Centrum Nauki Kopernik

2 Dodaj merytoryczną opinię

Opinie o Centrum Nauki Kopernik

Aktualność

Miło nam powitać wszystkich, którzy odwiedzają nasz profil i którzy szukają informacji o Centrum Nauki Kopernik.

Centrum Nauki Kopernik – największa tego typu instytucja w Polsce, jedna z czołowych w Europie. Interaktywne eksponaty oraz pokazy w planetarium inspirują do odkrywania otaczającego świata. Kopernik prowadzi także badania naukowe i programy rozwojowe w zakresie procesów uczenia się. Wspiera rozwój środowisk edukacyjnych, organizuje wydarzenia i festiwale kulturalne, udostępnia wystawy objazdowe, prowadzi projekty dotyczące edukacji kosmicznej i komunikacji naukowej. Misją Centrum Nauki Kopernik jest inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

Jesteśmy obecni tam, gdzie podejmowane są tematy dotyczące naszej instytucji. Chcemy wykorzystać nową płaszczyznę komunikacji, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Państwa pytania oraz przedstawić rzetelne i obiektywne informacje na temat Kopernika jako pracodawcy,

Jesteśmy otwarci na merytoryczne i konstruktywne wypowiedzi na forum, jednocześnie zwracamy uwagę na konieczność zachowania kultury wypowiedzi oraz wzajemnego szacunku.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia naszego profilu, a w przypadkach szczegółowych pytań, niejasności lub wskazówek co moglibyśmy poprawić zapraszamy do kontaktu pod adres: rekrutacja@kopernik.org.pl

kandydat

Ile zarabia Specjalista w Pracowni Wydarzeń? Zastanawiam się czy jest sens składać cv i odbywać rozmowę kwalifikacyjną

Wyżej czytałem, że były premie kwartalne, a teraz są tylko roczne? A skąd ta zmiana? Wychodzi to na korzyść pracownika, bo tak się zastanawiam czy suma tych kwartalnych nie była większa? Ile właściwie wynosi ta roczna premia?

WiSa

Cześć a co powiecie o stanowisku młodszy specjalista - opiekun gości? Warto aplikować?

Halina
@WiSa

Cześć! Na pewno musisz być gotowa na duuużo chodzenia i pracę czasem po 11h dziennie, również w weekendy i święta. Jeśli lubisz pracę z ludźmi i masz sporo cierpliwości to powinno być ok :) Niestety nie można się nastawiać na ambitne zadania i duże pieniądze, to dobra praca na wakacje, na emeryturę albo na czas studiów, bo grafik jest w miarę elastyczny i są super ludzie.

Czy Centrum Nauki Kopernik organizuje swoim pracownikom szkolenia podnoszące ich kompetencje?

@Pracownik Nowy wpis

W Koperniku organizowane są różne szkolenia, możesz zgłosić indywidualnie, że chcesz iść na jakieś szkolenie - oczywiście sprawdzają czy jest to odpowiednie na Twoim stanowisku i związane z tym, czym się zajmujesz. Czasem są też "grupówki", czy to przez firmy zewnętrzne czy np. pracownicy którzy mają "to coś" prowadzą szkolenia. Jeden z działów prowadzi chyba z asertywności coś takiego.

Ok Nowy wpis

Ogółem miejsce spoko fajne atrakcje itp. Ale obsługa bardzo nie miła wręcz wredna.

Stella

Proszę dajcie znać jaknobecnie się tam pracuje. Jaka jest atmiosfera? Jakie warunki? Warto? Nie chodzi o szczegóły tylko ogólne wrazenia. Dziękuje

@Stella

Ogólnie mam bardzo dobre wrażenia. Jest fajna, luźna atmosfera, dużo otwartości. Dzieje się dużo, jest czasem intensywnie, ale generalnie jest naprawdę ok. Dużo benefitów, premia roczna, fajne biura, kawa, herbata, mleko itd. Ale najfajniejsi są ludzie :)

Stella Nowy wpis
@Pracowniczka

Dziękuje bardzo za ten wpis!

Była kiero Nowy wpis
@Stella

Wspaniali pracownicy, stały, mądry dyrektor naczelny posiadający wizję na rozwój instytucji, bardzo słaba kadra dyrektorska. Nie polecam stanowisk kierowniczych i liderskich. Pracowałam na takim stanowisku i wiem, że to jest droga przez mękę z bardzo nisko wykwalifikowanymi paniami dyrektorkami. Szczególnie w pionie programowym, gdzie są stosowane metody z czasów dawno minionych. Dyrektor programowa zatrudnia na swoje zastępczynie inteligentne kobiety, swoje znajome, ale niestety osoby z niskim kompetencjami managerskimi. Jeśli chodzi o ich kompetencje merytoryczne, to również warto je zweryfikować. Cały pion jest wielki, a dyrektorki pionu nie dają rady tym odpowiednio zarządzać. Kierowniczki i kierownicy nie mają żadnych dodatkowych benefitów poza tym co mają pracownicy. Kiedyś mieli parking, paliwo, specjalne integracje, lepsze telefony i komputery. Teraz mają dodatek kierowniczy i ciężką współpracę z przełożonymi. Niejednokrotnie zarabiają mniej niż główni spec. Dzisiaj już tam nie pracuję, ale może kiedyś wrócę. Wiele wspaniałych ludzi tam pracuje. Warto tam rozpocząć karierę, ale trzeba wiedzieć kiedy iść dalej. Do 4 lat i bez bezpośredniego kontaktu z czterema paniami dyrektorkami z pionu programowego. Może po (usunięte przez administratora) wieczorem napiszę więcej szczegółów. pewnie i tak to usuną za publiczne pieniądze.

