Miniaturka
dr inż. Szymon Niedźwiedź
"Niedźwiedź-Lock"
Absolwent Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Doktor nauk ekonomicznych, w zakresie nauk o zarządzaniu. Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Od początku kariery zawodowej związany z przedsiębiorstwami produkcyjnymi.

"Niedźwiedź-Lock"

Od 35 lat firma Niedźwiedź Lock jest światowym liderem w dziedzinie projektowania oraz produkcji mechanicznych zabezpieczeń antykradzieżowych. Flagowym produktem firmy są blokady skrzyni biegów. Produkty firmy Bear-Lock dostępne są w 40 krajach, na ponad 4 kontynentach.

• 1981

Rok założenia

• 130

Liczba pracowników

• -

Strona www

Jak wyglądała Państwa droga od małego warsztatu do wiodącego producenta zabezpieczeń do samochodów?

Firma powstała w 1981r. jako warsztat samochodowy, specjalizujący się w montażu zabezpieczeń antykradzieżowych. Założyciel firmy, Zygmunt Niedźwiedź, szczególnie upodobał sobie montaż zabezpieczeń mechanicznych, które jego zdaniem były najskuteczniejsze. Niestety, estetyka i funkcjonalność dostępnych w tamtym czasie rozwiązań pozostawiały wiele do życzenia. Innowacyjność pierwszej zaprojektowanej przez pana Zygmunta blokady polegała na ukryciu całego mechanizmu w konsoli auta. Przełom w historii firmy nastąpił w momencie opatentowania tzw. blokady ramowej, której montaż odbywał się z wykorzystaniem otworów technologicznych w karoserii auta i nie wymagał ingerencji w postaci wiercenia. Blokady te, popularnie zwane „Niedźwiadkami” sprawiły, że firma Niedźwiedź-Lock stała się światowym liderem w produkcji mechanicznych zabezpieczeń antykradzieżowych. Kolejne lata to ciągły wzrost sprzedaży oraz rozwój nowych produktów.

Co świadczy o tak wysokiej pozycji firmy na rynku nie tylko polskim, ale też światowym? Czy bycie pionierem w danej dziedzinie wystarcza do osiągnięcia sukcesu?

Nasza pozycja to efekt ciągłego doskonalenia blokad i inwestowania w ludzi oraz w technologię. Bycie pionierem na pewno pomaga w budowaniu sukcesu, jednak jest wiele przykładów firm, które pomimo opracowania innowacyjnego rozwiązania, nie potrafiły go skomercjalizować. Zygmunt Niedźwiedź tworząc pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock postawił sobie za cel, że będzie ona przewyższać konkurencyjne produkty pod każdym względem. Z uwagi na skuteczność, ergonomię obsługi oraz estetykę blokady znalazły uznanie wśród właścicieli aut. Warsztaty samochodowe oraz dealerzy docenili blokady za łatwy i dopracowany montaż.

Należy pamiętać, że dostarczamy nasze produkty dla jednej z najbardziej wymagających branż - branży automotive. Współpraca z producentami i importerami aut wymaga od nas utrzymania najwyższych standardów dotyczących jakości. Blokady Niedźwiedź-Lock posiadają certyfikaty takich instytutów jak: Polski IMP, Niemiecki TÜV, Holenderski SCM, Węgierski MABISZ, Rumuński RAR oraz Rosyjski PCT.

Państwa produkty od lat eksportowane są do krajów Europy a także Australii, Ameryki oraz Afryki. Jakie są Państwa główne rynki sprzedażowe?

Jeszcze kilka lat temu, poza Polską, główny rynkiem zbytu była Rosja oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie odnotowujemy stały wzrost sprzedaży na rynkach Europy Zachodniej, zwłaszcza w Holandii, Niemczech i Francji. W strukturze sprzedaży, zachód Europy prześcignął już Wschód, a nasi przedstawiciele z sukcesem wprowadzają nasze produkty na nowe rynki. Blokady wysyłamy również do tak odległych krajów jak USA czy Australia. W chwili obecnej eksport stanowi ponad 70% naszej produkcji.

Czy zamierzają Państwo rozszerzyć ofertę? Jeśli tak – o jakie rynki?

Skupiamy się na ekspansji na rynki Europy Zachodniej. Motywuje nas do tego fakt, iż nasze produkty mają tam bardzo dobrą opinię. W styczniu tego roku blokady Bear-Lock otrzymały tytuł produktu roku w kategorii „motoryzacja” w Holandii. Jest to bardzo prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez „Het Nationaal Business Succes Award Instituut”

Który produkty firmy cieszą się największym zainteresowaniem i uznaniem?

