Contact Center One

Częstochowa

Wywiadu udzieliła:
Beata Lipa
Manager ds. HR i Administracji Contact Center One
Z wykształcenia doradca zawodowy i personalny oraz pedagog, zawodowo manager ds. HR i administracji – w jedynym w swoim rodzaju – Contact Center One.
Contact Center One
Adres:
Plac Wolności 6
45-018 Opole
Branże:
  • Obsługa klienta - Call Center

Jak wyglądały początki Waszej działalności?

Początki były bardzo trudne. Zaczynaliśmy od wynajmu 80 metrowego mieszkania w centrum miasta, które zaaranżowaliśmy na biuro. Z jednego pokoju zrobiliśmy salę szkoleniową, w dwóch kolejnych ustawiliśmy stanowiska pracy, z innego pomieszczenia zrobiliśmy kuchnię. Było ciasno, ale klimatycznie i rodzinnie. Mieliśmy dużo pasji i zaangażowania do tego, aby stworzyć coś wyjątkowego i to nas pchało do przodu, mimo wielu problemów i nieprzewidzianych trudności, które nas spotykały.

A jak Contact Center One prezentuje się dzisiaj?

Obecnie Contact Center One tworzą dwa oddziały - w Opolu i Częstochowie. Oprócz w pełni wyposażonych sal sprzedażowych oferujemy naszym pracownikom możliwość skorzystania ze strefy chillout'u, pomieszczeń socjalnych i sal szkoleniowych. Aktualny stan jest urzeczywistnieniem naszych planów, marzeń sprzed kilu lat. Wysoka motywacja, zaangażowanie i wiara w naszych ludzi przekłada się na ciągły rozwój całego przedsiębiorstwa.

Ile osób obecnie zatrudniacie?

Liczba zatrudnianych przez nas osób zmienia się, w zależności od okresu i projektów, których się podejmujemy. Zlecenia o charakterze badawczym, na których niczego nie sprzedajemy, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony osób poszukujących pracy. Zatrudnialiśmy nawet 150 osób, ale są też okresy, przy których tak wysoki wskaźnik nie jest konieczny. Wszystko zależy od skali projektu, skąd takowa zmienność w liczebności kadry. Działalność oparta na założeniach branży call center wymaga od nas konkurencyjności na rynku pracy, dlatego warto na bieżąco śledzić, na jakie stanowiska w danym momencie rekrutujemy i co oferujemy w zamian za dobrze wykonaną pracę.

Na Waszej stronie internetowej, znalazłam wzmiankę na temat plemienia.

Przywództwo plemienne to koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem autorstwa jednego z trzech założycieli Contact Center One – Karola Fronia, pozwalająca na zbudowanie silnej organizacji, opartej na niezwykle mocnych fundamentach jakimi są między innymi: lojalność pracowników wobec firmy, wzajemne zaufanie, świadomość obowiązków, które się wykonuje i ich znaczenia dla trwałości i przyszłości całej firmy. Jednak najważniejszą myślą, a zarazem wyznacznikiem tegoż modelu jest zasada – Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, która obowiązuje w naszej firmie po dziś dzień.

Jakimi wartościami kierujecie się w swojej działalności?

Nasz system wypracowany został na podstawie oczekiwań potencjalnych kandydatów jak i osób, które z nami współpracują. Kwestia ta jest zjawiskiem zmiennym, jednak na przestrzeni kilku lat sukcesywnego funkcjonowania zawsze stawialiśmy na rozwój oraz indywidualizm, zakładający podmiotowe podejście do pracownika z ogromną dozą zrozumienia i empatii. Nieodłącznym elementem w Contact Center One była i jest atmosfera, którą zawdzięczamy konsultantom.

Czego może nauczyć praca w call center?

Wbrew pozorom, praca w świecie contact center nie jest stworzona dla każdego, aczkolwiek jest miejscem, w którym możemy nabyć obce nam dotąd umiejętności, począwszy od technik, metod efektywnej sprzedaży, ale i rozwój kompetencyjny w zakresie autoprezentacji i komunikacji werbalnej. Ponadto, praca „na słuchawce” uczy cierpliwości, wzmacnia procesy koncentracji i uwagi i co najważniejsze niweluje bariery komunikacyjne, przez co jesteśmy bardziej otwarci na innych zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.

Naszych użytkowników zastanawia, skąd pomysł na nazwę firmy?

Wszyscy trzej założyciele, czyli Karolina Froń, Karol Froń i Patryk Kawala pracowali przez wiele lat w największym call center w Polsce. Wieloletnie doświadczenie i tak zwana żyłka do biznesu zaowocowały stworzeniem własnej firmy. Koncepcja nazewnictwa była dla wszystkich dosyć oczywista, a jej głównym celem było zbudowanie marki w inny sposób, unikalny, przyjazny dla ludzi. Słowo „one” miało wskazywać na call center, jakich próżno szukać, miejsce jedyne w swoim rodzaju. Patrząc na to jak nasza firma jest postrzegana na rynku, myślę, że nam się udało.