Bardzo przyjazne miejsce pracy dla wszystkich naukowych freaków. Pieniądze są niezłe, bardzo korzystne benefity, podwyżki w zasadzie co roku.

Firma Centrum Nauki Kopernik w ostatnim czasie przeprowadzała rekrutację na stanowisko Specjalista – Chemik w Dziale Inspiracji Edukacyjnych i Naukowych. Brałeś udział w rozmowie kwalifikacyjnej? Jaki rodzaj umowy oferuje pracodawca? Podziel się swoimi wrażeniami ze spotkania w sprawie pracy.

na stronie firmy znalazłam ofertę pracy na stanowisko młodszego specjalisty ds. obsługi klienta. widzę, że oczekuje się tutaj gotowości do pracy zmianowej oraz w weekendy. na ile zmian w takim razie się pracuje? i w jakich godzinach? jeśli chodzi o pracę w weekend, to można wtedy liczyć na jakąś wyższą stawkę? :) napiszcie, bo planuję tu zaaplikować :)

Jestem w szoku tak niską opinia miejsca, bardzo dobre miejsce pracy, wiadomo, zarobki jak na inne miejsca tego typu bardzo konkurencyjne, świetna atmosfera w pracy, na pewno odjazdą się tu głównie miłośnicy nauki, pracy z ludźmi j lubiący się dzielić wiedzą. Jak zastanawiasz się czy zaaplikować do pracy w dziale laboratorium to odpowiedź brzmi jasne! :)

Dużo rzeczy zmieniło się w podejściu do pracowników w ostatnich latach. Wcześniej duża część pracowników było na umowach zleceniach, teraz są umowy o pracę. Rzeczywiście podniesiono wynagrodzenia, pojawiły się nowe dodatki. I rzeczywiście widać zainteresowanie tym czy pracownik zostanie na kurzej czy nie.

Specjalista
@kandydat

Ostatnio zmienił się regulamin wynagradzania. Specjalista dostaje około 3,5k na rękę (plus niewielkie premie kwartalne, które zaczynają się pojawiać po przepracowaniu pół roku).

Ppp
@Specjalista

Nie ma już premi kwartalnych zastąpiła ją roczna niewidoczna.

Robert
@Ppp

Roczna niewidoczna czyli premii nie ma wcale? Dobrze rozumiem Twój wpis?

Specjalista 2
@kandydat

Obecnie specjalista zarabia ok 4,8 tys. zł na rękę.

@Specjalista 2

To całkiem nieźle. Do tego są pozapłacowe benefity? Firma daje pracownikom jakiś fajny socjal?

Vinc

Są. Na rozmowie masz dokładnie wyszczególnione.

Patrząc na całokształt pracy tutaj, Kopernik oferuje wiele benefitów, m.in. są to dofinansowanie do karty sportowej, opieka medyczna, vouchery do Kopernika, platforma kafeteryjna, dostęp do czytelni książek on-line, platforma szkoleniowa i inne.

@@Pracownik

No to dużo tego. I już od początku zatrudnienia można z tego wszystkiego korzystać? Czy po okresie próbnym dopiero? A ta platforma szkoleniowa jest jakaś bez limitu czy firma ma jakis budżet jeśli chodzi o szkolenie pracowników?

Szczegółowe zasady wnioskowania i przyznawania świadczeń, określają wewnętrzne regulacje CNK, zgodnie z którymi, w zależności od etapu zatrudnienia, każdy pracownik ma możliwość skorzystania z określonych benefitów. Na start udostępniamy: - korzystanie z abonamentu medycznego - dostęp do platform: szkoleniowej - Seduo.pl, kafeteryjnej, Legimi - dofinansowanie do okularów i karty sportowej - wczasy pod gruszą i świadczenia świąteczne Jeśli jesteś zainteresowany/-a pracą u nas, zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy na stronie https://kopernik.elevato.net/.

@Centrum Nauki Kopernik

Dziękuje za informacje. Co wchodzi w zakres świadczenia świątecznego? Bony dla pracowników? Czy określona kwota przelewem?

Świadczenie świąteczne jest wypłacane na rachunek bankowy pracownika.

Przelew bankowy, żadne bony. Przelew wyższy niż miesięczna wypłata, ale nie aż tak duży jak dwie miesięczne wypłaty :)

@Robert

Nie wiem co ppp miał na myśli, ale premia roczna jest i jest widoczna pod postacią przelewu

Centrum Nauki Kopernik to pracodawca, który dba o pracowników. Wielu pracowników wiąże się z CNK na 7-10 lat. Pracuje w CNK długo i przeszłam wiele zmian organizacyjnych. Benefity na dobrym poziomie, dba się o opiekę medyczną pracowników, dofinansowuje szkolenia. Faktycznie zeszły rok 2020 nie był dla CNK łaskawy jednak nie słyszałam o zwolnieniach lub braku pomocy od strony dyrekcji. Większość pracowników ma możliwość pracy zdalnej. Polecam jako pracodawce a opinie proszę czytać od ludzi, którzy pracują w CNK dłużej niż rok.

