Sweet Sit

Gniewkowo

Wywiadu udzielił:
Ireneusz Pawłowski
Zakład Produkcyjny w grupie Gala Collezione - Sweet Sit
współzałożyciel i wiceprezes zarządu Fabryki Mebli Gala Collezione sp. z o.o. od momentu powstania spółki
Sweet Sit
Liczba pracowników: 700
Rok założenia: 2001
Adres:
Lisi Ogon 73 k/Bydgoszczy
86-065 Łochowo
O firmie:

Fabryka Mebli Gala Collezione to doświadczony polski producent nowoczesnych mebli tapicerowanych, działający na rynku od 2001 roku. Fabrykę tworzą cztery zakłady produkcyjne: Sweet Sit w Gniewkowie, SLA.WIA w Tucholi oraz Gala Collezione w Lisim Ogonie i Chełmnie. Łącznie we wszystkich czterech zakładach zatrudnionych jest 700 pracowników.

Działają Państwo na rynku już od 15 lat. Jak w tym czasie zmieniła się firma Gala Collezione?

Startowaliśmy z głowami pełnymi pomysłów i ambicji. Z małej, kilkuosobowej firmy zmieniliśmy się w jednego z największych producentów mebli tapicerowanych w Polsce, z czterema zakładami produkcyjnymi (Zakład Produkcyjny Gala Collezione w Lisim Ogonie i Chełmnie, Zakład Produkcyjny SLA.WIA w Tucholi i Zakład Produkcyjny Sweet Sit w Gniewkowie) oraz świetnym, zgranym zespołem kilkuset wykwalifikowanych pracowników.

montaż stelaży tapicerskich                                kontrola jakości w magazynie skór

kompletowanie elementow                           opracownanie konstrukcji mebla

pokrowcow tapicerskich                                    w dziale technologii

Gala Collezione brzmi włosko. Czy firma ma zagraniczne korzenie?

Jesteśmy fabryką wyłącznie z polskim kapitałem i z tego jesteśmy dumni. Nasza marka jest rozpoznawalna zarówno w kraju, jak i za granicą, bo nasze meble trafiają zarówno do polskich domów, jak i do klientów m.in. z Bułgarii, Słowacji, Węgier, Chorwacji, Słowenii, Czech, Litwy, Łotwy, Izraela czy Kanady.

Jakie produkty Państwo oferują i do kogo są one skierowane?

Oferujemy trzy linie produktowe. Najważniejsza to Gala Collezione - marka dedykowana osobom, które lubią nowoczesny design oraz oczekują od mebli komfortu i dodatkowych funkcji zwiększających intensywność wypoczynku. Polecamy ją klientom poszukującym dużych, rodzinnych mebli, które można samodzielnie skonfigurować zgodnie ze swoimi potrzebami. Ich ekskluzywny charakter podkreśla obicie ze skóry naturalnej, pochodzącej z najlepszych włoskich i brazylijskich garbarni. Druga marka to Gala Primo – czyli tradycyjne rozwiązania w rozsądnej cenie. To meble, które świetnie sprawdzają się w mieszkaniach o mniejszej powierzchni, chętnie wybierane przez klientów oczekujących wygody oraz satysfakcjonującej relacji jakości i wyglądu do ceny i funkcjonalności. Trzecia marka to Sweet Sit – głównie dedykowana zwolennikom standardowego wzornictwa i prostych rozwiązań funkcjonalnych, którzy lubią urządzać mieszkanie w sposób praktyczny, a jednocześnie – komfortowy i piękny wizualnie.

Ilu pracowników obecnie liczy Gala Collezione?

Obecnie w czterech zakładach produkcyjnych (w Lisim Ogonie, Chełmnie, Tucholi i Gniewkowie) zatrudniamy ponad 700 specjalistów, m.in. w dziedzinie modelowania, tapicerowania, klejenia, szycia, montowania szkieletów tapicerskich i krojenia skór oraz pianki poliuretanowej.

Kontrola jakości gotowego mebla             Kontrola jakości gotowych pokrowców tapicerskich

Krojenie ręczne skór naturalnych                              Krojenie skór na cutterze

Czy Państwa pracownicy to głównie doświadczeni specjaliści?