Praca w branży call center może być stresująca. Jak radzicie sobie z nerwowymi sytuacjami?

Nasza recepta jest bardzo prosta, a jej zalecenia są wyjątkowe i niepowtarzalne, tak jak każdy nasz pracownik. Wzajemne wsparcie, spotkania poza biurem działają leczniczo, co więcej sprawiają, iż nasza kadra, jako cenny kapitał ludzki identyfikuje się z kulturą firmy.

A teraz kilka pytań na temat przebiegu rekrutacji. Jakimi kanałami poszukujecie nowych pracowników?

Cenimy postęp i korzystamy z jego dobrodziejstw. Globalizacja informatyzacji jest niezwykle istotna dla rynku pracy, a przede wszystkim dla osób poszukujących zatrudnienia. W ten sposób działamy również my, m.in. poprzez e-marketing oraz udział w social mediach. Mimo znaczącej przewagi w wykorzystywaniu wirtualnych technik i metod procesów rekrutacji nie tradycyjnych form promocji, takich jak: targi pracy lub akcje wspierające aktywizację zawodową osób młodych i bezrobotnych.

Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie?

Proces rekrutacji opiera się w głównej mierze na predyspozycjach i możliwościach kandydatów, co oznacza szansę dla każdego, kto zwróci się do nas. Potencjał, zaangażowanie i motywacja to trzy czynniki gwarantujące sukces w call center. Nikt nie rodzi się z nabytymi czy wysoce rozwiniętmi kompetencjami i kwalifikacjami. To środowisko pracy kształtuje nasze postawy, inspiruje do dalszego rozwoju, a co za tym idzie, motywuje do osiągania wyników godnych dobrego sprzedawcy.

Contact Center One tworzy wykwalifikowana kadra. Czy swoim nowym pracownikom zapewniacie możliwość szkoleń?

Jak najbardziej, Contact Center One tworzą profesjonaliści doskonale orientujący się w obsłudze klienta, technikach i metodach sprzedaży, którzy są gotowi do realizacji najbardziej wymagających projektów. Swoją działalnością umożliwiamy naszym pracownikom, na każdym szczeblu udział w różnorodnych formach doskonalenia, nie tylko zawodowego. Mówiąc o nowych osobach, zapewniamy im kompleksowe przygotowanie wstępne do stanowiska pracy jak i opiekę tuż po jego zakończeniu, w postaci coachingów czy meetingów motywujących, które na stałe wpisały się w kulturę organizacyjną firmy.

Często osoby poszukujące swojej pierwszej pracy, wybierają branżę typu call center. Jakich osób poszukujecie do swojego zespołu?

Niejednokrotnie podejmowaliśmy próby stworzenia profilu idealnego kandydata, jednak z biegiem czasu dostrzegaliśmy cyklicznie powtarzające się zjawisko. Najważniejsze, bowiem są unikalność, komunikatywność i wcześniej wspomniane zaangażowanie. Powołując się na unikalność, mam na myśli osobowość, sposób bycia i nawiązywania relacji z innymi. Takowa – dla nas – zaleta stanowi pożądany zasób, potencjał, dzięki któremu będziemy mogli umożliwić pracującym dla nas osobom rozwinąć skrzydła.

Organizujecie imprezy firmowe, wyjazdy integracyjne dla swoich pracowników?

Partnerskie relacje to warunek udanej współpracy. Mamy za sobą ogrom spotkań poza biurem, wyjazdów, jak i kilka stałych punktów dnia pracy, którymi są np. wspólne śniadania. Imprezy firmowe mają zazwyczaj charakter tematyczny, a ich integralną częścią są szkolenia. Takie połączenie wpływa korzystnie na wydajność i efektywność firmy jak i zadowolenie naszych pracowników.

Na jakie bonusy mogą liczyć Wasi pracownicy?

Nasz system motywacyjny jest szeroko rozbudowany. Na wynagrodzenie całkowite – oprócz stawki godzinowej – wpływają również składniki, takie jak prowizje od zrealizowanych sprzedaży, premie dla najefektywniejszych konsultantów, „stażowe” - czyli kolejny profit, który powstał z myślą o osobach z najdłuższą praktyką w Contact Center One. Oprócz wymienionych, wprowadziliśmy także motywujące konkursy wzbudzające zdrową rywalizację wśród członków zespołu.

Czego mogę życzyć na przyszłość?

Dużo pracy i... jeszcze więcej pracy. Każdy kolejny projekt to nowe, niezwykle cenne doświadczenie, z którego staramy się czerpać jak najwięcej. Satysfakcja naszych zleceniodawców daje nam pewność, że wykonujemy swoją pracę na 100%.

Ostatnio dodane oferty pracy przez Contact Center One
Telefoniczny doradca klienta - od 8,60zł do 14,00zł netto/h zobacz ofertę
TESTER/-KA zobacz ofertę
Obsługa klienta biznesowego sieci Orange - nowe warunki, aplikuj! zobacz ofertę