DłużsyzStaż
@pracownik

Ile to długo? Ponad 5 wystarczy? Czy trzy restrukturyzacje wystarczą, żeby się wypowiedzieć? Otóż dalej moja opnia będzie taka, że CNK nie dba o ludzi. To ludzie sami we własnych zespołach dbają o siebie, ale to oddolne inicjatywy i nic więcej. To właśnie trzyma niektórych w tym miejscu. Zespół, zadania, albo ich różnorodność. To jest super, ale organizacyjnie? Sporo do poprawy. Co do pakietu medycznego - owszem jest bardzo dobry, bo negocjowany przez lata. Czy osoba tworząca komentarz powyżej doda, że w tym pakiecie jest (a przynajmniej były) nielimitowane wizyty u psychologa i psychiatry? Co jest totalnie niezwyczajne, że nawet pracownicy rejestracji musieli sprawdzać kilka razy w umowie? I tu pojawia się pytanie skąd taka liczba potrzebnych wizyt (a w zasadzie brak limitu na wizyty), czy to oznacza spore zapotrzebowanie? A jeżeli tak, to z czego ono wynika? Dofinansowanie szkoleń? Proszę pokusić się i podać wysokość jaka "przysługuje" na każdego pracownika. Niejednokrotnie można było być świadkiem domowy ze strony kadr, bo "szkolenie było za drogie/niepotrzebne". I tak. Kadry w zamian oferowały coś znalezionego przez siebie, co niezbyt pokrywało się z zapotrzebowaniem pracownika. 2020 nie był łaskawy dla większości przedsiębiorstw. Zwolnień może i nie było, ale co mają powiedzieć osoby, które znikąd zostały wysłane na "postojowe" bez jakichkolwiek argumentów, gdzie w tym czasie w zespołach były osoby, które same chciały skorzystać z takiej opcji? Możliwość pracy zdalnej. Czy już absolutnie każdy pracownik ma swojego służbowego laptopa, czy dalej pewna część z nich pracuje na prywanym sprzęcie? Liczę, że autor/autorka komentarza odniesie się do tych kwestii. I jako osoba, która traktowała CNK jako pracodawcę, a nie przyjemne spędzanie wolnego czasu twierdzę, że większość opnii jest tutaj prawdziwa. Aż ciekawe kto dostał zadanie kwartalne, na poprawę opinii na goworku :)

syndromSztokholmski
@pracownik

Byłam związana z CNK przeszło 6 lat. Od umowy Animatorskiej, przez przetargi aż po etat. Kopernik względnie dba o pracowników "wyższego" szczebla - animatorzy, inspiratorzy, laboranci, koorydynatorzy, helpdesk - są po prostu pomiatani i rozgrywani jak się uwidzi (tutaj mam na myśli szczególnie panią dyrektor pionu programowego, ale kilka innych osób też ma sporo za uszami). Ot z takich złotych tekstów - jedna z pań na kierowniczym stanowisku odezwała się do podwładnych, że" jeśli się warunki zatrudnienia nie podobają to można iść pracować w klubie nocnym, zresztą niektóre się świetnie do tego nadają". Praca zdalna? No fantastycznie, tylko może warto powiedzieć też o redukcji etatów i ucięciu premii która wyrównywała pensję do pensji bliższej rynkowej - po tych zabiegach ogromna rzesza pracowników została z wynagrodzeniem wynoszącym ok 2 tysięcy na rękę (sic!), za takie pieniądze bardzo trudno wyżyć w Warszawie. To miejsce praktycznie od zawsze cierpi na brak kadry menadżerskiej, zarządzanie, a w zasadzie jego brak są karygodne, dużo sytuacji toksycznych. Przez te 6 lat, obserwowałam jak z roku na rok jest co raz gorzej. Wartościowi liderzy od których można się było uczyć i wyrażali swoje zdanie - nie byli szanowani i stopniowo odeszli z tego miejsca, zostały już tylko niedobitki, których można policzyć na palcach jednej ręki. Przed pandemią pracodawca miał też problem z wypłaceniem obowiązkowego świadczenia - dofinansowania do okularów. Miejsce w kupie trzyma tylko zapał i dobra wola pewnej części pracowników, niestety patrząc od kogo sypią się obecnie wypowiedzenia - nawet tego zaczyna już brakować. Co jeszcze w tym miejscu nie działa? Można by pisać wypracowania, czy wręcz małe książki, ale czy to coś zmieni?

byłyPracwnik
@pracownik

Pracowałam w koperniku raptem nieco ponad rok - ale co do tej pracy zdalnej i dbania o pracownika - pracodawca nie zapewniał sprzętu do pracy zdalnej! na swoim stanowisku musiałam prowadzić zdalne zajęcia z domu - prosiliśmy o sprzęt - komputer, słuchawki, mikrofon - niestety nic nie otrzymaliśmy, a koordynatorka narzekała, że jakość dźwięku nie taka itd itp. Przecież to obowiązek pracodawcy zapwenić sprzęt niezbędny do wykonywania obowiązków!

