Chung Hong Electronics Poland

Opinie o Chung Hong Electronics Poland

IP 2012-01-04 16:13:08
Powstanie Inicjatywy Pracowniczej w Chung Hong
środa, 04 stycznia 2012 09:06

6 grudnia 2011 pracownicy i pracownice Chung Hong Electronics (położonej we wrocławskiej części Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) zwołali zebranie, na którym powołali zakładową komisję Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywy Pracowniczej. Biorąc pod uwagę to, że w fabryce nigdy nie funkcjonowały związki zawodowe a pracownicy/ce uważają, że jest to obecnie jedno z najgorszych miejsc pracy na strefie, zorganizowanie się i chęć walki pracowników/pracownic jest dużym krokiem i sporym sukcesem.

Chung Hong jest chińskim podwykonawcą płyt głównych do telewizorów, produkuje m.in. dla LG, Phillipsa, BenQ, Acer, Kingstona, Samsunga. Firma funkcjonuje od 1985r. i rozpoczynała swoją działalność na Tajwanie, wkrótce potem przeniosła się do Chin kontynentalnych a w 2007 r. otworzyła fabrykę w Polsce. Jak prawie wszystkie fabryki na strefie w Kobierzycach (ok 14 km od Wrocławia), Chung Hong produkuje wyłącznie dla LG.

Fabryka działa na zasadach elastycznej produkcji, za elastyczną produkcją - obniżając koszty pracy - pracodawca wprowadził elastyczne formy zatrudnienia. Jak wspominają pracownicy, którzy w fabryce pracują od początku, nie zawsze tak było. Zatrudnienie elastyczne/śmieciowe – przez agencję pracy tymczasowej, nasiliło się ok 2-1,5 roku temu. W okresach wzmożonej produkcji (na jesień i wiosną) pracownicy tymczasowi stanowią nawet do 50% pracowników produkcji. Korzystając z takich agencji m.in. jak Inter Kadra, Men Power, Work & People, pracodawca wykorzystuje tanią siłę roboczą, by podnosić swoje zyski i rozbijać pracowniczą solidarność. Pracownicy tymczasowi są zatrudniani na okres od kilku dni do miesiąca, często nie przedłuża im się umów z powodu choroby lub opieki nad dzieckiem. „Tymczasowość” potrafi trwać nawet do pół roku, po czym przymusza się robotników do „dobrowolnych” urlopów bezpłatnych na dwa tygodnie przed świętami w grudniu

W fabryce większość zatrudnionych osób przy produkcji stanowią kobiety, zwykle bardzo młode. Te które mają dzieci zostawiają je pod opieką babć, mam lub innych krewnych – jak mówią przedszkola i żłobki albo nie istnieją albo są zbyt drogie. Większość osób dojeżdża z mniejszych miejscowości i miast z południa dolnego śląska, najwięcej pracowników mieszka w okolicach Nowej Rudy i Wałbrzycha, gdzie bezrobocie waha się od 20-30%. Dojazd do pracy zajmuje od godziny do dwóch godzin, (a w zimie nawet więcej). Łącznie na pracę i dotarcie do niej trzeba przeznaczyć niemal pół doby.

