Miniaturka
Michał Góra
Członek Zarządu Alfavox Sp. z o.o.
Pełni funkcję Członka Zarządu w Alfavox, gdzie odpowiada za pion technologiczny firmy. Jest strategiem i wizjonerem, ceniącym ludzi i wartość kapitału ludzkiego. W swoich działaniach chętnie opiera się na rekomendacjach firmowych ekspertów, jak również czerpie wiedzę od wybitnych specjalistów jak np. Theodore W. Schultz. Jest managerem, który od ponad 16 lat specjalizuje się w zakresie tworzenia i realizowania projektów teleinformatycznych w Polsce i na świecie, zarządzania zespołami oraz międzynarodowej sprzedaży projektów i usług. Posiada szeroką wiedzę i wieloletnie doświadczenie zarówno po stronie dostawcy usług jak i po stronie dostawcy technologii. Ma duże doświadczenie w realizacji i zarządzaniu projektami dla globalnych graczy w branżach: finanse, bankowość, telekomunikacja i logistyka.   Dzięki zaangażowaniu zespołu, którym kieruje oraz wierze w teamworking i teamspirit przekształcił Alfavox, w silnego gracza odnoszącego sukcesy na wymagającym międzynarodowym rynku.

Czym zajmuje się firma Alfavox?

Alfavox jest nowoczesną firmą zorganizowaną Agilowo. Jesteśmy wiodącym producentem zaawansowanych systemów wspomagających interakcję między klientami i dostawcami usług. Nasi pracownicy projektują i programują/ wytwarzają rozwiązania takie jak wirtualny oddział, moduły klasy Business Intelligence czy call/contact center. Prowadzimy zaawansowane projekty informatyczne dla znanych, globalnych marek w 12 krajach.
Naszymi klientami są najbardziej rozpoznawalne firmy w branżach takich jak: bankowość, ubezpieczenia, szeroko pojęta branża finansowa.

Do kogo kierowane są Państwa produkty?

Tworzymy rozwiązania dla firm i instytucji z wielu sektorów, między innymi dla branży bankowej, ubezpieczeniowej, medycznej, telekomunikacyjnej, administracyjnej, sektora Power & Gas. Alfavox wspiera obecnie tysiące stanowisk obsługowych firm, zlokalizowanych niemal na całym globie. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z pasją i szeroką wiedzą zespołu inżynierów pozwala nam się rozwijać, implementować oraz integrować autorskie produkty, w pełni oparte na najnowocześniejszej technologii.

Na początku wspomniał Pan o systemach video contact center. Na czym polega fenomen takiego rozwiązania?

Naszym autorskim i jednym z najbardziej innowacyjnych na rynku systemów jest alfa Video Contact Center, oparty m. in. na technologii WebRTC, który w pełni wspiera aplikacje mobilne IOS, Android oraz Windows Phone. Nasze rozwiązanie pozwala stworzyć wirtualny oddział, który dzięki zaawansowanej technologii, w 100% może zastąpić bezpośredni kontakt. Klient otrzymuje nowy kanał komunikacji z firmą czy instytucją - jest to rozmowa wideo lub czat tekstowy. Dzięki temu, z dowolnego miejsca na ziemi i w dowolnym czasie, może kontaktować się z konsultantem albo wybranym specjalistą.

Czy to wszystko, co proponuje system?

System oferuje też wspólną pracę na dokumentach np. pomoc doradcy w procesie wypełniania formularzy, włączanie do rozmowy innych specjalistów lub osób, które muszą zostać zaangażowane w podpisanie umowy. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że to nasi pracownicy projektują i wytwarzają te nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu mają możliwość szerokiego rozwoju, także w zakresie technologicznym. Rozmawiając o Alfavox trzeba też pamiętać, że na naszych rozwiązaniach obsługiwanych jest rocznie około 7 miliardów połączeń – to tak jak skomunikowanie się z każdym mieszkańcem ziemi. To robi wrażenie i świadczy również o pozycji naszej firmy na rynku.

Czy Alfavox otrzymał nagrody bądź wyróżnienia, z których jesteście dumni?