Są to zarówno osoby, które kształciły się zawodowo w tych kierunkach i u nas mogą wykorzystywać zdobyte już wcześniej wiedzę i doświadczenie, jak i młode osoby, które przyuczamy do zawodu, by mogły stać się świetnymi fachowcami w swojej dziedzinie.

Gdzie kandydaci powinni szukać informacji o prowadzonych rekrutacjach?

Staramy się być z informacją o ofertach pracy wszędzie tam, gdzie są nasi potencjalni pracownicy. Kandydaci mogą do nas zadzwonić, napisać maila na praca@galameble.com lub wysłać aplikację poprzez formularz dostępny na naszej firmowej stronie internetowej www.GalaMeble.com. Zachęcamy także do odwiedzenia naszych zakładów produkcyjnych i dostarczenia życiorysu osobiście. Na pewno warto zaglądać do zakładki PRACA na www.GalaMeble.com – tam zawsze znajdują się aktualne informacje o prowadzonych rekrutacjach. Informacje o wolnych wakatach zamieszczamy także w portalach internetowych, publikujących oferty pracy. Ze względu na lokalizację naszych zakładów jesteśmy mocno związani z regionem kujawsko-pomorskim – w związku z tym jesteśmy obecni na lokalnych targach pracy, m.in. w Inowrocławiu, Tucholi czy Nakle. Można usłyszeć o nas w lokalnych rozgłośniach radiowych oraz poczytać w lokalnych dziennikach. Współpracujemy też z Urzędami Pracy oraz szkołami zawodowymi.

Jakie mają Państwo wymagania w stosunku do kandydatów do pracy?

Tak naprawdę – prócz predyspozycji i zdolności manualnych - ważne są przede wszystkim chęci do pracy, zaangażowanie i pozytywne usposobienie. Chętnie zatrudniamy osoby z długoletnim doświadczeniem, ale dajemy szansę również tym, którzy chcą całkowicie zmienić branżę i nauczyć się nowego zawodu oraz osobom młodym, które dopiero wchodzą na rynek pracy i stawiają na nim pierwsze kroki.

Co możecie im zaoferować?

Dla takich osób przygotowaliśmy kilkumiesięczny program szkoleń i nauki zawodu. Mamy zespół wewnętrznych instruktorów, pod okiem których nowy pracownik zdobywa praktyczne umiejętności i zawodowe szlify.

szkółka szwalnicza                                                   szkółka tapicerska

Czy organizują Państwo praktyki zawodowe dla studentów lub absolwentów?

Tak - współpracujemy ze szkołami zawodowymi w miejscowościach, w których są zlokalizowane nasze zakłady produkcyjne i organizujemy praktyczną naukę dla chętnych uczniów i absolwentów. Staramy się zachęcać młodzież do wybierania specjalizacji takiej jak tapicer czy szwaczka. To zawody, które warto promować. Zawsze powtarzamy, że tego typu praca to rękodzieło, bo fach ten wymaga naprawdę dużych zdolności manualnych, wyobraźni i dbałości o szczegóły.

Jak w Fabryce Mebli Gala Collezione wygląda proces rekrutacji?

Najczęściej proces rekrutacji na stanowiska produkcyjne zamyka się po jednym spotkaniu. Zapraszamy osobę chętną do pracy do wybranego przez nią zakładu produkcyjnego, sprawdzamy jej kwalifikacje, doświadczenie i motywację, przedstawiamy warunki zatrudnienia i pokazujemy stanowisko przyszłej pracy. Każdy kandydat na stanowisko tapicera i szwaczki - niezależnie od tego czy ma doświadczenie, czy będzie się dopiero uczyć zawodu - przechodzi krótki, praktyczny test zdolności manualnych, prowadzony pod okiem instruktora. W jego trakcie sprawdzamy predyspozycje kandydata i jednocześnie prezentujemy, jak będzie wyglądać praca na danym stanowisku. Jeśli obie strony są chętne do podjęcia współpracy – podpisujemy umowę i witamy nowego pracownika w naszym zespole.

szkółka tapicerska

Na jakie stanowiska najczęściej Państwo rekrutują?

