PRAN

Opole

Wywiadu udzieliła:
Dorota Grabowska Specjalista ds. Rekrutacji PRAN
Specjalista ds. rekrutacji w zawodach technicznych, absolwentka Politechniki Gdańskiej. Od 2006 roku związana z rekrutacją techniczną (branża stoczniowa, utrzymanie ruch, automotive). W firmie PRAN pracuje od 2011 roku.

Szturmem podbiliście Państwo polski rynek. Jakie były początki?
Na rynku polskim istniejemy już ponad 10 lat. Pierwszy odział PRAN powstał  w 2004 roku w Opolu. W tamtym okresie, ze względu na zamknięte granice,  zajmowaliśmy się rekrutacją osób posiadających paszporty niemieckie, głównie do prac produkcyjno- logistycznych. Obecnie mamy w Polsce 3 oddziały i jesteśmy aktywni w sektorach: produkcja, logistyka, technika, inżynieria.

W czym teraz specjalizuje się firma PRAN?
Z biegiem lat poszerzyliśmy zakres naszych procesów rekrutacyjnych, o zawody techniczne (operatorzy CNC, spawacze, monterzy) oraz inżynierie. Przeprowadzaliśmy rekrutacje na stanowisko górnika, dla jednego z australijskich klientów, czy pielęgniarki do Włoch, Portugali. Mamy też sukcesy rekrutacyjne w sektorze offshore.

A ilu pracowników w takim razie Państwo zatrudniacie?
Ze względu na to, iż nie jesteśmy agencją pracy, nie możemy mówić o zatrudnieniu przez nas osób, które rekrutujemy. Natomiast jako PRAN zatrudniamy obecnie 20 pracowników na stanowiskach rekruterów.

Przejdźmy w takim razie do wspomnianej rekrutacji. Jakimi kanałami poszukujecie Państwo pracowników?
Naszym podstawowym narzędziem pracy jest strona internetowa www.pran.eu oraz nasza baza danych. Współpracujemy również z Urzędami Pracy, szkołami.

A na jakie stanowiska najczęściej?
Zdecydowanie najczęściej przeprowadzamy rekrutację na rynek holenderski oraz belgijski. Głównie poszukujemy kandydatów na stanowiska: produkcyjno – logistyczne: order picker, operator wózka widłowego, pracownik linii produkcyjnej oraz techniczne: operatorzy, programiści CNC, spawacze, monterzy, technicy utrzymania ruchu. Otwarte procesy rekrutacyjne mamy również na stanowiska inżynieryjne: Field service engineer, maintenance engineer itp.

Standardowy proces rekrutacyjny w firmie jak się przedstawia?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Procesy rekrutacyjne uzależnione są od wymagań naszych klientów. Naszą podstawową zasadą jest odpowiednie i jakościowe dopasowanie kandydata do projektu. Kluczową rzeczą jest sprawdzanie referencji u kilku pracodawców. Zawsze przeprowadzamy testy językowe oraz sprawdzające umiejętności w przypadku kandydatów technicznych.

A pamięta Pani najtrudniejszą rekrutację?
Jednym z naszych najtrudniejszych projektów była rekrutacja w sektorze inżynieryjnym z branży High Tech , zakończona dużym sukcesem.

To świetnie. A co jesteście Państwo w stanie zaproponować potencjalnemu kandydatowi?
Kandydaci, którzy rozpoczynają pracę u naszych klientów otrzymują pieniądze wakacyjne i urlopowe. Bardzo często również mogą liczyć na dofinansowanie do paliwa , czy zniżki na zakwaterowanie.

Jak jest w przypadku działań prospołecznych?
Wśród naszych pracowników mamy dawców krwi oraz honorowego  dawce szpiku.

Już na koniec. Czego Państwu życzyć?
Kandydatów odbierających telefon (śmiech).

Dziękujemy za rozmowę.