Polska Kancelaria Brokerska

Wrocław

Wywiadu udzielił:
Adrianna Strzelecka
Dyrektor biura Polska Kancelaria Brokerska
Dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Ubezpieczeniowym; dyrektor biura Polskiej Kancelarii Brokerskiej Sp. z o.o. – na co dzień nadzoruje pracę kliku działów m.in. odpowiedzialnego za rekrutację działu HR. Kilkunastoletni staż w branży ubezpieczeniowej dopełniła licznymi kursami z zarządzania zasobami ludzkimi, negocjacji, zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym. Persona bardzo lubiana i szanowana nie tylko w Polskiej Kancelarii Brokerskiej Sp. z o.o., ale również wśród przedstawicieli Towarzystw Ubezpieczeniowych. Jej współudział w tworzeniu firmy zaowocował kilkunastoletnią współpracą. Na co dzień również spełnia się jako pełnoetatowa mama i żona. Dzień wolny od pracy spędza na górskich wycieczkach pieszych i rowerowych oraz na spotkaniach z przyjaciółmi.
Polska Kancelaria Brokerska
Liczba pracowników: 100
Rok założenia: 1996
Branże:
  • Finanse - Ekonomia - Bankowość

Czym właściwie zajmuje się państwa firma?

Dobre pytanie. Czym zajmuje się broker ubezpieczeniowy? Mimo, że wiedza na temat istnienia zawodu brokera ubezpieczeniowego jest znacznie większa niż kilka lat temu, to wiele osób nadal ma problem ze zdefiniowaniem tej profesji pod kątem praktyki błędnie utożsamiając go z agentem ubezpieczeniowym. Polska Kancelaria Brokerska Sp. z o.o. od kilkunastu lat zarządza ryzykiem ubezpieczeniowym.

Co to oznacza w praktyce?

Reprezentujemy interesy firm, organizacji oraz instytucji w zakresie obsługi ubezpieczeniowej. Analizujemy programy ubezpieczeniowe, negocjujemy warunki ubezpieczeń i jako broker dokładamy wszelkich starań, aby ulokować ryzyka naszych Klientów u najlepszych Partnerów Ubezpieczeniowych i zapewnić im najlepszą, możliwą ochronę. Dodatkowo monitorujemy rynek, dzięki czemu możemy tworzyć i wdrażać nowe produkty ubezpieczeniowe.  Zajmujemy się tym, czym z definicji ustawowej broker zajmować się powinien, czyli pośrednictwem ubezpieczeniowym, jednak w naszym przekonaniu to nie wszystko. Odzwierciadleniem działalności Polskiej Kancelarii Brokerskiej Sp. z o.o. jest nasza misja: Zawsze po Twojej stronie i jej pragmatyczne zastosowanie w każdym działaniu na rzecz klienta, a nawet w relacjach między nami - pracownikami. Nasza praca to szereg czynności - od oceny szans i możliwości poprawy warunków ubezpieczenia, poprzez ocenę ryzyka, zaawansowane procesy negocjacyjne,  opracowanie programu ubezpieczeniowego po likwidację szkód. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jest to zawód ekstremalny - z tą różnicą, że my nie podejmujemy ryzyka, ale zarządzamy nim, chronimy przed jego często nieodwracalnymi skutkami. Umiejętność ta wymaga sporego doświadczenia i wiedzy. To trochę balansowanie nad przepaścią w trakcie zdobywania szczytu - z tą różnicą, że nam udaje się te szczyty zdobywać głównie dzięki profesjonalnej pracy całego naszego zespołu. To „dream team” usług brokerskich.

W jakich miastach prowadzicie działalność?

Wszystkie drogi prowadzą do Polskiej Kancelarii Brokerskiej Sp. z o.o. - działalność prowadzimy na terenie całej Polski. W każdym województwie zatrudniamy dedykowanych na dany region managerów odpowiedzialnych za obsługę lokalnych firm.  Siedziba naszej firmy znajduje się w stolicy Dolnego Śląska w ścisłym centrum Wrocławia. Wybór prestiżowego, nowoczesnego, utytułowanego nagrodami biurowca wpisuje się doskonale w tożsamość naszej marki i spełnia nasze oczekiwania pod względem spójności z wartościami jakie prezentujemy: nowoczesność, funkcjonalność, precyzja, starannie wykonane detale tworzące całość wyróżniającą się na tle pozostałych.

Jak pani uważa, czy lokalizacja firmy ma znaczenie dla klientów i pracowników?