Pracownik CNK
@pracownik

Ładna bajeczka. Pracownicy uciekają na potęgę, bo nie mają żadnych szans na rozwój a ich praca, co chwilę wyrzucana jest do kosza gdzie najważniejszym argumentem jest, bo Pani dyrektor tak chce i już. Gdyby za tym szły, chociaż godziwe zarobki, ale niestety jest odwrotnie. Pracownicy z doświadczeniem nie mogą dostać groszowych podwyżek ale na ich miejsce zatrudnia się po kila osób za znacznie wyższe stawki bo nikt za mniej nie chce przyjść. Zwolnień rzeczywiście nie ma ponieważ CNK słynie z tego iż nie zwalnia ludzi a jedynie sprawia że ludzie sami uciekają. Tak lepiej to wygląda. Na porządku dziennym można usłyszeć że jak się coś pracownikowi nie podoba to w każdym momencie można go wymienić. Dyrekcja nie chce widzieć ani słyszeć o problemach. Gdy ktoś mówi głośno to sprawia się by taka osoba sama szybko opuściła szeregi pracowników. Lepiej wszystko zamiatać pod dywan i słodzić sobie na każdym kroku. Kierownicy i dyrektorzy niższych pionów to często samo kolesiostwo i rodzina. Zazwyczaj pracowników oceniają przełożeni, którzy nie mają najmniejszych kompetencji do tego oprócz faktu, iż zostali mianowani "po koleżeńsku". Większość decyzji podejmowana jest emocjami a nie na podstawie faktów. Pracownikom nie pozwala się na realizowanie własnych pomysłów nawet gdy są bardzo dobre bo dyrekcja kopiuje wszystko od zachodnich instytucji. Wszystko zawsze musi być tak jak jest już u kogoś. Nawet wystrój i wygląd eksponatów. Jednak, czego oczekiwać, kiedy kierownik/dyrektor wie i potrafi mniej niż pracownik. Od pracownika wymaga się wiedzy i umiejętności a od kierownictwa i dyrekcji jedynie potakiwania tym, którzy siedzą nad nimi. Wynagrodzenia zwykłych pracowników są śmiesznie niskie. Sytuacja nie zmieniła się w zeszłym roku, lecz jest efektem zaniedbań osób decyzyjnych i traktowania pracowników jak zbędnego balastu przez wiele lat wstecz. Ludzie nie wiążą się z CNK na 7-10 lat tylko większość z takim stażem właśnie ucieka, bo mają już dosyć pracy ku idei i wykonywania zadań sprzecznych z logiką. Zrozumieli że w CNK już nie będzie lepiej. Chyba podpis się pomylił? Nie pracownik a kierownik powinno być podpisane. To by wyjaśniało tak pozytywny wręcz reklamowy opis sytuacji w CNK. Benefity na dobrym poziomie? Multisport za 120 zł to dobry poziom? W innych firmach za to samo pracownik płaci 30zł. Już samo to pokazuje jak CNK dba o pracowników którzy w przeciwieństwie do kierownictwa nie mogą korzystać nawet z firmowego parkingu.

szlifujący beton
@pracownik

Z "kopsem" związany jestem już od wielu lat i Twoja, pracowniku, wypowiedź to pewnie perspektywa działu nie mającego do czynienia ze zwiedzającymi. Fajnie siedzi się w biurze nie mając styczności z syfem, który wywołał "eksperyment myślowy" wspomniany przez "robola w 3 działach". Jedno muszę Ci oddać - pakiet medyczny jest na dobrym poziomie, co do zwolnień związanych z opinią dyrekcji... z radością przemilczę wątek :)

@Byłypracownik
@pracownik

@pracownik, czy ten post był sponsorowany? W większości instytucji budżetowych w sektorze kultury w Warszawie, pracownicy mają zapewniona opiekę medyczną. Podobnie rzecz tyczy się szkoleń - zewnętrznych, wewnętrznych. Proszę się obudzić. Mamy 2021! Ktoś zasnął w 2010.

Mecenas
@Pracownik CNK

Jeszcze trzeba wyjaśnić jedną kwestię w pewnych działach I zakończyć tą narastającą fale mobbingu! A osoby go stosujące ukarać medialnie!

Nie tędy droga
@pracownik

@pracownik Dobrze że CNK zauważa, że ma fatalną opinię jako pracodawca i próbuje coś z tym zrobić. Ale ten komentarz pokazuje podejście CNK do pracownika i jak widać kandydata na pracownika też. Zamiast pisać sobie samemu pozytywne komentarze, i po prostu ściemniać. Spróbujcie zmienić stosunek do pracownika, okazywać mu odrobinę szacunku, dajcie szansę rozwoju. Obecnie coraz więcej osób z wieloletnim stażem odchodzi z firmy i nie ma ich kim zastąpić, bo kolejne rekrutację się nie udają. Tak nie rozwiążecie tego problemu.

