Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

2.7 Udziel wywiadu o firmie

Wywiady Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

Miniaturka
Małgorzata Wójcik
Dyrektor personalny Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania w Warszawie w zakresie zarządzania strategicznego oraz właścicielka dyplomu MBA Thames Valley University. Ukończyła studia podyplomowe z prawa pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Certyfikowany coach Noble Manhattan Coaching, coach prowokatywny, doradca zawodowy, Praktyk NLP, certyfikowany audytor normy SA8000 Social Accountability International. Doświadczenie zawodowe w obszarze HR zdobywała w korporacjach globalnych Credit Suisse, Orange, BNP Paribas, Nestle. W LEK-AM odpowiedzialna za całokształt polityki personalnej. Ambasadorka wolontariatu pracowniczego i społecznej odpowiedzialności biznesu. Prywatnie aktorka teatru lalek, animatorka dziecięca, wolontariuszka Klubu Myszki Norki.

_

LEK-AM to jedna z najdynamiczniejszych firm farmaceutycznych w Polsce. Jaki macie Państwo przepis na sukces?

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o. jest całkowicie polską firmą, stawiającą sobie za cel dostarczenie pacjentom i lekarzom leków w przystępnej cenie i wysokiej jakości, a także wypełnienie luk produktowych, które istnieją w pewnych obszarach terapeutycznych. Sukces naszej firmy w Polsce oparł się m.in. na dostrzeżeniu tychże luk i wprowadzeniu dwóch produktów, które bardzo szybko znalazły uznanie lekarzy i pacjentów. Były to Melatonina LEK-AM ułatwiająca zasypianie przy zaburzeniu rytmu dobowego oraz Biosteron opóźniający procesy starzenia. W ciągu 15 lat z organizacji zatrudniającej kilka osób rozrośliśmy się do poziomu przedsiębiorstwa, w którym pracuje obecnie 500 pracowników. Recepta na sukces? Produkowane przez nas leki zawierają najnowocześniejsze substancje czynne, stale rozwijamy portfel produktowy, a co najważniejsze mamy wspaniały zespół ludzi zaangażowanych w jego tworzenie i sprzedaż. Bez tych składowych nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy dzisiaj – wśród liczących się firm farmaceutycznych na polskim rynku.

Jaka jest w takim razie główna misja Państwa firmy?

Wsparcie pacjentów, którzy są finalnymi odbiorcami naszych produktów, w utrzymaniu zdrowej kondycji i pomoc w dbaniu o to – co dla wszystkich jest najważniejsze – o zdrowie.

Rozpoczęliście Państwo działalność zagraniczną w Europie, Azji. To sposób na wyprzedzenie konkurencji?

Rozwój na rynkach zagranicznych to nieunikniona konsekwencja najwyższej jakości naszych preparatów, wytwarzanych w oparciu o europejskie standardy, połączonej z konkurencyjną ceną. Za tym idzie rosnące zainteresowanie kontrahentów zagranicznych. LEK-AM już zdobył kilka rynków zagranicznych, a w najbliższych miesiącach dojdą kolejne kraje. Skupiamy się na rejestracji produktów, szybkim wprowadzeniu ich na poszczególne rynki a w przyszłości na otwieraniu przedstawicielstw. Nasze kierunki to nie tylko Europa i Azja, ale także Afryka. Zamierzamy podwoić wielkość firmy poprzez rozwój na rynkach międzynarodowych.

Praca w tym zawodzie wiąże się ze znajomością zaawansowanych technologii – szukając pracowników mają Państwo w czym wybierać?

Tak, zdecydowanie praca w Dziale Badawczo-Rozwojowym wiąże się ze znajomością zaawansowanych technologii. Niektóre projekty rekrutacyjne trwają dłużej, do innych konieczne jest bezpośrednie dotarcie do kandydatów za pośrednictwem head huntera. Finalnie na wszystkie stanowiska udaje się znaleźć odpowiednich kandydatów.

Najważniejsze dla Państwa jest doświadczenie potencjalnego kandydata?

To zależy od stanowiska, na które kandydat aplikuje. Są stanowiska w strukturze naszej firmy, gdzie doświadczenie rzeczywiście jest jednym z głównych kwalifikatorów, ale są też takie, na które zatrudniamy absolwentów.

Z ilu etapów składa się proces rekrutacyjny?

Proces rekrutacyjny jest wieloetapowy i zależy od stanowiska, na które aplikuje kandydat. Krótszy przy stanowiskach biurowych i produkcyjnych (3 etapy), dłuższy przy stanowiskach w Dziale Sprzedaży (5 etapów), gdzie dodatkowo kandydaci wypełniają 2 testy: logiczny i liczbowy. Pierwsze spotkanie przeprowadza w terenie Kierownik Regionalny. Wybrani przez niego kandydaci zapraszani są do Warszawy i rozmawiają z osobą z Działu Personalnego, następnie z Krajowym Kierownikiem Sprzedaży i finalnie z Dyrektorem Zarządzającym Sprzedażą i Marketingiem. Osoby aplikujące na stanowiska kierownicze uczestniczą dodatkowo w pogłębionej sesji oceny kompetencji AC.

