Auchan Polska

Piaseczno

Wywiadu udzieliła:
Dorota Patejko
Dyrektor ds. komunikacji Auchan Polska
Absolwentka filologii francuskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła również studia podyplomowe w Polsko-Francuskiej Szkole Zarządzania przy AGH oraz IAE w Lille. Z Auchan Polska związana od 1998 roku. Wcześniej była dyrektorem i właścicielem szkoły języków obcych.
Auchan Polska
Rok założenia: 1996
Adres:
ul. Puławska 46
05-500 Piaseczno
O firmie:
Auchan Retail Jesteśmy jedną z wiodących sieci handlowych w Polsce i na świecie. Pracujemy w 16 krajach i zatrudniamy ponad 300 000 pracowników, w trzech kanałach dystrybucji: Hipermarkety Auchan, Supermarkety Simply, e-commerce AuchanDirect.pl.To ogromna szansa na rozwój i poznanie wielu wyjątkowych ludzi. Nie możesz jej przegapić! Hipermarkety Auchan Polska to 19 500 współpracowników w 76 sklepach i 6 platformach logistycznych. Od 20 lat poprawiamy jakość życia i siłę nabywczą klientów. Dbamy o jakość produktów, oferujemy je za najniższą cenę.

Auchan to…? Co jest wizytówką waszej firmy?

Marka Auchan to przede wszystkim niskie ceny, dobra jakość produktów, szeroki i trafny wybór. Oferta dla klienta znajduje swoje odbicie w kampaniach promujących markę „Albo nuda, albo Auchan” oraz „Zbijamy ceny zawodowo!”. Auchan to firma odpowiedzialna, troszcząca się o dobro swoich klientów, pracowników i partnerów biznesowych. Poprzez realizację strategii zrównoważonego firma wywiera pozytywny wpływ na środowisko lokalne, do podniesienia jakości życia jak największej liczby klientów i współpracowników. Auchan realizuje projekty na skalę krajową – angażując się z rozwiązywanie takich problemów społecznych jak niedożywienie (współpraca z Bankami Żywności), niosąc pomoc dzieciom (współpraca z Wioskami Dziecięcymi, czy Polską Akcją Humanitarną – program Pajacyk) oraz wspierając chorych na białaczkę (współpraca z fundacją DKMS) w walce o życie. Dodatkowo, każdy ze sklepów Auchan Polska, realizuje własne projekty i angażuje się w działania na rzecz podniesienia jakości życia swojego najbliższego otoczenia.

W jaki jeszcze sposób budujecie swoją markę?

Chociażby poprzez swoje członkostwa i zaangażowania. Auchan należy do światowego paktu na rzecz odpowiedzialnego biznesu - UN Global Compact, członkiem Francuskiej Izby Przemysłowo Handlowej (CCIFP), gdzie działa w komitecie CSR. Jako członek Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Auchan Polska jest sygnatariuszem Kodeksu Dobrych Praktyk POHiD. W roku 2011 z okazji 50-lecia Auchan, w 12 krajach na świecie, w tym w Polsce, zostały uruchomione oddziały Fundacji Auchan na rzecz młodzieży.

Na świecie jesteście obecni od ponad 50 lat. Nad Wisłą pojawiliście się jednak nieco później.

Dokładniej w 1996 roku, kiedy to w Piasecznie otworzyliśmy swój pierwszy sklep. W tym roku Auchan będzie więc świętował 20 lecie swojej obecności w Polsce.

W jaki sposób jesteście obecni w naszym kraju?

Na koniec 2015 roku zarządzaliśmy 52 sklepami, w których zatrudnionych było ponad 15 000 współpracowników. Jesteśmy firmą prywatną, nienotowaną na giełdzie. Nasz kapitał w 88% należy do Stowarzyszenia Rodziny Mulliez, a w 12% do pracowników, w ramach akcjonariatu pracowniczego. W Auchan Polska akcjonariat pracowniczy został wprowadzony w 2001 roku, co roku przystępuje do niego 100% pracowników. Od listopada ubiegłego roku Grupa Auchan zmieniła nazwę na Auchan Holding.

Kto stanowi największą grupę pracowników firmy?