Parazaurolof
@Nie tędy droga

Moja rekrutacja trwa już ponad 6 tygodni i jestem po 4 rozmowach:] odrzucam oferty innych firm bo chciałbym podjąć pracę w Koperniku (mimo wszechobecnych negatywnych opinii) ale faktycznie troszkę już moja cierpliwość się kończy. Chociaż rozmowy rekrutacyjne są bardzo sympatyczne to ciekawi mnie ile można czekać na decyzję?

robol
@pracownik

Pracuję tam od nastu lat .Z benefitów nie korzystam.BO są do bani..Opieka med. co 2 lataa przenosisz dokumentacje. A ogólnie niewiesz co mówisz.

@robol

Dziękujemy za Twoją opinię. Zmiana dostawcy opieki medycznej jest podyktowana koniecznością przeprowadzania procedury przetargowej na te usługi co dwa lata.

@Mecenas

tak, to jest problem Kopernika, a zaczyna się od samej samej góry, czyli "najjaśniejszego" RF

4latawystarczą?
@pracownik

Pracowałam 4 lata w tym miejscu. Na początku - miód. Potem - ocet. Brak szacunku od przełożonych, brak docenienia, donoszenie na siebie, kłamstwa na każdym kroku, brak komunikacji... To tylko kilka rzeczy, których doświadczyłam ja i moi znajomi. Odeszłam, co było najlepszą decyzją w moim życiu. Odcięłam się od tego po prostu. Część moich współpracowników też. Ale kosztowało mnie to wiele nerwów, zwolnień lekarskich, zniszczonego zdrowia. Czy warto? Zdecydowanie nie, a na pewno nie za te pieniądze, żeby ktoś Cię tak traktował. Mimo kilku miłych chwil, ostatni rok mojej pracy był dramatyczny i wracałam z płaczem do domu. Nawet spać nie mogłam. Więc naprawdę, to wszystko na zewnątrz to tylko przekłamany PR.

Pracownikodwielulat
@4latawystarczą?

Szkoda, że pisze tu tak mało obecnych pracowników Kopernika, a szczegółowo rozpisują się byli pracownicy, również Ci którzy nie pracują tutaj od wielu lat... Nigdy nie miałem takich sytuacji jak opisane wyżej. Ja oceniam, że CNK jako pracodawca jest ok. Atmosfera w pracy jest dobra, warunki zatrudnienia są w porządku. Dodam jeszcze ze Kopernik nie jest moim pierwszym miejsce pracy i mam porównanie ;) Co do negatywnych opinii- jeżeli jest tak źle w CNK to skąd tylu byłych pracowników, którzy wracają?

@Pracownikodwielulat

Hmm... A w wielu komentarzach pojawiają się wzmianki, że komunikacja nie jest najlepsza, a i brak docenienia. Z kolei jeśli chodzi o wynagrodzenie, to podobno się nie opłaca, jak się do tego odniesiesz? Może podasz widełki wynagrodzeniowe i wspomnisz co nieco o komunikacji? :P Bo jednak opinia w kontrze do pozostałych:)

W CNK w każdym z działów jest inaczej. Ale serio wielu pracowników wraca po latach. Wydaje mi sie, że wiekszość osób szuka tutaj wygadania tego co ich dotknelo. Ale warunki pracy jak dla mnie sa ok. Ale mowie ze swojej perspektywy. Są pracownicy, którzy pracuja tutaj wiele lat i poprostu lubia swoja prace. Jesli tak jest to poprostu akceptuja wszystkie działania CNK. Każdy moze miec inne zdanie.

kandydat

Dzień dobry, Czy może ktoś opowiedzieć coś więcej o stanowisku młodszy specjalista- inspirator/ aktor ?

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać członkiem zespołu Centrum Nauki Kopernik?

Bardzo zależy od stanowiska i działu. Kopernik zatrudnia na szalenie zróżnicowane stanowiska - od kasjerów, przez stolarzy, projektantów, prawników, po naukowców. Wszystkie wymagania powinny być wymienione w danym ogłoszeniu

Zaaplikować na ogłoszenie, które Cię interesuje :) - wiadomo, że w takiej Instytucji jest bardzo dużo działów i opcji, zależy w czym czujesz się kompetentny/-na? Polecam śledzić praca.pl bo wystawiają tam ogłoszenia i wymagania są bardzo dokładnie opisane. Jeszcze na ich stronie mają zakładka "praca" - https://www.kopernik.org.pl/praca. Też warto zaglądać, być może znajdziesz ofertę dla siebie. Powodzenia!

Na stronie centrum jest info, że oferują praktyki, ale i staże, mnie interesuje to drugie. Widzę, że staż jest płatny, szukają kandydatów do 30 lat (akurat się łapię :D) i trwa maks 3 miesiące, wie ktoś jakiego wynagrodzenia można się spodziewać? Czy są szanse na późniejsze zatrudnienie, ale już na stałe?

ikona autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Była pracownica

18.09.2023 09:09

Była pracownicaikona wywiad

Jest to słodko-gorzka historia o poznaniu cudownych ludzi - współpracowników, rozpoczęciu pracy w rodzinnej atmosferze, by potem skończyć ją ze względu na dyskryminację ze strony przełożonych, ciągłe tworzenie nowych konfliktów i szukanie problemów.

Na jakim stanowisku pracowałeś/aś i na czym ono polegało?

Była pracownicaikona wywiad

Młodszy specjalista w Laboratorium. Praca polegała m.in. na przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć w Laboratorium.

