logo Conbelts S.A.

Conbelts S.A.

Bytom

Wywiadu udzieliła:
Agnieszka Fiszer HR Manager Conbelts S.A.
Jak wygląda proces rekrutacji, z ilu etapów się składa?
W Conbelts Bytom mamy cztery etapy rekrutacji.
  • Pierwszy etap to stworzenie i opublikowanie ogłoszenia na wybranie stanowiska. Informacje o rekrutacji zamieszczamy na naszej stronie internetowej oraz portalach z ofertami pracy. Ponadto weryfikujemy i selekcjonujemy aplikacje CV z naszej bazy danych.
  • Drugi etap to zbiór i weryfikacja aplikacji podesłanych oraz tych wybranych z pierwszego etapu. Następnie telefonicznie umawiamy wybranych kandydatów na spotkanie potwierdzając takie umówione spotkanie wiadomością e-mail do każdego kandydata.
  • Ważny jest trzeci etap rekrutacji. Jest to spotkanie podczas, którego przebiega rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem. W rozmowie kwalifikacyjnej udział biorą HR Manager koordynujący cały proces rekrutacji, przyszły potencjalny przełożony kandydata oraz kierownik, dyrektor, mistrz. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzane są zarówno wiedza, doświadczenie jak i komunikatywność, osobowość oraz gotowość do podnoszenia swoich umiejętności.
  • Czwarty etap to test psychologiczno-kompetencyjny w celu sprawdzenia i bliższego poznania kandydata.

Czy firma Conbelts Bytom zatrudnia studentów, współpracuje z uczelniami, uczestniczy w targach pracy, organizuje praktyki, dni otwarte?
Stale współpracujemy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz Politechniką Śląską w Gliwicach. W ramach współpracy jesteśmy w kontakcie z działem praktyk tych uczelni realizując różne projekty dla studentów. Dajemy szansę najzdolniejszym studentom wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.
Uczestniczymy w Inżynierskich Targach Pracy organizowanych przez Politechnikę Śląską. Organizujemy dla studentów dzień otwarty, w którym mogą oni zobaczyć z bliska naszą fabrykę oraz poznać cykl produkcyjny.

Czy stosuje się w Państwa firmie outsourcing oraz czy np. praca z innego miasta zdalnie jest możliwa?
Korzystamy z takiej współpracy, ale jedynie na stanowiska fizyczne- pracownicy produkcji. Obecnie nie jest możliwa praca zdalna, jednak nie wykluczamy takiej możliwości w przyszłości w indywidualnej sytuacji.

Kogo poszukujecie Państwo najczęściej?
Prowadzimy bardzo wiele rekrutacji na różne stanowiska- od mechaników, wulkanizatorów, spawaczy, operatorów wózków widłowych po specjalistów ds. technologicznych, technicznych, sprzedaży, eksportu i inne. Wszystko w zależności od potrzeb firmy.

Co szczególnego musi posiadać Państwa pracownik?
Doceniamy zaangażowanie i niestandardowe podejście do powierzonych zadań tworząc atrakcyjne ścieżki kariery. Dbamy o tworzenie pozytywnej i wspierającej atmosfery w pracy. Staramy się łączyć doświadczenie i wiedzę naszych pracowników ze sporym stażem pracy z kreatywnością i innowacyjnością młodych osób niemal od razu po studiach. Stawiamy na ciągły rozwój i szkolenie pracowników.
Pomagamy naszym pracownikom rozwijać ich umiejętności i wzbogacać ich kwalifikacje.

Jeśli chodzi ogólnie o firmę- co jest dla Państwa najważniejsze?
Celem każdej firmy jest, by przynosiła zyski i dawała miejsce zatrudnienia. U nas liczy się pracowitość, wykazywanie zaangażowania, inicjatywy, myślenie perspektywiczne. Obserwujemy sytuację rynkową i staramy się nie tylko spełniać oczekiwania klientów, ale też je wyprzedzać. Ciągle się rozwijamy, uczymy, zmieniamy charakter pracy, gdyż tego wymaga od nas dynamicznie zmieniający się świat.

Jakieś dodatkowe wartości i działania?
Dbamy o pozytywną atmosferę wśród pracowników, którzy wzajemnie się wspierają. Nie ma u nas typowych dla korporacji sztywnych procedur. Jesteśmy elastyczni- potrafimy prowadzić wiele nowoczesnych projektów, też finansowanych z UE, w które angażowane są osoby z różnych działów. Dbamy jednak przy tym o najwyższy poziom wykonywanej pracy zatrudniając specjalistów  w branżach lub dając osobom z mniejszym doświadczeniem możliwość zdobycia takich umiejętności i poszerzenia kwalifikacji na szkoleniach i kursach.
Wspieramy finansowo i przez działalność wolontaryjną zaprzyjaźnioną świetlicę środowiskową w Bytomiu, współpracujemy z urzędami pracy wspierając ludność lokalną. Bierzemy też udział w akcjach charytatywnych – np. BCC Dzieciom, Katowice Business Run i inne.

Co wiedzie prym- patrząc na Państwa branże i specyfikę pracy?
Świadczymy zarówno usługi produkcyjne jak również usługi serwisowe i doradztwo techniczne. Struktura Grupy pozwala na zatrudnienie szerokiego spektrum pracowników w wielu działach: technologicznym, biura badań i rozwoju, laboratorium i kontroli jakości, produkcyjno- technicznym, księgowo- finansowym, sprzedaży krajowej, exportu, obsługi klienta, administracyjnym, prawnym , informatycznym, personalnym, logistycznym, zaopatrzenia, magazynów, ochrony, służb remontowych i porządkowych, produkcji: walcowni, wulkanizacji, konfekcji oraz utrzymania ruchu.

Czy pracownicy otrzymują inne gratyfikacje poza podstawowym wynagrodzeniem?
Tak. Są to premie motywacyjne, uznaniowe, dodatki pieniężne i rzeczowe w czasie świąt, promocyjne zniżki na karnety sportowe.

Wspominając o miłej atmosferze czy osiąga się ją także poprzez imprezy integracyjne?Jak wyglądają?
Tak. Organizujemy turnieje sportowe- np. gra w kręgle, golf, zawody wędkarskie, pikniki letnie dla wszystkich pracowników, zdarzało się ,że też dla ich rodzin, mamy spotkania w okresie świąt – Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. W firmie odbywają się też kwartalne wyjazdy budżetowe dla kadry zarządzającej i wycieczki integracyjne – np. do Zabytkowych Kopalni.

Jakie są mocne strony firmy i osiągnięcia?
Wysokie standardy zarządzania oraz podążanie za najnowszymi trendami światowymi. A także wprowadzanie nowoczesnych systemów informatycznych, ciągła modernizacja parku maszynowego i polepszanie warunków pracy.
Naszym atutem jest ciągły rozwój, modernizacja, utrzymywanie stabilnej pozycji na rynku mimo kryzysu gospodarczego i dbałość o najwyższą jakość towarów i usług. Staramy się stale wspierać naszych pracowników. Doceniamy tych zasłużonych, związanych z firmą nawet od kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat, oraz dajemy szanse osobom młodym.