E.G.O POLSKA SP Z.O.O

Łódź

Wywiadu udzielił:
Michał Pietruszewski
Prezes Zarządu E.G.O POLSKA SP Z.O.O
Od 2011 pełni funkcję Prezesa Zarządu polskiego oddziału Grupy E.G.O. – dostawcy kompletnych rozwiązań technologicznych dla branży AGD w zakresie elektronicznych systemów sterowania. Absolwent Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Od 20 lat związany z inwestycjami przemysłowymi, na początku kariery jako projektant, a następnie zarządzający projektami inwestycyjnymi oraz zakładami produkcyjnymi dla szwedzkich, francuskich i niemieckich firm w branżach budowlanej, motoryzacyjnej i AGD. Ostatnio odpowiedzialny za projekt kompleksowego uruchomienia montażu elektronicznego SMT i THT w łódzkim zakładzie E.G.O.
E.G.O POLSKA SP Z.O.O
  • Inżynieria - Technologie
  • Produkcja
  • Sprzedaż
O firmie:

E.G.O. jest międzynarodowym przedsiębiorstwem high-tech i jednym z wiodących światowych producentów technologii, komponentów i produktów dla sprzętu AGD. Od założenia przedsiębiorstwa w roku 1931 tworzy inteligentne technologie, które ułatwiają ludziom codzienne życie. Po ponad 80 latach doświadczeń w produkcji urządzeń grzewczych cały czas dąży do innowacyjności zastosowań zarówno domowych jak i przemysłowych. Produkty E.G.O. są używane do gotowania i pieczenia, prania i suszenia, mycia naczyń i ogrzewania innych urządzeń. Z biegiem czasu powstało wiele komplementarnych rodzin produktowych, dzięki czemu firma E.G.O. jest jednym ze światowych liderów w produkcji domowych urządzeń grzewczych. Oprócz tradycyjnych sterowników elektromechanicznych, firma E.G.O. dość wcześnie rozpoczęła prace nad rozwojem sterowników elektronicznych i interfejsów użytkownika dla zastosowań w branży AGD. Mając ponad 20-letnie doświadczenie w tym zakresie, firma E.G.O. jest niezawodnym partnerem w dostarczaniu wysokiej jakości, innowacyjnych sterowników elektronicznych, dostosowanych do wszystkich wymagań rynkowych.

Jak wyglądały początki firmy E.G.O. W Polsce?

Utworzenie zakładu w Polsce było związane z rozwojem w Łodzi klastera przedsiębiorstw AGD – producentów wyrobów gotowych jak i podzespołów. Dla firmy E.G.O. bardzo ważne jest bycie tam, gdzie są nasi klienci, dlatego polska lokalizacja wpisuje się doskonale w naszą strategię.

Jakie są kluczowe wartości firmy?

Mimo że działamy w schemacie B2B, nasze rozwiązania techniczne ostatecznie trafiają do końcowego użytkownika urządzeń AGD. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pod większością płyt ceramicznych kuchni różnych marek są elementy grzejne naszej produkcji, a za panelami sterowniczymi pralki znajduje się płytka drukowana elektroniki naszego pomysłu. Dlatego w Grupie E.G.O. musimy kierować się wymogiem tworzenia rzeczy użytecznych i takie jest nasze DNA.

W jaki sposób firma angażuje się w utrzymanie środowiska naturalnego?

Działania mające przełożenie na środowisko prowadzimy dwutorowo. Po pierwsze, nasze produkty staramy się projektować tak, aby były jak najbardziej energooszczędne, a z drugiej strony ograniczamy te czynniki, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne w naszych zakładach produkcyjnych.

Firma E.G.O. posiada oddziały na całym świecie. Jakie są jej kluczowe rynki?

Rozwijamy się na całym świecie, jednakże Europa nadal pozostaje dla nas największym rynkiem. Ponieważ dostarczamy nasze produkty do większości producentów sprzętu AGD, to kierunki sprzedaży są analogiczne do koncentracji produkcji AGD w Europie.