Każde wyróżnienie ma dla nas wartość i przekonuje nas o tym, że podążamy we właściwym kierunku. To oczywiście wynik doskonałej pracy całego zespołu, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Największą satysfakcję dają międzynarodowe nagrody, które tytułem realizacji naszych projektów otrzymują klienci. Przykładem może być nagroda „Disruptive Innovation” przyznana podczas International Banking Forum w Waszyngtonie, naszemu klientowi - Alior Bankowi. Przykładowe, inne nagrody, którymi zostaliśmy uhonorowani to: Najwyższa Jakość Quality International, Polska Nagroda Jakości 2015, Złoty Bit Gigacon oraz Hit Roku dla Instytucji Finansowych - rekomendacja Gazety Bankowej. W ubiegłym roku nasz flagowy system alfa Video Contact Center został wyróżniony przez Gazetę Finansową, jako jedno z „5 najlepszych rozwiązań IT dla instytucji finansowych”. Ponadto, alfa Video Contact Center znalazł się na liście dziesięciu najlepszych rozwiązań przeznaczonych dla instytucji finansowych, a także w rankingu 15 najlepszych produktów i usług IT dla biznesu.

Czym wyróżniają się Państwo jako pracodawca?

Jesteśmy firmą otwartą, która słucha swoich pracowników i włącza ich w życie całej organizacji. Praca w Alfavox daje możliwość udziału w ambitnych, międzynarodowych projektach, zdobycia doświadczenia oraz uczestniczenia w rozwoju firmy. Nasi pracownicy mają możliwość kreowania i dobierania najnowocześniejszych technologii do poszczególnych projektów. Chętnie i cyklicznie spotkamy się z zespołem, dyskutujemy, doceniamy inicjatywy i pomysły.

Jakimi zasadami kierują się Państwo w zarządzaniu zespołem?

Pracujemy w oparciu o metodykę SCRUM, dzięki której każdy pracownik może w sposób bezpośredni wdrażać swoje pomysły i wpływać na technologię, monitorować oraz oceniać powstający produkt, a także wdrażać dodatkowe funkcjonalności. Dzięki takiej organizacji pracy nasze projekty realizowane są szybko i skutecznie. Dużą uwagę przywiązujemy do indywidualnych predyspozycji członków zespołu. Oznacza to, że każdy pracownik ma własną ścieżkę szkoleniową, dostosowaną do jego wiedzy, doświadczenia i możliwości. Dzięki temu, że dobrze znamy każdą osobę, możemy przydzielić ją do projektu, w którym będzie mogła się wykazać i rozwinąć.

Gdzie kandydaci mogą odnaleźć oferty pracy i na jakie stanowiska mogą złożyć swoją aplikację?

Ogłoszenia znajdują się na naszej stronie internetowej http://www.alfavox.pl w zakładce Praca oraz na portalach rekrutacyjnych. Można nas również spotkać na targach pracy organizowanych przez śląskie i poznańskie uczelnie. Rekrutujemy osoby na stanowiska Inżynier Wsparcia Technicznego, Programista C#/ C++, Tester Oprogramowania. Do naszego zespołu zapraszamy również stażystów, którzy chcieliby zgłębić wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii, rozwiązań Business Intelligence oraz Data Analytics. Najlepsi stażyści mają szansę na stałe zatrudnienie na umowę o pracę. Wiele osób trafia do nas z polecenia swoich znajomych.

W dalszej części wywiadu odpowiedzi będzie udzielał pracownik firmy Alfavox - Jakub Żeleźny.

Panie Jakubie, zanim przejdziemy do pytań związanych z rekrutacją i warunkami pracy w Alfavox, proszę powiedzieć coś o sobie.

W firmie pracuję na stanowisku programisty od półtora roku. W życiu prywatnym jestem pasjonatem programowania i muzyki. Po pracy gram na gitarze basowej w zespole rockowym.

Jak znalazł się Pan w firmie Alfavox?

W poprzedniej firmie, szanse na rozwój były bardzo małe więc postanowiłem zmienić pracę. Zależało mi na rozwoju, stabilnym zatrudnieniu i udziale w międzynarodowych projektach. Trafiłem na ogłoszenie firmy Alfavox. Moje umiejętności były zgodne z wymaganiami firmy, dlatego też postanowiłem wysłać swoje CV.

Jak przebiegał proces rekrutacyjny w firmie Alfavox?

