i wsparcie.

Skuteczne wbicie się w branżę dla młodej firmy lub regionalnego oddziału wymaga sporej pracy marketingowej i promocyjnej. Jak budujecie swoją renomę w Polsce?

Staramy się brać aktywny udział w najważniejszych imprezach branżowych skupiających entuzjastów IT i doświadczonych programistów, jak chociażby Microsoft Expert Summit czy Creative IT. Ponadto współpracujemy ze szkołami wyższymi oraz studenckimi kołami naukowymi i udzielamy wsparcia przy organizacji eventów i konferencji. Dbamy także o podnoszenie kwalifikacji osób, które chcą związać swoją przyszłość z branżą IT. Organizujemy bezpłatne szkolenia dla studentów i początkujących programistów pn. „IT School”, spotkania poświęcone nowym technologiom „IT talk” oraz konferencje międzynarodowe „IT NonStop”. Włączamy się także w aktywizację osób bezrobotnych.

Takie osoby mają szansę znaleźć u Was zatrudnienie?

W poszukiwaniu nowych pracowników wykorzystujemy przede wszystkim wszystkie dostępne narzędzia PR i HR. Nasza firma idzie z duchem czasu, dlatego jesteśmy obecni w Social Media, współpracujemy z internetowymi serwisami rekrutacyjnymi oraz biurami karier zrzeszonymi przy szkołach wyższych. Ponadto w naszej firmie działa program „Search IT talents among your friends”. Każdy z zatrudnionych u nas programistów może polecić swojego znajomego. Jeżeli kandydat pomyślnie przejdzie proces rekrutacyjny, polecająca go osoba otrzymuje bonus.

Rozwój firmy zależy w dużej mierze od skutecznego zdobywania klientów. Rozpoznawalna marka w branży to ułatwia?

Jesteśmy w czołówce liderów globalnego outsourcingu IT, a marka DataArt jest faktycznie rozpoznawalna na całym świecie. Z większością naszych klientów od lat z powodzeniem rozwijamy i rozszerzamy obszary współpracy, wzbogacając portfel naszych projektów. Spośród innych firm DataArt wyróżnia się bardzo wysoką kwalifikacją ekspertów z zakresu konsultingu technologicznego, z wieloletnim doświadczeniem w branży, który realizują trudne, innowacyjne i ambitne międzynarodowe projekty. A bezpośredni kontakt pomiędzy deweloperami i klientami znacząco wpływa na komfort pracy i terminowość realizacji projektów. DataArt obsługuje klientów przeważnie z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. Nasze biura sprzedaży ulokowane są w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwajcarii. W trakcie 18 lat działalności udało nam się zdobyć zaufanie wielu wiodących światowych marek i najbardziej wymagających klientów w tym m.in. SkyScanner, HotelTonight, Apple Leisure Group, Collette Vacations, Booker oraz TheParkingSpot.

Czyli o klientów nie musicie się martwić, a jak to jest z pracownikami?

Komfortowe warunki pracy oraz ciekawe, bazujące na najnowszych technologiach projekty, zapewniają nam stały wzrost zatrudnienia. Praca w globalnej korporacji, to dla wielu programistów szansa na rozwój i doskonalenie swoich umiejętności. Mieszkając w Lublinie mogą brać udział w realizacji międzynarodowych projektów dla renomowanych firm. Ogromną zaletą są także zagraniczne wyjazdy służbowe i wewnętrzny program rozwoju zawodowego.

Kto może liczyć na pracę w DataArt?

W naszej firmie od lat obserwujemy dynamiczny wzrost zatrudnienia specjalistów IT. Globalnie, w ciągu ostatniego roku pozyskaliśmy ponad 350 nowych pracowników. Poszukujemy przede wszystkim specjalistów o wysokich kwalifikacjach, jak również młodych zdolnych i ambitnych osób wiążących swoją przyszłość z branżą IT. Wszystkie aktualne oferty pracy dostępne są na naszej stronie internetowej www.dataart.com.pl. Przebieg rekrutacji zależy od stanowiska, na które aplikuje kandydat. Dla każdej technologii opracowane są ujednolicone standardy oceny wiedzy i umiejętności specjalistów. Praca w międzynarodowych zespołach wymaga ponadto dobrej znajomości języka angielskiego.

Z Waszego programu stażowego skorzystało już ponad pół tysiąca osób. Wynika z tego, że nie zamykacie się na młodych ludzi bez wieloletniego doświadczenia w zawodzie. Co więcej, opracowaliście autorski system.

Dokładnie tak jest. W DataArt do każdego stażysty przydzielony jest mentor, opiekun, który wyznacza realne zadania w rzeczywistych projektach. Po pomyślnym ukończeniu programu, stażysta zostaje pełnoprawnym pracownikiem firmy. Oczywiście w trakcie nauki stażyście przysługuje stypendium.

Czyli ścieżka kariery to nie mit, ale realna droga?

Ścieżka kariery w naszej firmie jest przejrzysta. Oferujemy naszym pracownikom wewnętrzne programy rozwoju zawodowego oraz przeprowadzamy cyklicznie testy sprawdzające poziom posiadanych umiejętności. Dajemy możliwość zarówno rozwoju pionowego w obrębie danej technologii, jak i poziomego, na przykład migracji w kierunku stanowisk menadżerskich.

To pociąga za sobą wzrost zarobków?

Poziom wynagrodzenia zależy przede wszystkim od posiadanej wiedzy i umiejętności pracownika, jak również od funkcji pełnionej w zespole. Doceniamy dodatkowe zaangażowanie pracowników, stosując system premiowania w postaci bonusów i nagród firmowych. Osoby zatrudnione w DataArt mogą również liczyć na system premiowania oraz płatne nadgodziny i urlopy.

W jaki sposób próbujecie integrować swoich pracowników?

Staramy się utrzymać w biurze ciepłą, rodzinną atmosferę, organizując szereg eventów wewnętrznych. Firmę tworzą ludzie z pasją. Sprzyjamy rozwojowi zainteresowań pozazawodowych, wspierając wszelkie aktywności zespołowe, m.in. regularne mecze siatkówki i piłki nożnej, wspólne spływy kajakowe, podróże, jak również zawody i gry intelektualne.

Konkurencja w branży to konieczność czy raczej wyzwanie?

Branża IT jest obecnie najprężniej rozwijającą się gałęzią gospodarki lokalnej. W Lublinie działa ponad 750 firm teleinformatycznych z czego kilkadziesiąt stricte w branży IT. Ich obecność w lubelskim ekosystemie ICT jest dla nas czynnikiem motywującym. Duży nacisk kładziemy na integrację. Walczymy o podobnych kandydatów, organizujemy wiele ciekawych eventów i zależy nam na współpracy. Nie upatrujemy innych firm IT jako konkurencji, ale raczej partnerów w realizacji wspólnych celów.

Nie zamykacie się na współpracę z innymi podmiotami. Co ważne, zwłaszcza z tymi działającymi najbliżej.

Bardzo cenimy sobie współpracę z Lubelską Wyżyną IT, która wspiera współpracę władz publicznych, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu. Cieszymy się także, że możemy działać wspólnie z Miejskim Urzędem Pracy, Urzędem Miasta Lublin i Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych. Rozwijamy lubelskie środowisko akademickie, poprzez ścisłą współpracę ze szkołami wyższymi. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT, głownie z Europy, daje możliwość pozyskania i realizację ambitnych i innowacyjnych projektów bezpośrednio z Lublina. Co z kolei, przyciąga do nas nowych specjalistów z lokalnego rynku pracy.

Dzięuję za rozmowę.