Masterform S.A

Świebodzice

Wywiadu udzielił:
Krzysztof Bochenek
dyrektor ds. kadr Masterform S.A

Z MASTERFORMEM jest związany od 5 lat. Zajmuje się kadrami oraz kwestiami bezpieczeństwa. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego (polonistyka), Uniwersytetu Ekonomicznego (zarządzanie), WSB (coaching i mediacje) i Wyższej Szkoły Policji (bezpieczeństwo).

Masterform S.A
Świebodzice
Branże:
  • Inżynieria - Technologie
O firmie:

Masterform Grupa Zetkama Spółka z o.o. zajmuje się seryjną obróbką części maszyn i urządzeń z wykorzystaniem technologii CNC (komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych).

Masterform rozpoczął działalność w 1998 roku. Jakie były kluczowe momenty w historii firmy?

Firma Masterform rozwijała się stylu „amerykańskim”. Czyli od garażu, w którym na starych maszynach (z niektórych jeszcze korzystamy) pracował osobiście obecny prezes spółki z kilkoma osobami. Z czasem właśnie te osoby objęły stanowiska dyrektora ds. produkcji czy liderów.

Jeśli chodzi o ważniejsze wydarzenia w naszej historii, w 2016 roku firma Masterform S.A. Połączyła się z Grupą Zetkama Sp. z o.o.

Jakie były największe inwestycje spółki?

Zaczynaliśmy od maszyn konwencjonalnych, odkupowanych od poprzednich użytkowników. Pierwsza maszyna CNC trafiła do nas w 1999r. To było ogromne wydarzenie w historii firmy.

Od tego czasu nasz park maszynowy zmienił się radykalnie. Maszyn CNC mamy niespełna 60. Wartość poszczególnych egzemplarzy przekracza milion złotych. Wybudowaliśmy nową halę, dokupiliśmy kolejne. Pracujemy obecnie na ponad 6 tysiącach metrów kwadratowych.

Jakie usługi, produkty oferuje firma Masterform?

Naszą specjalnością jest precyzyjna obróbka metalu skrawaniem. Nasze detale znaleźć można w samochodach najbardziej znanych marek, w fabrykach mikroprocesorów, urządzeniach budowlanych itd.

Czym wyróżnia się firma Masterform jako pracodawca?

Masterform wyróżnia się niewątpliwie atmosferą. Pracujemy z bardzo dużymi firmami, zgodnie z ich standardami, ale pamiętamy o naszych korzeniach i nadal traktujemy biznes rodzinnie. Pracują u nas całe „klany”. Na hali i w biurach poznało się kilka „firmowych” małżeństw. Wielu naszych emerytów – dalej pracuje w MASTERFORM.

Jakie są kluczowe założenia polityki personalnej firmy Masterform?

Praktycznie nie ma szkół przygotowujących ludzi do pracy w takiej branży. Dlatego zakładamy, że szkolimy i rozwijamy naszych pracowników. Zapewniamy takie warunki pracy, rozwoju i samą atmosferę, żeby przekonać ludzi, że warto być z nami.

Jeśli chodzi o kwestie kadrowe, na jakich pracowników ma Pan największe zapotrzebowanie?

Planujemy zwiększenie produkcji, w najbliższych miesiącach kupujemy kilkanaście nowych maszyn, dlatego wkrótce będziemy potrzebowali nowych operatorów. I tych, którzy chcą się uczyć, i takich, którzy już potrafią obsługiwać CNC.

Jak wygląda proces rekrutacji nowych pracowników do firmy?

Bardzo często korzystamy z osobistych poleceń, ponieważ, jak wspomniałem wcześniej, traktujemy ten biznes rodzinnie. Publikujemy też różnego rodzaju ogłoszenia z ofertami pracy.

Gdzie zamieszczają Państwo informacje o nowych ofertach pracy?

Ogłoszenia z nowymi ofertami pracy publikujemy na terenie miasta i na portalach internetowych.

Jak często prowadzą Państwo rekrutacje, ilu nowych pracowników rocznie pozyskuje firma?

Od lat w Masterform tylko zwiększamy zatrudnienie, w tempie 5-10% rocznie. Obecnie zatrudniamy 162 osoby. Największą grupę stanowią operatorzy CNC (71 osób) i pracownicy procesów produkcyjnych (ponad 20 osób). Do końca roku planujemy wzrost zatrudnienia do 170 osób.

Jakie wymagania stawiają Państwo przed kandydatami?

Od potencjalnych kandydatów oczekujemy znajomości rysunku technicznego i umiejętności posługiwania się przyrządami pomiarowymi. To jest podstawa. Obecnie poszukujemy operatorów maszyn CNC, dlatego osoby z takim doświadczeniem i takimi umiejętnościami są najbardziej pożądane. Jeśli ktoś ma doświadczenie w pracy na maszynach – to bardzo przydatne. Ale generalnie – reszty jesteśmy w stanie naszych przyszłych pracowników nauczyć.

Jak potencjalni kandydaci powinni przygotować się na rozmowę lub spotkanie rekrutacyjne w firmie Masterform?

Kandydaci, przygotowując się, powinni przypomnieć sobie podstawy rysunku i zasad pomiaru. Warto popatrzeć na naszą stronę internetową, na której można zobaczyć na zdjęciach wszystkie maszyny. To daje wyobrażenie o naszej pracy.

W jaki sposób inwestują Państwo w rozwój swoich pracowników?

Naszym pracownikom zapewniamy jak najlepsze warunki pracy. Zdjęcia na naszej stronie nie są koloryzowane. Tak wygląda zakład Masterform. Poza tym robimy trzy rzeczy: szkolimy, szkolimy i... szkolimy. Stale. Pracownicy, którzy z tego korzystają w pełnym zakresie, stanowią naszą kadrę zarządzającą.

Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy firmy?

Pracownicy Masterform mogą liczyć na szereg dodatkowych benefitów: od miłych drobiazgów w rodzaju owoców do posiłków, poprzez pakiet ubezpieczeń medyczny MEDICOVER, ubezpieczenia na wypadek NW, po bardzo szerokie wsparcie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (bony świąteczne, wyjazdy integracyjne, wsparcie finansowe w sytuacjach losowych).

Czy firma organizuje wyjazdy lub imprezy integracyjne dla swoich pracowników?

Regularnie spotykamy się z całym zespołem. Organizujemy imprezy i wyjazdu zarówno dla dorosłych, np. na strzelnicę, ściankę wspinaczkową i kręgielnię w Czechach, jak i dla całych rodzin (festyn rodzinny z udziałem najmłodszych).

Czy oferują Państwo staże, praktyki dla uczniów i studentów?

Chętnie przyjmujemy stażystów i praktykantów. Mamy do zaproponowania praktyki i staże w różnych działach, np. w dziale technologii, planowania produkcji, kontroli jakości, ale także na produkcji.

Jakie są plany rozwoju firmy na najbliższe lata?

Jesteśmy członkiem grupy kapitałowej ZETKAMA. Działając w jej ramach proponujemy  kompleksową obróbkę części metalowych. Rozwijamy naszą ofertę i samą produkcję. MASTERFORM produkuje także unikatowe pompy wysokociśnieniowe do specjalistycznych zastosowań. Krótko mówiąc: będziemy produkować coraz więcej. Ale dalej z zachowaniem bardzo wysokich wymogów jakościowych.

Ostatnio dodane oferty pracy przez Masterform S.A
SZLIFIERZ CNC zobacz ofertę