Czym praca w branży może zaskoczyć osobę, która dopiero zaczyna swoją karierę?

Jeśli osoba jest otwarta na dynamiczne i wymagające środowisko pracy, szybko się uczy i jest zaangażowana a pasję wykonywanej pracy przekłada na efekty to nie powinna być niczym zaskoczona.

_

Może Pani zdradzić jakie innowacyjne produkty planujecie Państwo wprowadzić na rynek w przyszłości?

Tak, nagroda Innowatory Wprost 2014 zobowiązuje. O tym, jak duży nacisk kładziemy w naszej Firmie na innowacyjność, najlepiej świadczy fakt, że zawsze oferujemy lekarzom, farmaceutom i pacjentom preparaty spełniające ich potrzeby lepiej niż dotychczas stosowane. Firma współpracuje z wieloma autorytetami naukowymi, ośrodkami badawczymi oraz uczelniami, z którymi prowadzi szereg zaawansowanych projektów. Zaangażowanie ośrodków badawczych w ich realizację przynosi wymierne korzyści, takie jak wsparcie w rozwój najnowszych technologii, rzetelną i wiarygodną ocenę uzyskiwanych wyników prac oraz możliwość obserwacji najnowszych trendów w dziedzinie farmacji przemysłowej. Jesteśmy w trakcie badań dla kilku innowacyjnych projektów a ostatnio prezentowane wyniki naszych badań na 8th Polish-German Symposium on Pharmaceutical Science “Retrospects, insights and prospects”, jako jedne z niewielu, dotyczyły efektu przeskalowania nowoczesnej technologii wytwarzania produktu leczniczego ze skali laboratoryjnej do skali przemysłowej.

Na koniec, czy może Pani powiedzieć z których nagród, bądź wyróżnień jesteście Państwo najbardziej dumni?

Szczycimy się tytułem Gazele Biznesu za lata 2009, 2010, 2012 oraz Ikarem Biznesu za lata 2012 oraz 2014. Otrzymaliśmy Consumers Quality Certificate, za rok 2012 oraz 2014, za wzorcowy system zarządzania organizacją, stabilną politykę i strategię przedsiębiorstwa zorientowaną na zadowolenie Klienta, umacnianie pozycji rynkowej oraz budowanie wartości marki. Posiadamy Certyfikat Najwyższa Jakość w Medycynie oraz Certyfikat Wiarygodności Biznesowej. Cieszą nas Diamenty Forbes 2015 i godło „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland”. Lista wyróżnień dedykowanych poszczególnym produktom jest bardzo długa. Preparaty LEK-AM zostały uhonorowane między innymi przez farmaceutów przyznających tytuł Produkt Roku i konsumentów nagradzających statuetką Złoty Otis. Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich nagród i wyróżnień, które do tej pory otrzymaliśmy, zarówno jako Firma, jak i za poszczególne produkty. Za każdym wyróżnieniem stoi przecież praca twórcza i zaangażowanie naszych Pracowników.

Internautka Eliza zastanawia się na jakie aspekty zwracacie Państwo szczególną uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jako pracodawca minimalizujemy błędy rekrutacyjne, dlatego też podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwracamy uwagę na wiele aspektów. Nie tylko na umiejętności, doświadczenie, kwalifikacje, zdolności i potencjał, ale również na jego ambicje, profil osobowościowy kandydata, sposób autoprezentacji, na jego oczekiwania i plany na przyszłość. Kilku rozmówców jest włączonych w proces, po to by ocena była jak najbardziej obiektywna, wybrany kandydat najbardziej dopasowany do stanowiska, które oferujemy a nasza firma pracodawcą, którego rzeczywiście szuka.

Erwin41 zadał pytanie: Czy każdy kandydat otrzymuje informację zwrotną odnośnie Państwa decyzji w sprawie zatrudnienia?

Tak. Otrzymuje ją każdy kandydat, który uczestniczył w rozmowach rekrutacyjnych. Ci zaś, którzy wysłali dokumenty aplikacyjne, a nie zostali zaproszeni na spotkanie otrzymują potwierdzenie, że dokumenty do nas dotarły. Dodatkowo załączona jest informacja, że jeśli się nie skontaktujemy w ciągu określonego czasu oznaczać to będzie, że nie zostali zakwalifikowani do spotkań.

Studenciak chciałby wiedzieć, czy macie Państwo przygotowane programy stażowe?

Tak, programy stażowe trwają jeden bądź dwa miesiące i są realizowane zarówno w biurze naszej firmy, jak i w zakładzie produkcyjnym w Zakroczymiu. Nie ma ich tylko w Dziale Sprzedaży. Jesteśmy też partnerem programu Liderzy Ochrony Zdrowia, realizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi, gdzie finaliści projektu odbywają w wybranych przez siebie działach jednomiesięczne praktyki.

Dziękujemy za rozmowę.

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.