Agencja Ochrony Osób i Mienia D.S. Fokus sp. z. o. o.

Wywiadu udzielił:
Ireneusz Jagiełło Dyrektor Agencja Ochrony Osób i Mienia D.S. Fokus sp. z. o. o.
Jak wygląda schemat przebiegu rekrutacji w Państwa firmie?
Proces rekrutacji w naszej firmie przebiega najczęściej w trzech etapach:
Pierwszy etap to złożenie przez kandydata wymaganych dokumentów, w celu weryfikacji możliwości zatrudnienia. Mam tu na myśli chociażby ustawowy obowiązek zatrudniania pracowników niekaranych, co wiąże się z koniecznością weryfikacji w Krajowym Rejestrze Karnym. Drugi etap to rozmowa kwalifikacyjna z osobami odpowiedzialnymi za konkretne zadania realizowane w ramach naszej działalności.Trzeci etap to wewnętrzny sprawdzian umiejętności niezbędnych do realizacji powierzonych zadań. Dopiero po przejściu wszystkich etapów mamy pewność, że nasza współpraca będzie odpowiadać zarówno pracownikowi jak i firmie.

Czy jesteście Państwo elastyczni jeżeli chodzi o kwestię zatrudniania studentów?
Jesteśmy otwarci na każdego. Branża ochrony to wiele różnorodnych zadań, tak że każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla studentów mamy bardzo korzystny system pracy, który nie koliduje z nauką, a pozwala nabrać doświadczenia w pierwszej pracy.

Czy w firmie stosowany jest outsourcing pracowniczy?
Działamy w ramach własnych struktur i minimalizujemy korzystanie z zewnętrznych zasobów. Jest to związane z koniecznością zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa naszych klientów.

Na jakie stanowiska jest największe zapotrzbowanie?
Pracownicy ochrony tzw. stacjonarnej oraz pracownicy ochrony imprez masowych. Oczywiście w związku z ciągłym rozwojem poszukujemy również ludzi do obsługi administracyjnej.

Czym musi odznaczać się pracownik chcący pracować w Państwa branży?
Jak wspominałem wcześniej każdy może znaleźć coś dla siebie. Pracownikiem ochrony nie musi być odpowiednik „Schwarzeneggera”, czasami wystarczy tzw. „otwarta głowa” i chęć do pracy. Nasza branża nie wyklucza z rynku pracy również osób niepełnosprawnych. Dla nich też mamy różne stanowiska, chociażby operator stacji monitorowania. Zatrudniamy też dużą liczbę kobiet. Czasami jest to wymóg naszych kontrahentów. Nasze doświadczenia nauczyły nas, że na niektóre stanowiska lepiej kierować kobiety. Zresztą panie służą też w wojsku i policji. Kobieta powoduje, że stresowe sytuacje stają się mniej napięte. Na widok kobiety często agresywne zachowania spadają do minimum.

Jak dziś wygląda strategia marketingowa Państwa firmy?
Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona potrzebujących profesjonalnych usług w zakresie ochrony. Największą uwagę kładziemy na jakość wykonywanych usług, które pozwalają zyskać przychylność potencjalnych partnerów. Najwyższa jakość w połączeniu z umiejętnością słuchania potrzeb i możliwości klienta pozwala mieć nadzieję na dalszy systematyczny rozwój. W dzisiejszych czasach reklama i marketing to ważny element polityki firmy. My realizujemy go na różne sposoby. Od wspierania dzieci i młodzieży, poprzez pomoc w organizacji różnego rodzaju festynów, zabaw, koncertów po organizację turniejów piłkarskich. Jesteśmy również obecni w sporcie zawodowym. Wspieramy drużyny siatkówki, piłki nożnej oraz piłki ręcznej. Jesteśmy również widoczni na imprezach oraz festiwalach organizowanych w całej Polsce.

A jakie są plany na przyszłość?
Rozwój, rozwój, rozwój! Usilnie dążymy do poszerzenia portfela naszych klientów, o branże w których nie mieliśmy jeszcze szczęścia zaistnieć. Zadanie trudne, ale jak najbardziej możliwe. Dodatkowo myślimy, o tym aby włączyć się w proces konsolidacji polskiego rynku ochrony. Mamy już na rynku potentatów jeżeli chodzi o monitoring czy konwoje. Naszym wyzwaniem jest stworzenie firmy skupiającej polski rynek ochrony imprez masowych. A potem może i rynek europejski.

Czy w ramach integracji firma ma w zwyczaju organizację spotkań integracyjnych?
Oczywiście! Czujemy się  jak jedna wielka rodzina i tego rodzaju imprezy pozwalają nam się wspólnie „wyszaleć się”. W okresie letnim nie mamy na nie niestety czasu, ale gdy przychodzi koniec sezonu imprez masowych w Polsce, jest czas na odreagowanie ciężkiej pracy. Nasze imprezy są różne, od „zwykłego grilla na powietrzu” po wyjazd do luksusowego hotelu. Organizujemy zawody strzeleckie, spływy kajakowe czy wewnętrzne rozgrywki w „piłkarzyki”. Czasami pracownicy chcą trochę „odgryźć się na przełożonych”, więc organizujemy „paintball-owe” zajęcia w podgrupach. Staramy się dbać o atmosferę oraz poczucie, że każdy pracownik jest ważnym elementem naszej firmy.

Na koniec pytanie otwarte - czym możecie się Państwo pochwalić?
Każdy kolejny dzień to pasmo sukcesów. Nie tracimy zaufania klientów. Zyskujemy nowych. Rozpoznawalność naszej firmy na tak dużym i rozdrobnionym rynku. Osobiście uważam, że największym zaszczytem i jednocześnie sukcesem było zabezpieczanie meczów na EURO 2012. Byliśmy obecni na wszystkich meczach rozgrywanych w Warszawie na Stadionie Narodowym. Co nas wyróżnia? Czasami mogłoby się wydawać, że kilka niewielkich szczególików: Jak choćby to, że jesteśmy polską firma opartą wyłącznie na polskim kapitale, długoletnim uczestnikiem programu „Rzetelna Firma”. Korzystamy z najnowszych technik, sprzętu specjalistycznego oraz wyposażenia, które spełniają międzynarodowe normy oraz posiadają polskie atesty. Warto również podkreślić, że nasza firma to także ludzie, przeszkolona i doświadczona kadra, której można zaufać. Oczywiście posiadamy Certyfikaty PN-EN ISO 9001:2009 oraz AQAP 2110:2009. Od początku działalności jesteśmy jednym z liderów jakości w branży ochrony, co odzwierciedla stale rosnący potencjał ekonomiczny, technologiczny i kadrowy, stale rosnąca ilość kontrahentów i zleceń, wysoki poziom oraz forma zatrudniania naszych pracowników. Nasz wysiłek i wartość działań skierowane są na osiągnięcie pozycji partnera, wspierającego strategiczne dziedziny aktywności gospodarczej naszego klienta. Gwarantujemy naszym klientom wysoką jakość i efektywność naszych usług, adekwatną do ich oczekiwań i prestiżu.

Dziękujemy za rozmowę.