Jak wspominają stali pracownicy, z początkiem funkcjonowania fabryki w pracy „nie było tak źle”, był fundusz socjalny (wczasy pod gruszą, bony na święta itd.), były też wyższe pensje i lepsze warunki premiowania, było także więcej pracowników przy tych samych stanowiskach pracy i – jak mówią – ludzie też inaczej byli traktowani. Według pracowników, warunki pracy bardzo się pogorszyły wraz z zasłanianiem się przez pracodawcę kryzysem finansowym oraz ze zmianą kierownictwa. Obecnie pensje wahają się w granicach od 1500-1600 zł brutto (pracownicy tymczasowi dostają 1400 zł brutto), premie albo nie istnieją albo są dużo niższe niż kiedyś. Taki poziom płac, przy rosnących kosztach żywności i wydatkach na mieszkanie przymusza pracowników do nadgodzin. Fundusz świadczeń socjalnych jest zamrożony, pracownicy co miesiąc widzą odciągane z pensji kwoty, z których nie mają jakichkolwiek korzyści. W fabryce rzekomo obowiązuje pięcio-dniowy tydzień pracy, w rzeczywistości prawie każda sobota (szczególnie w okresie wzmożonej produkcji) jest albo „odrabiana” (za skumulowane wolne w przyszłości) albo wpisana w grafiku jako nadgodziny. Pracownicy biorą od dwóch do nawet 6 dni nadgodzin w miesiącu, często jest to praca po 16 godzin na dobę (z jednej zmiany zostaje się na następną). Wystarczy tylko 1 dzień nieobecności w pracy, by stracić 100 zł tzw. dodatku frekwencyjnego. Praca ludzi jest ciągle utrudniana i intensyfikowana, muszą poświęcać czas na swoje obowiązki (których jest coraz więcej, bo pracodawca tnie koszty pracy) albo na szkolenie nowych pracowników, którzy ciągle są zatrudniani i zwalniani.

Stali pracownicy w większości pracują na umowy na czas określony, tylko nieliczni mają stabilne formy zatrudnienia. Jak opowiadały pracownice, często zdarza się tak, że gdy komuś kończy się umowa, która powinna przejść w umowę na czas nieokreślony, to zostaje bez pracy, by po kilku miesiącach odebrać telefon z ponownym zaproszeniem do fabryki. Jak mówią kobiety na linkach – tu nigdy nie czujesz się bezpiecznie, jednego dnia masz pracę a drugiego nie, nie wiadomo na kogo trafi.

IP 2012-01-04 16:15:44
Komisja zakładowa działa już prawie od miesiąca, był to powolny etap spotkań przy dużym wsparciu ze strony innych działaczy IP. Na początku musieliśmy odrobić lekcje z prawa pracy i ustawy o związkach zawodowych, by poważnie wziąć się do roboty i zrobić porządek na zakładzie.

Do związku zapisało się ok 40 osób, są wśród nich także pracownicy tymczasowi. Obecnie na zakładzie ujawniony jest wyłącznie zarząd, przede wszystkim, by chronić innych pracowników przed represjami ze strony pracodawcy. Kontakt między ludźmi w związku jest utrudniony, pracodawca zabrania spotkań podczas pracy. Przerwy i czas przed pracą to jedyna chwila, kiedy możemy się spotkać. Do tej pory wystosowaliśmy ok. 10 pism do pracodawcy, prosząc o ujawnienie regulaminu pracy i płac, funkcjonowania funduszu socjalnego, wnosząc także o wprowadzenie zakładowej komisji BHP, która kontrolowałaby warunki pracy. Chcieliśmy również pozyskać lokal i tablice na działalność związkową oraz uzyskać podstawowe informacje o zarządzie i wysokości ich płac w porównaniu do naszych. Proces wyciągania informacji jest mozolny, zwłaszcza że nikt przed nami tego nie robił. Pracodawca ciągle nie odpowiada na pisma (ma na to 30 dni) i odmawia udostępnienia regulaminu pracy. Jednak takie dane są niezbędne, gdyż pozwolą w przyszłości na wprowadzenie układu zbiorowego i na dalszą walkę o prawa pracownicze.

PRACOWNICE I PRACOWNICY CHUNG HONG ORGANIZUJCIE SIĘ, TYLKO DZIAŁAJĄC RAZEM JESTEŚMY SILNIESI NIŻ PRACODAWCA.
do chin !!! 2012-04-27 14:22:25
Jeszcze ktoś tam pracuje ?!?!?!

Ludzie szanujcie się !!!

Najgorsza firma o jakiej słyszałem i w jakiej kiedykolwiek pracowałem !
Całkowity brak szacunku do człowieka i jego pracy. Najniższe wynagrodzenia ... niżej się już nie da, ponieważ prawo tego zabrania. Brak jakiejkolwiek perspektywy w tym chińskim zakładzie ... komuna. A z tym swoim 5S, Lean Manufacturing, BHP i tajemnicą zakładową to do chin !!!