Aplikację złożyłem mailem, po kilku dniach zostałem zaproszony na pierwsze spotkanie. Weryfikowano moją wiedzę na tematy związane z branżą, którą zajmuje się Alfavox. Pytano także o moje umiejętności i doświadczenie. Podczas kolejnego spotkania rozmawialiśmy na tematy związane głównie z inżynierią oprogramowania. Zostałem również poproszony o wypełnienie testu, który dotyczył zagadnień technologicznych. Po kilku dniach ponownie zostałem zaproszony na spotkanie, na którym rozmawialiśmy już tylko o kwestiach formalnych, związanych z podpisaniem umowy o pracę.

Jak ocenia Pan pracę w Alfavox?

Pracę w Alfavox oceniam bardzo pozytywnie. Do każdej osoby, która pracuje w Alfavox można podejść i poprosić o pomoc. Wszyscy chcemy aby nasze oprogramowanie było jak najlepsze. Odkąd zostałem zatrudniony brałem udział w wielu ciekawych projektach, również międzynarodowych. Mocno się rozwinąłem, zdobyłem dużą wiedzę i doświadczenie związane z technologiami takimi jak SignalR, Reactive Extensions, Dependency Injection, ORM. Poczucie, że oprogramowanie które współtworzę, funkcjonuje w światowych firmach jest bardzo motywujące. Projekty, które realizujemy są wymagające, dzięki czemu mogę się wykazać i rozwijać wiedzę programistyczną. Alfavox jest otwarty na pomysły pracowników. Zawsze można zgłosić swoje rozwiązanie. Alfavox to przeciwieństwo korporacji, tutaj każdy się zna i dzięki temu w łatwy sposób można rozpowszechniać zdobytą wiedzę. Plusem jest terminowość wypłat i wysokość wynagrodzeń, tak wiem zawsze można chcieć więcej, przy czym przychodząc do Alfavox ‘przyszedłem na lepsze'.

Czy Alfavox stosuje dodatkowe bonusy?

Mamy rozbudowany system nagród, spersonalizowany dla każdego pracownika. Właśnie wróciliśmy z corocznej imprezy integracyjnej. Tym razem byliśmy w górach, na dwudniowym spotkaniu połączonym ze szkoleniem i zabawą do białego rana. Było to świetne doświadczenie, gdyż nasza firma pracuje w trzech lokalizacjach – w Bielsku-Białej, Poznaniu i Warszawie – i mogłem osobiście porozmawiać z kolegami, z którymi na co dzień komunikuję się mailowo, telefonicznie bądź przez wideo rozmowy. Wracając jednak do bonusów, są one dobrze zorganizowane, firma daje nam bilety na koncerty, wyścigi samochodowe, mecze piłki nożnej czy widowiska lotnicze i sportowe.
Często spotykamy się też po pracy, wtedy całą ekipą wychodzimy na paintball, gokarty, pizzę lub organizujemy firmowe ognisko. W biurze codziennie czekają na nas świeże owoce i morze aromatycznej kawy. Wspólnie celebrujemy święta, takie jak Boże Narodzenie czy Tłusty Czwartek.

Wspomniał Pan o spersonalizowanym systemie bonusowym, jak firma Alfavox go realizuje?

Mamy na przykład konkurs - SuperAlfę, czyli wybór najlepszego pracownika miesiąca. To osoba wyróżniona przez liderów zespołów, kierowników projektów i zarząd, która za swoją pracę i zaangażowanie dostaje atrakcyjną nagrodę - fajne gadżety elektroniczne – zawsze personalizowane pod kątem zainteresowań i potrzeb nagradzanej osoby.

Czy poza pracą w Alfavox ma Pan możliwość realizowania swoich pasji?

Tak, prywatnie moją pasją poza programowaniem jest muzyka. Jeżeli tylko mam możliwość to gram na gitarze basowej. Najbardziej lubię grać bluesa i hard rocka. Każdy występ przed publicznością, czy zwyczajna próba ze znajomymi jest wielką przyjemnością. Pomimo tego, że gram taki typ muzyki, to słucham jazzu, death metalu i wszystkiego pomiędzy. Muzyka musi pasować do mojego nastroju i być dobra. Muszę czuć, że artysta wkłada całe serce w tworzenie.

Alfavox Sp. z o.o.