Jakie są plany rozwoju firmy na najbliższe lata?

Nasz rozwój wiąże się z nowym profilem produkcji. W zeszłym roku uruchomiliśmy produkcję systemów elektronicznych w oparciu o technologie SMT i THT. Przed nami okres nabierania doświadczenia i doskonalenia naszych procesów.

Jeśli chodzi o kwestie kadrowe, na jakich pracowników mają Państwo największe zapotrzebowanie?

Przede wszystkim, poszukujemy inżynierów, elektroników oraz automatyków, którzy swoją kreatywnością i zdobytymi doświadczeniami uzupełniliby istniejące już zespoły zadaniowe.

Jak wygląda proces rekrutacji nowych pracowników do firmy E.G.O.?

Proces rekrutacji wspierany jest w pierwszej fazie przez firmy zewnętrzne, które dokonują wstępnej selekcji kandydatów. Następnie wybrani kandydaci zapraszani są na rozmowy do naszego zakładu, gdzie odbywają się dwie ostatnie rundy procesu rekrutacyjnego.

Gdzie można znaleźć informacje o nowych ofertach pracy w E.G.O.?

Oczywiście, w mediach elektronicznych, włącznie z naszymi własnymi stronami kariery, ale nie tylko... Staramy się również pojawiać w prasie, na uczelniach i na targach karier.

Jak często prowadzą Państwo rekrutacje, ilu nowych pracowników rocznie pozyskuje firma?

Zwykle, ze względu na dużą stabilność zespołów, rekrutowaliśmy pojedyncze stanowiska. Natomiast w ostatnim roku, w wyniku wspomnianych wcześniej nowych uruchomień w naszej lokalizacji, przyjęliśmy ponad 30 nowych osób.

Jakie wymagania stawiają Państwo przed kandydatami?

Mamy bardzo konkretne wymagania co do wykształcenia technicznego kierunkowego, rodzaju doświadczeń zawodowych w podobnych branżach/firmach, znajomości języka obcego czy systemu SAP.

Jakie języki obce są obowiązkowe, a jakie będą mile widziane z uwagi na liczne zagraniczne oddziały firmy?

Naszym grupowym językiem jest angielski, ale ze względu na dużą ilość kontaktów biznesowych z centrami rozwojowymi w Niemczech i Hiszpanii, niemiecki lub hiszpański bardzo się przydają.

Jak potencjalni kandydaci powinni przygotować się na rozmowę lub spotkanie rekrutacyjne w firmie?

Warto zasięgnąć informacji o firmie z naszych stron internetowych, ale przede wszystkim prezentacja zdobytych doświadczeń na własnej ścieżce kariery jest dla nas szczególnie interesująca.

W jaki sposób inwestują Państwo w rozwój swoich pracowników?

Z każdy pracownikiem dyskutujemy podczas rozmów rocznych o dedykowanym programie szkoleń, uwzględniającym potrzeby firmy i pracownika. Korzystamy zarówno ze szkoleń zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Będąc w grupie firm, można bardzo praktycznie skorzystać z potencjału doświadczeń innych lokalizacji. Istnieje też możliwość uczestnictwa w grupowych programach wymiany.

Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy firmy?

Oferujemy pakiet medyczny oraz różne formy dofinansowania w ramach ZFŚS.

Czy organizują Państwo spotkania, imprezy integracyjne dla pracowników?

Spotykamy się wszyscy dwa razy w roku: na Spotkaniu Świąteczno-Noworocznym oraz na Rodzinnym Dniu Dziecka.

Czy mają Państwo programy stażowe lub praktyki dla absolwentów i studentów?

Poza wspomnianymi wcześniej programami grupowymi, od tego roku uczestniczymy w programie Młodzi w Łodzi, z którego pozyskaliśmy kilku studentów na okres wakacji. Jestem zadowolony, że obie strony efektywnie skorzystały z tej szansy.

Dziękujemy za rozmowę.