Cała ta strefa to żarty z człowieka i gospodarki. Ziemia w dzierżawę, ulgi podatkowe, oszczędzają na pracownikach do stopnia skąpstwa i do tego omijają prawo gospodarcze i jak tylko coś wykombinować dla ograniczenia kosztów.

Najlepiej jeszcze żeby za 1500pln brutto dojeżdżać własnym samochodem, wówczas jest większa dyspozycyjność i można dłużej popracować ... drwiny !!!
pracujący 2012-07-04 12:10:01
pracuje w tej firmie już trochę czasu nie narzekam. najważniejsze że jest praca. W nowe związki nie do końca wierzę .niepotrzebne zamieszanie
spoza 2012-07-04 12:56:24
to normalne ze pracodawca tnie koszty, jest kryzys. Tak robi
Reksio 2014-09-29 20:40:20
zarobki nieciekawe najniższa krajowa. Ciągle kryzysy i zwolnienia ale to nie
jest ciężka produkcja . poza używanymi klapkami po kogoś
śmierdzących skarpetach i oszczędności na ilości jednorazowych rękawiczkach da się troche popracować.
marek ic man 2014-10-23 08:41:31
kocham tą firme kocham wołoszyna i liderów mam 1400 netto ma reke i żyje jak król......love chung hong and steve jops i robie laski za 50 zł
lambda 2014-11-08 20:01:06
Zarabiasz najniższa krajowa,pracujesz w soboty za dzień wolny bezplatny# tego to już nikt w tym kraju chyba nie zrozumie...Ukraińcy mają stówe więcej.Transport najgorszy na całej strefie. W piątek mieliśmy wypadek busem na krajowej 35. Odesłany nas bez badań do domu. Pracujemy na umowy zlecenie 2 tygodniowe ale bez składek dobrowolnych na chorobowe, chorować nie wolno bo bezpłatne, praca precyzyjna,monotonna, szybka. Mało pracowników, jedna hala. Cyna w powietrzu po lutowaniu. Brak jakichkolwiek szkolen. Idźcie do lg innotek lepiej...
edzio 2015-03-11 20:24:10
Najgorszy syf w jakim bylem robisz za da
rmo to zwykli oszusci i zlodzieje
ziomoos 2016-07-25 22:06:30
Do firmy można dostać się chyba tylko i wyłącznie poprzez agencje pracy, ogromne problemy z uzyskaniem dłuższej umowy o pracę bezpośrednio w firmie. Stawki w firmie do najwyższych również nie należą.

Firma od jakiegoś czasu zatrudnia duże ilości naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy zajmują głównie najgorsze stanowiska za pieniądze za które nikt o zdrowych zmysłach by się nie zgodził pracować.

Pracy na produkcji nie opiszę bo nigdy tam nie pracowałem, ale praca do ciężkich nie należy. Firma większość zamówień ma od LG, a to wiąże się z tym że w okolicach świąt zawsze jest wzrost zamówień i trzeba tylko na ten okres zatrudnić więcej ludzi.

Dla młodych osób mających ambicje polecam stanowiska techniczne (technik utrzymania budynku, technik utrzymania ruchu, naprawiacz płytek). Na początek żeby zdobyć trochę doświadczenia i się czegoś nauczyć praca bardzo dobra. Atmosfera w firmie całkiem dobra. Pracę w firmie mogę polecić ale wyłącznie na stanowiskach technicznych i raczej żeby zdobyć jakieś doświadczenie a potem szukać sobie czegoś lepszego.
Wtyk 2016-08-03 20:26:38
Chung Hong Electronics Poland gdzie ma dokładnie siedzibę?
Zostaw swoją opinię o Chung Hong Electronics Poland - Biskupice Podgórne
UWAGA: Pamiętaj, aby Twoja opinia była zgodna z regulaminem i jak najbardziej merytoryczna - zależy nam na tym, by nasi użytkownicy mogli - także dzięki Twojemu wpisowi - dowiedzieć się jak najwięcej o pracy w firmie Chung Hong Electronics Poland