Czy miałeś/aś możliwość pracy zdalnej? Jeżeli nie, z czego wynikała ta decyzja?

Była pracownicaikona wywiad

Teoretycznie miałam, ale "w wyjątkowych sytuacjach". Praktycznie nie, bo praca zdalna była problematyczna. Osoba pełniąca obowiązki naszej kierowniczki powiedziała otwarcie, że nie ufała nam i nie wiedziała, jak ma kontrolować to, czy faktycznie zdalnie pracujemy. Oczywiście zależało też, kto o możliwość pracy zdalnej prosił, ale ogólnie instytucja dążyła do przekonania nas, że praca zdalna w naszym przypadku nie jest możliwa, bo prowadzimy zajęcia stacjonarne i musimy być obecni na miejscu. Niemniej, oprócz prowadzenia zajęć, mieliśmy również sporo pracy merytorycznej związanej z ich przygotowaniem, co mogłoby się odbywać zdalnie.

Co było powodem zakończenia współpracy z firmą?

Była pracownicaikona wywiad

Byłam zatrudniona na część etatu. Na początku 3/4, potem 1/2 etatu, finalnie nawet tyle, to było za dużo. Grafik pracy na grudzień pokazywał się np. 30 listopada lub 1 grudnia. Praca z obecną kierowniczką była wymagająca psychicznie: ciągłe nastawianie przeciw sobie pracowników, tworzenie konfliktów z niczego, mówienie nam, że pracujemy za mało, jesteśmy niechętni i niepozytywnie nastawieni. Wszystko było naszą winą, bo "albo się czuje misję tego miejsca, albo szuka innej pracy". Około 5 osób skończyło na L4 psychiatrycznym, a "mediacje" z kierowniczką okazały się żartem, ponieważ nikt nie brał problemu na poważnie. Ostatecznie z zespołu prawie 30 osób, od początku roku odeszło 11, ale to oczywiście był nasz problem, a instytucja uznała, że nic złego się nie dzieje. Kontrola PIP "pogroziła palcem" i nie było żadnych zmian.

Jakie są widełki wynagrodzeń na tym stanowisku?

Była pracownicaikona wywiad

Trudno mówić o widełkach, były niejawne. Za 1/2 etatu otrzymywałam około 1800 złotych netto.

Jak długo pracowałeś/aś w tej firmie?

Rok.

Była pracownicaikona wywiad

Absolutnie nie. Uważam, że jest to toksyczne miejsce pracy, chcące pod przykrywką pięknej misji i wizji, wykorzystać młodych ludzi i utrzymać na kierowniczych posadach wieloletnich pracowników. Widziałam za dużo osób naprawdę zniszczonych przez to, jak były traktowane w tej firmie.

Była pracownicaikona wywiad

Żadna, a wręcz można było się uwstecznić, bo nagle pewnie obowiązki mogły zostać odebrane bez żadnego uprzedzenia i uzasadnienia. Przykładem może być sytuacja osoby, która pracowała w tej firmie 7 lat. Poprzednia kierowniczka zapewniła tej osobie kosztowne szkolenie liderskie, finansowane przez instytucję. Po jakimś czasie odeszła na urlop macierzyński, a pracownik ten otrzymał informację, że jest niekompetentny i nie może wykonywać obowiązków, za które odpowiadał od około 3 lat i był do nich szkolny. Po prostu - z dnia na dzień - z koordynatora, chciano zrobić z niego osobę zajmującą się inwentaryzacją magazynu Laboratorium.

Była pracownicaikona wywiad

Przeszłam fatalne szkolenie dotyczące pracy z osobami z niepełnosprawnością (jego jakość wynikała z tego, że prowadziła ją osoba, która nie była w tym dobra) i względnie przyzwoite szkolenie z emisji głosu. Przez rok to były jedyne szkolenia. Oprócz tego, przechodziłam godziny bezsensownych warsztatów na temat misji i wizji instytucji, które niczego konkretnego nie wniosły do mojej pracy. Instytucja nie była chętna do organizowania większej liczby szkoleń, pewnie ze względów finansowych. Poza tym, było nas w dziale stosunkowo niewielu, dlatego nie mogliśmy marnować czasu pracy na szkolenia, które nie były priorytetowe.

Jak oceniasz atmosferę panującą w firmie? Jak myślisz, z czego to wynikało?

Była pracownicaikona wywiad

Jest słodko - gorzko. Można znaleźć wspaniałe osoby, zawiązać cudowne relacje na lata, trwające nawet mimo odejść z pracy. Jednak ogólna atmosfera jest fatalna, szczególnie od momentu, gdy wprowadzono zastępstwo na miejsce kierowniczki, która przebywa na urlopie macierzyńskim. Poprzednia kierowniczka potrafiła rozłożyć nad zespołem parasol ochronny, pewnie dlatego też dyrektorzy nie pałali do niej sympatią. Osoba, która została zatrudniona jako jej zastępczyni, uwielbia stosować niedomówienia, żeby tworzyć konflikty, a język, jakim się posługuje, zniechęca do pracy. Przykład? Na e-mail informujący o L4 pracownika w sezonie grypowym, odpowiedziała coś w rodzaju "o Boże, pomór jakiś". Nie słucha współpracowników i twierdzi, że jest nieomylna, choć jest najmłodszym stażem pracownikiem zespołu. Doprowadziła ten zespół do ruiny.