Wychodzimy z założenia, że lokalizacja ma ogromne znaczenie nie tylko dla Klientów, ale również dla naszych pracowników - wpływa na komfort pracy, samopoczucie oraz nastawienie do pracy. Przyjemnie pracuje się w miejscu, w którym skupiają się najważniejsze wydarzenia miasta, a przez szyby wpadają promienie słoneczne. Zależy nam, aby miejsce było przyjazne dla każdego, kto przekroczy próg naszej Kancelarii. Jeśli chodzi o samą działalność to portfel naszych Klientów stale rośnie, a wraz z nim zapotrzebowanie na pracowników. Obecnie na sukces naszej firmy pracuje ponad 100 osób.

Na jakie stanowiska rekrutujecie najczęściej?

Struktura naszej firmy jest bardzo rozbudowana. Posiadamy wiele departamentów odpowiedzialnych za różne gałęzie serwisu brokerskiego.  W związku ze specyfiką naszej branży oraz przepisów, które narzucają kryteria wykonywania takiej działalności, najczęściej poszukujemy specjalistów ze zdanym egzaminem brokerskim - specjalistów ds. ubezpieczeń majątkowych oraz komunikacyjnych, ale rekrutujemy również na takie stanowiska jak manager ds. współpracy. Ze względu na rozbudowaną infrastrukurę informatyczną naszej firmy poszukujemy również pracowników do działu IT. Każdy, kto chciałby dołączyć do naszego zespołu, może monitorować pojawiające się oferty pracy.

Gdzie należy ich szukać?

Są one regularnie publikowane na naszej stronie internetowej w zakładce kariera: http://pkbroker.pl/kariera/praca

A proszę powiedzieć, w jaki sposób można dołączyć do państwa zespołu?

Posiadając chęci i kwalifikacje, choć w przypadku stażu możemy mówić o zainteresowaniu tematyką ubezpieczeń. Dodajmy jeszcze osobowość, poczucie humoru, kreatywność, otwarty umysł - to bardzo ważne w naszym zespole. Żadna osoba nie jest tu z przypadku. Każdy kandydat - w zależności od stanowiska - przechodzi przez jedno lub dwuetapową ścieżkę rekrutacyjną.

Jak to wygląda „krok po kroku”?

Na początku wystarczy wysłać aplikację. Jeżeli zostanie pozytywnie oceniona, rekruter zaprasza kandydata na rozmowę, podczas której sprawdzamy jego wiedzę merytoryczną za pomocą testów z wiedzy ubezpieczeniowej oraz scenek rodzajowych, a w przypadku rekrutacji na stanowisko managera ds. współpracy weryfikujących umiejętności i wiedzę sprzedażową. Najczęściej ostateczną decyzję o wyborze kandydata podejmuje Członek Zarządu podczas osobistej rozmowy.

Czego oczekujecie od przyszłych pracowników?

Zaangażowania, gotowości do metaforycznego przelewania łez i potu w imię dobra Klienta (śmiech).  Tak naprawdę zawodowej pasji, uśmiechu, energii. Proszę pamiętać, że najgorsze, co może stanąć na zawodowej drodze to praca, która unieszczęśliwia.  Oczekujemy od naszych pracowników wiele, dlatego że sami od siebie oczekujemy jeszcze więcej. Chcielibyśmy i tego sobie życzymy, aby trafiali do nas ludzie, dla których praca w naszym zespole będzie jak mocna poranna kawa.

Dlaczego warto dla Was pracować?

Przede wszystkim dla własnego rozwoju zawodowego, jeżeli na takim nam zależy. Zawód brokera to branża wymagająca od ludzi w niej zatrudnionych bardzo dużej wiedzy, którą u nas można zdobyć od wysokiej klasy specjalistów oraz coachów prowadzących szkolenia branżowe dla naszych pracowników. Nasza firma stawia na nowoczesne technologie, pracujemy na specjalnie opracowanym systemie wspomagających obsługę klientów. Na każdym kroku ułatwiamy, a nie utrudniamy pracę. Ludzie, którzy zaczynali od odbycia stażu w naszej firmie i przychodzili jako tzw. „zielonki” obecnie pracują na wysokich stanowiskach i pną się coraz wyżej po szczeblach kariery. Radzą sobie świetnie i to pokazuje, że tytuł TOP 10 Idealny Pracodawcy Branży został przyznany właściwej firmie.

Czy oferujecie swoim pracownikom jakieś świadczenia pozapłacowe?