Flagowym produktem firmy są blokady bezbolcowe (tzw. blokady nowego typu). Produkty te dostępne są bezpośrednio w magazynach importerów największych marek samochodów. Montowane są również na liniach produkcyjnych (m.in. VW Caddy). W tej chwili blokady Niedźwiedź-Lock dostępne są do ponad 2000 modeli aut i liczba ta stale rośnie. Poza tym, cały czas staramy się poszerzać naszą ofertę. Od tego roku wprowadziliśmy do sprzedaży zabezpieczenia strefy załadunkowej do aut dostawczych „Cargo” oraz sejfy samochodowe „Safebox”.

Czym wyróżniają się Państwo jako pracodawca?

W czerwcu obchodziliśmy 35 lecie firmy, w związku z czym przeprowadziliśmy pewne podsumowanie i okazało się, że prawie połowa załogi to osoby, których staż w naszym zakładzie wynosi ponad 20lat.

Jeśli chodzi o kwestie kadrowe, na jakich pracowników mają Państwo największe zapotrzebowanie?

Nasza produkcja to w 80% obróbka stali, dlatego poszukujemy ślusarzy, tokarzy, frezerów i spawaczy. W związku z ciągłą modernizacją parku maszynowego poszukiwani przez nas są również operatorzy maszyn CNC oraz technolodzy potrafiący programować tego typu obrabiarki.

A co ze stanowiskami biurowymi?

W ostatnim czasie rekrutowaliśmy pracowników działów marketingu i działu sprzedaży.

W jakim zakresie korzystają Państwo z outsourcingu?

Korzystamy z outsourcingu w zakresie obsługi działu IT oraz marketingu internetowego.

Jak wygląda proces rekrutacji nowych pracowników do firmy Niedźwiedź-Lock?

Zazwyczaj kandydaci zaproszeni na rozmowę, w pierwszej kolejności proszeni są o poświęcenie dwóch-trzech godzin na pracę w dziale, do którego aplikują. Otrzymują wtedy zadania, które pozwalają nam zweryfikować umiejętności podane w CV. W momencie, gdy otrzymają rekomendacje kierownika danego działu, kandydaci odbywają rozmowę z przedstawicielem zarządu firmy.

Gdzie zamieszczają Państwo informacje o nowych ofertach pracy?

Przede wszystkim, korzystamy z portali internetowych. W przypadku pracowników administracyjnych jest to pracuj.pl, natomiast ogłoszenia dotyczące pracowników produkcyjnych publikujemy na stronie gratka.pl, olx.pl, a także w gazetach lokalnych.

Jak często prowadzą Państwo rekrutacje?

Jeżeli chodzi o pracowników produkcyjnych, praktycznie cały czas poszukujemy tokarzy, frezerów i spawaczy.

Jakie wymagania stawiają Państwo przed kandydatami?

Obecnie w naszej branży mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Brakuje specjalistów, w związku z tym chętnie zatrudniamy osoby, które nie mają doświadczenia, za to chcą nauczyć się nowego zawodu. W przypadku pracowników produkcyjnych wymagana jest podstawowa znajomość rysunku technicznego.

Jak potencjalni kandydaci powinni przygotować się na rozmowę lub spotkanie rekrutacyjne w firmie?

Każdy nowo przyjęty pracownik potrzebuje czasu, aby poznać specyfikę naszej produkcji – mamy tego świadomość, dlatego podczas procesu rekrutacji, poza umiejętnościami, staramy się poznać nastawienie kandydata oraz to, jak on sam wyobraża sobie pracę w naszej firmie, na ile odpowiada ona jego zainteresowaniom. Przywiązujemy dużą wagę do tego, aby w CV kandydaci opisywali rzeczywiste umiejętności oraz doświadczenie. Ważne jest dla nas również to, aby kandydat posiadał podstawowe informacje dotyczące naszego przedsiębiorstwa.

W jaki sposób inwestują Państwo w rozwój swoich pracowników?

Z naszego punktu widzenia, inwestowanie w rozwój pracowników jest konieczne ze względu na zmianę technologii produkcji, zastosowanie nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie a także konieczność nadążenia za nowinkami w dziedzinie projektowania. Nasi pracownicy odbywają szkolenia w zakresie programowania oraz obsługi maszyn CNC, a także uczą się metod optymalizacji procesów wytwórczych.

Na jakie dodatkowe bonusy mogą liczyć pracownicy firmy?

Pracownicy firmy mogą liczyć na dofinansowania w postaci zwrotu kosztów dojazdu do pracy, refundacji świadczeń rehabilitacyjnych oraz leków. W momencie zakupu nowego samochodu, każdy z naszych pracowników ma możliwość bezpłatnego montażu zabezpieczeń Niedźwiedź-Lock.

Czy oferują Państwo staże, praktyki dla uczniów i studentów?

Chętnie przyjmujemy osoby chcące odbyć u nas staż lub praktykę zawodową. W wielu przypadkach istnieje możliwość przedłużenia współpracy.

Dziękujemy za rozmowę.

"Niedźwiedź-Lock"
3.4/5 Na podstawie 100 ocen.
  • Przemysłowa 6
    62-030 Luboń