Była pracownicaikona wywiad

Został zmieniony tryb pracy z zadaniowego na równoważny. Na początku nie rozumiałam różnicy, a kadry też nie wyjaśniły nam, że na rozmowie kwalifikacyjnej były ustalenia odnośnie starego trybu, a zostałam zatrudniona w nowym. Później okazało się również, że moja część etatu nie jest mile widziana. Nowa kierowniczka uważała (co otwarcie mówiła), że ludzie zatrudnieni na niepełny etat to "tylko problem przy układaniu grafiku". Kiedy wspomniałam w kadrach, że na rozmowie kwalifikacyjnej przedstawiono mi inne warunki, dostałam odpowiedź, że mogłam przecież nie podpisać umowy, skoro miałam jakieś uwagi. Główny problem dotyczył czasu pracy, który miał być bardziej elastyczny, niż faktycznie miało to miejsce. Potem pojawiły się też problemy dotyczące zakresu obowiązków - miałam prowadzić zajęcia, tworzyć nowe scenariusze, dbać o aktualne wyposażenie Laboratorium i jednocześnie mieć czas na zajęcia twórcze, a ostatecznie tylko prowadziłam zajęcia i zmuszano mnie do robienia zakupów (w tym przetargowych), do czego nie miałam żadnych szkoleń. Zgłoszono w kadrach problem dotyczący szkoleń, ale został skwitowany stwierdzeniem, że inni też musieli się wielu rzeczy nauczyć w praktyce i tak to już jest w pracy.

Była pracownicaikona wywiad

Wątpię, aby cokolwiek trafiło do osób na wyższych szczeblach tej instytucji. Takie osoby zajmują swoje stanowiska od początku istnienia CNK i nie zamierzają się zmieniać. Moim zdaniem wymiana starej kadry musiałaby być pierwszym krokiem, bo problemy są tak podstawowe i zaszły już za daleko, że zmiana zachowań u najbardziej problematycznych osób jest niemożliwa. Chciałabym tylko przestrzec przed pracą w tym miejscu innych młodych ludzi, bo o ile sama poradziłam sobie, to widziałam kilka osób, które zostały zniszczone psychicznie.

zależy jak trafisz

Od razu zaznaczę, że trafiłem całkiem dobrze. Były sprawy, które frustrowały np. niedocenianie zaangażowania lub efektów pracy; były sprawy, które cieszyły - wprowadzanie w życie niektórych własnych pomysłów, głębokie rozmowy ze wspaniałymi ludźmi. Co mnie skłoniło do odejścia? Patrzenie na to, co się działo z osobami, które trafiły źle. Nie mogłem zgodzić się na pracę w firmie, która w okrutny sposób traktuje ludzi. W zasadzie ich niszczy. Jestem w stanie uwierzyć w pozytywne opinie (przynajmniej niektóre). Ale nazywanie malkontentami ludzi, wyrażają negatywną opinię lub odmawianie prawa do opinii tym, którzy przepracowali tam mniej niż rok jest absolutnie niesprawiedliwe. Tym, którzy się boją, chcę tylko powiedzieć, że to nieprawda, że tak jest wszędzie. Nieprawda, że nigdzie indziej nie będzie lepiej. Nieprawda, że nigdzie Was nie przyjmą. A pakiet medyczny jest do bani: na większość specjalistów, którzy mogliby jakoś pomóc jest jedynie 15% zniżki.

Honorata

Interesuje mnie posada edukatora. Wiem, że od listopada były akurat inne nabory (grafik, aktor itp.), ale liczę na powtórkę naboru w tym roku, przed wakacjami. To realne? Jakie są stawki? Widzę, że tu padały jakieś sumy, ale sprzed kilku lat, a mamy 2023 :3

Ludi
@Honorata

W tym momencie trwa rekrutacja do Laboratorium Fizycznego i Chemicznego https://kopernik.elevato.net/pl/edukator-w-laboratorium-fizycznym-lub-chemicznym,j,63?source=3756 Stawki w zależności od doświadczenia i zdolności negocjacyjnych w zakresie 3,5-4k na rękę

Łukasz
@Ludi

Dzięki za info. Wiesz może jak przebiega rekrutacja? Są jakieś testy czy tylko rozmowa? Można umówić się na rekrutacje zdalną?

Babuj

Szanowni! W CNK pracowałem 6 lat, od 4 jestem poza tą instytucją. To co się tam działo to jakby dwa światy. Z jednej strony mnóstwo pasjonatów od których człowiek mógł nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. To ci na niższym szczeblu: animatorzy, szefowie pracowni etc. Z drugiej strony kierownictwo. Pan dyrektor który robi wszystko żeby zostać na kolejna kadencję a poza tym nic go nie obchodzi. Pani wice, która robi wszystko po swoim uważaniu a jak się komuś nie podoba to...Mnóstwo nowych stanowisk dla krewnych królika, rozmywanie odpowiedzialności, działanie na zasadzie "my wymyślamy a wy macie to zrobić (bez żadnych konsultacji)". Pensje kiepskie, co kwartał ocena merytoryczna pracy, która tak naprawdę jest oceną w/g sympatii. Co do pensji - pamiętam raz kiedy pan dyrektor F wyszedł przed pracowników (w poniedziałki były spotkania wszystkich) i powiedział że tak - podwyżki będą. Po ok 15 zł na głowę. Według mojej obecnej wiedzy dużo osób z CNK odeszło - tych najbardziej wartościowych i nikt ich na próbował przekonać do pozostania. Dlaczego ja odszedłem? Bo pasjonatów ubywało a przybył w znacznym stopniu duch korporacji.