Przede wszystkim osoby związane z handlem: managerowie handlowi, pracownicy handlowi, kupcy, managerowie oferty. Istnieją również stanowiska back-office: managerowie personalni, kontrolerzy zarządzania, szkoleniowcy, trenerzy, pracownicy komunikacji, marketingowcy, księgowi, prawnicy.

Na jakie stanowiska rekrutujecie najczęściej?

Najczęściej poszukiwanymi pracownikami są managerowie handlowi, pracownicy hali oraz kasjerzy.

Gdzie należy szukać waszych ofert pracy? W jaki sposób rekrutujecie pracowników?

Nowych pracowników poszukujemy poprzez ogłoszenia o pracę: w Internecie na stronie Auchan i portalach rekrutacyjnych. Inne kanały naszego działania to kampanie w Internecie, plakaty przy kasach i w galeriach handlowych, a także ogłoszenia w prasie i radio, plakaty w autobusach i innych środkach komunikacji miejskiej. Pracowników poszukujemy również poprzez współpracę ze szkołami, uczelniami i urzędami pracy.

Jestem ciekaw, jak przebiega proces rekrutacji w Auchan?

Składa się on z trzech etapów. Rozpoczyna się od selekcji kandydatów, następnie jest spotkanie z przedstawicielem HR, z potencjalnym przełożonym oraz osobą o wyższym o jeden stopień zaszeregowania od niego.

Nasi czytelnicy, czyli potencjalni kandydaci do pracy w waszej firmie na pewno zastanawiają się czy warto aplikować do pracy w Auchan. Proszę przekonać te osoby, że jest to dobra decyzja. Krótko mówiąc, dlaczego warto dla was pracować?

Auchan oferuje stabilną pracę w międzynarodowej organizacji, rozwój zawodowy, indywidualny plan rozwoju i szkoleń oraz możliwość pionowego i poziomego rozwoju. Do tego dochodzą inne korzyści. Jedną z nich jest możliwość przystąpienia do programu akcjonariatu pracowniczego i uczestniczenia w wypracowanym zysku firmy.

Czy oferujecie swoim pracownikom jakieś świadczenia socjalne?

Oczywiście. Są to między innymi opieka medyczna oraz dofinansowanie do posiłków w stołówkach pracowniczych. Dodam jeszcze, że atutem naszej firmy jest także przyjazny klimat pracy, wśród życzliwych i pomocnych osób.

Pracownicy często podkreślają, że oprócz warunków finansowych w miejscu pracy bardzo ważna jest dla nich atmosfera. W jaki sposób dbacie o dobre relacje między pracownikami?

Firma integruje swoich pracowników poprzez szkolenia wewnętrzne. Integracja nowego pracownika trwa trzy dni, podczas których poznaje on firmę i swoje stanowisko pracy. Ma również przydzielonego opiekuna oraz otrzymuje „Przewodnik ABC nowego pracownika”. Dodatkowo Auchan organizuje dla swoich współpracowników pikniki rodzinne, seminaria wyjazdowe oraz szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne. W firmie panują proste relacje między współpracownikami.

Co ze studentami i absolwentami szkół wyższych? Czy Auchan oferuje jakieś staże i praktyki?

Auchan od czterech lat oferuje praktyki i staże dla studentów. W przyszłym roku firma będziemy potrzebować około 200 stażystów zarówno do handlu jak i w serwisach centralnych.

W jaki sposób motywujecie swoich pracowników?

Motywowanie pracownika i zbudowanie wraz z nim jego ścieżki rozwoju, w oparciu o jego kompetencje i aspiracje jest rolą menedżera. Do jego dyspozycji są między innymi takie narzędzia jak: szeroki pakiet szkoleń, zarówno tradycyjnych jak i e-learningowych oraz zgłaszanie pracowników do programów rozwojowych, typu Talenty Auchan. Systemem motywacyjnym jest również program Akcjonariatu Pracowniczego, do którego dostęp mają wszyscy pracownicy zatrudnieni w naszej firmie.

Jakie cele wyznaczyliście sobie na najbliższe lata?

W nadchodzącym roku będziemy kontynuować proces integracji z firmą Real, szkolić naszych pracowników w ramach planów szkoleniowych i rozwijać ich w programie Talenty.

Dziękuję za rozmowę.

Ostatnio dodane oferty pracy przez Auchan Polska