Szukamy kandydatów przede wszystkim do pracy na stanowiskach produkcyjnych, głównie tapicerów i szwaczki. W tym obszarze rozwijamy się bowiem najszybciej – rośnie liczba zamówień zarówno z kraju, jak i z zagranicy i potrzebujemy sprawdzonych, dobrych fachowców, dzięki którym każdy mebel, który wyjedzie z naszej fabryki, będzie wyglądał efektownie i stanie się prawdziwą ozdobą mieszkania naszych klientów. Praca w szwalni czy tapicerni wymaga zdolności manualnych, wyobraźni i dbałości szczegóły. Większość czynności przy produkcji mebli tapicerowanych wymaga pracy ludzkich rąk, a te często przewyższają precyzją nawet najbardziej zaawansowane maszyny.

praca przy cutterze pianki                         praca w magazynie skór

praca w modelarni                                         tapicerowanie

Tapicer czy monter szkieletów tapicerskich to raczej zawody typowo męskie, prawda?

Wprost przeciwnie - coraz częściej tego typu zawody, przyciągają do siebie płeć piękną. Tak jest na przykład z tapicerowaniem czy montowaniem. Ze względu na wrodzoną dokładność i perfekcjonizm, panie doskonale sprawdzają się przy obijaniu materiałem lub skórą drobnych elementów kanap czy foteli (tzw. tapicerowanie lekkie) czy też montowaniu drobnych elementów. Dzięki wysokiemu poczuciu estetyki, świetnie radzą sobie np. z marszczeniami i zdobieniami oparć i siedzisk. W naszych zakładach jest coraz więcej kobiet na takich stanowiskach.

Jak wygląda atmosfera w pracy? Czy organizują Państwo wyjazdy lub imprezy integracyjne?

Zależy nam na tym, by nasi pracownicy lubili zadania, które wykonują i przede wszystkim – lubili swoje miejsce pracy. Spędzają w nim przecież po 8 godzin dziennie. Chcemy także, by nasi pracownicy wiązali się z nami na długie lata i dobrze czuli się w zespole. Dlatego stawiamy na osoby otwarte, energiczne i świadome swoich rękodzielniczych umiejętności. Na takie, które potrafią znaleźć pasję w tym, co robią. Na osoby zaangażowane, którym zależy nie tylko na wynikach, ale także na firmie, swoich kolegach i koleżankach z pracy oraz dobrej atmosferze. Dajemy szansę, by poznać się nawzajem – organizujemy pikniki pracownicze, spotkania świąteczne dla dzieci pracowników, coroczne spotkania podsumowujące rok, na których nagradzamy te osoby, które najbardziej wyróżniły się zaangażowaniem i jakością pracy.

znaczenie skór                                                      tapicerowanie lekkie

tapicerowanie ciężkie                                         szycie pokrowców tapicerskich

Posiadają Państwo wiele nagród. Z których z nich są Państwo szczególnie dumni?

Każda nagroda - którą zdobyliśmy - jest dla nas tak samo istotna. I każdą z nich traktujemy jako nagrodę dla całego zespołu pracowników, bo wszyscy dokładamy cegiełkę do wspólnego sukcesu. Począwszy od modelarzy, poprzez monterów, krojczych, szwaczki, tapicerów, pakowaczy, magazynierów, logistyków, po obsługę klienta i pracowników biurowych.

szycie pokrowców                                              szycie pokrowców tapicerskich

pakowanie mebli                                    szycie prototypu mebla w dziale technologicznym

Co uznałby Pan za największy dotychczasowy sukces firmy?

Na pewno to, że od 15 lat polskie rodziny wybierają piękno, jakość i wygodę, zasiadając na meblach Gala Collezione. Tworzone przez nas sofy i narożniki trafiły już do ponad 200 000 polskich domów i setek za granicą. A to zobowiązuje nas do tego, by jeszcze bardziej się starać – by tworzyć meble jeszcze bardziej komfortowe, jeszcze bardziej funkcjonalne i coraz piękniejsze.

Dziękujemy za rozmowę.