Jak w Centrum Nauki Kopernik wyglądają możliwości ewentualnego awansu na wyższe stanowiska?

W CNK nie ma ustalonej ścieżki kariery, awans jest możliwy w ramach rekrutacji wewnętrznych na wolne stanowiska.

Izabela

czy w takiej sytuacji warunki zatrudnienia ulegają jakiejś większej zmianie? mam na myśli finanse lub zakres obowiązków, dochodzi dużo nowych czy raczej specyfika starych się zmienia?

K_M23

Czy są tu kierownicy oddziałów? Czy mógłby ktoś z Państwa wypowiedzieć się rzetelnie na temat stanowisk kierowniczych? Zależy mi na opinii kierowników. Jak wygląda współpraca z menagerami najwyższego szczebla? Czy pracując z dyrekcją miałabym eksperckie wsparcie, czy raczej kłody pod nogi? Czy pracownicy są ambitni, czy raczej roszczeniowi? Czy rola kierownika wiąże się z jakimikolwiek dodatkowymi benefitami poza wyższym wynagrodzeniem (lepszy sprzęt elektroniczny, dodatek do auta, indywidualny pakiet szkoleń/rozwojowy, opieka c etc.)? Czy system wdrożenia menagerów sprawdza się?

Czy firma Centrum Nauki Kopernik w całości finansuje szkolenia dla pracowników?

Pracowniczka

Tak - jeśli są uzgodnione z kierownikiem, zasadne dla wykonywanych zadań.

Izabela
@Pracowniczka

I często pracownicy sobie takie szkolenia załatwiają?

Czy nowo zatrudnione osoby w Centrum Nauki Kopernik otrzymują od pierwszych dni umowę o pracę?

A

Tak zatrudnienie jest w oparciu o umowę o pracę, także przy zatrudnieniu dodatkowych pracowników do projektów

Bronisław
@A

Świetna wiadomość. Pierwsza umowa jest podpisywana rok, tak?

Ann

Tak, najpierw na okres próbny później jest szansa na nieokreślony

Dorota
@Ann

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam - czyli okres probny trwa rok, a nie standardowe 3 miesiace? :) A czy warunki na umowie pierwszej roznia sie od tej drugiej, na czas nieokreslony?

Renata
@Ann

A na okresie próbnym płacą tyle samo czy mniej niż na umowie na czas nieokreślony?

Marian
@Dorota

Okres próbny trwa 3 miesiące, bo i prawo nie pozwala na dłuższy. Przy dalszym zatrudnieniu nie ma reguł i wszystko zależy od kierownika- może to być umowa na czas określony lub od razu nieokreślony. Co do warunków kolejnej umowy - warto o to zapytać od razu, bo np. w dziale, w którym pracuje wszyscy dostają na okresie próbnym 100%, ale nie sądzę, żeby to była reguła.

Aleksandra
@Marian

okres probny tez jest na umowie o prace czy jednak zlecenie wtedy ?

@Aleksandra

Tak, okres próbny jest na umowie o pracę.

Nick.

Przed aplikowaniem o pracę w CNK zastanów się wielekroć. Polecam przeczytać posty odnoszące się do kultury pracy i rzeczywistości finansowej w Koperniku. Opinie nie są przesadzone. Mnogość krytycznych komentarzy zostawianych na Go Work może świadczyć jedynie o niesmaku jaki pozostawia wspomnienie o pracy w tym miejscu. Jeśli chcesz przenieść się w czasie do mentalności, który zatrzymała się gdzie w okolicach 2010, pracować w miejscu gdzie pracownicy są złem koniecznym, gdzie unoszą się opary przeświadczenia o "nowoczesnej firmie" i ogólnej wspaniałości, to proszę bardzo... Pamiętaj, że zostałeś ostrzeżona/y.

Rozbudowany folwark
@Nick.

Z przykrością się zgadzam. Radzę omijać z daleka instytucję. Można łatwo się nabrać na zewnętrzny pijar. Jak znajdziesz się w środku możesz doznać lekkiego szoku i dużego zniesmaczenia. Przykre...

Bolesław Chrobry
@Nick.

Dziękuję Ci za komentarz. Na pewno nie będę tam wiecej aplikować. Pozdrawiam

Zostaw merytoryczną opinię o Centrum Nauki Kopernik - Warszawa

• Jak się pracuje w Centrum Nauki Kopernik?

Zobacz opinie na temat firmy Centrum Nauki Kopernik tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 31.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Centrum Nauki Kopernik?

Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 18, z czego 4 to opinie pozytywne, 9 to opinie negatywne, a 5 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

Centrum Nauki Kopernik