Na co dzień dbamy o bezpieczeństwo tysięcy ludzi, zapewniając im ochronę oraz bezpieczne otoczenie, w którym się znajdują. Staramy się również, aby takie poczucie mieli ludzie, którzy tę pracę wykonują. W dzisiejszych czasach benefity, bonusy pracownicze to standard: pakiety medyczne, karty sportowe, ubezpieczenia na życie. Owszem mamy to wszystko, jesteśmy na czasie i otaczamy naszych pracowników dodatkowymi profitami, które gwarantują im lepszy komfort pracy. Mamy coś jeszcze - wartość, której nie da się kupić - atmosferę, której nie da się stworzyć za żadne pieniądze.

Jaka atmosfera panuje w państwa firmie?

Rzadko spotykana. Proszę sobie wyobrazić, że kilka osób, które przyszły na rozmowę kwalifikacyjną,
w czasie oczekiwania na nią było w stanie zaobserwować na tyle nasze relacje, by  bardzo pozytywnie ocenić zespół. My po prostu bardzo się lubimy, co z resztą jest trochę kontrowersyjne, chociażby ze względu na fakt, że każdy z nas jest zupełnie inny. Nasz zespół jest jak kompilacja różnych utworów osobowości tworzących jeden idealny twór. Każdy z osobna jest inny, ale wszyscy razem dobrze gramy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której dyrygent zatrudnia skrzypka, który nie umie grać, który wbija się w tłum pozostałych muzyków i liczy na to, że nikt nie usłyszy fałszu i nagle coś i ktoś tu nie gra. Jesteśmy kolegami w pracy i po pracy. Pojawia się problem? Każdy jest do rozwiązania. Ktoś ma zły dzień? Rozumiemy. Ktoś ma zły humor? Dostanie czekoladę na pocieszenie. Ktoś ma wspaniały dzień? Dzieli się tą radością z pozostałymi. Ktoś idzie do sklepu? Robi zakupy innym. Zwykła prosta życzliwość, o której na co dzień ludzie zapominają.

W jaki sposób dbacie o rozwój pracowników?

Wspieramy rozwój pracowników poprzez szkolenia, regularnie uczestniczymy w spotkaniach coachingo’owych z trenerem rozwoju personalnego. Mamy chęci i motywację, aby tworzyć zespół Profesjonalistów, który rzetelnie realizuje nasze nadrzędne cele – dbałość o interes Klienta i profesjonalne doradztwo. Stawiamy na nowe technologie i profesjonalizację. Pracujemy na dedykowanym systemie opracowanym specjalnie dla naszej Kancelarii przez Microsoft. Uczestniczymy w Kongresach, konferencjach, targach, podczas których nasi brokerzy mogą poszerzać wiedzę na temat nowości rynkowych, zmieniających się trendów na rynku ubezpieczeniowym.

Czy oferujecie jakieś staże, praktyki? Jeśli tak, to kto może wziąć w nich udział, gdzie należy się zgłosić?

Każdy kiedyś zaczynał. Stoimy również po stronie młodych ludzi, którzy chcą się edukować na brokera ubezpieczeniowego i dajemy im taką możliwość. W ramach porozumienia z uczelniami wyższymi we Wrocławiu prowadzimy od 2 lat program praktyk, który daje możliwość zdobycia zawodu
i przedłużenia stażu o zatrudnienie.

Z czego jako firma jesteście najbardziej dumni?

Jesteśmy dumni z wielu rzeczy. Jesteśmy dumni z naszej firmy, którą budujemy od lat na bardzo silnym fundamencie - pasji do zawodu. Jesteśmy dumni z ludzi, którzy tworzą wspaniały zespół profesjonalistów. Z dumą unosimy głowę, kiedy mówimy o naszej marce – polskiej marce  i  to daje nam motywację do działania. Jesteśmy dumni z wyróżnień przyznanych naszej Kancelarii , takich jak: TOP 10 Idealny Pracodawca Branży, Broker Aktywny Społecznie, Nr 1 w Rankingu Brokerów z Polskim Kapitałem, Certyfikat Jakości Zarządzania Ryzykiem Ubezpieczeniowym, Tygrysy Biznesu Miesięcznika Ubezpieczeniowego w 2016 r. - dzięki nim wiemy, że misja którą pełnimy w naszej działalności, przebiega pomyślnie, że ma sens .

Ostatnio dodane oferty pracy przez Polska Kancelaria Brokerska
BROKER UBEZPIECZENIOWY/SPECJALISTA DS. UBEZPIECZEŃ zobacz ofertę