3.9 Udziel wywiadu o firmie
opinie o firmach | GoWork.plznak

Twój głos ma znaczenie,

podziel się swoją historią!

Chcę opowiedzieć o firmie

Wywiady ELPLC S.A.

Miniaturka
Robert Tomasiewicz
ELPLC S.A.
Absolwent MWSE w Tarnowie, w szeregach wielu organizacji studenckich i biznesowych. 37 w gronie 500 najlepiej zarządzających menedżerów w Polsce według Pulsu Biznesu (2013). Laureat nagrody Krakowski Dukat (2015)

Jakie były początki Państwa firmy?

Początki firmy sięgają roku 2003. To pomysł oparty na wieloletnim doświadczeniu zawodowym w programowaniu i integracji systemów automatyki, do którego dołączyło początkowo dwóch współpracowników. Już w grudniu 2004 przyjęliśmy formę spółki z o.o. i dołączali do nas kolejni pracownicy. W 2006 roku przenieśliśmy się z niewielkiego poddasza do większych pomieszczeń na terenie Tarnospinu. Dość szybko zaczął poszerzać się zakres naszej działalności. Już nie tylko programowaliśmy, prefabrykowaliśmy szafy, ale projektowaliśmy i budowaliśmy kompletne maszyny, powstał i rozszerzał się nasz park maszynowy. W 2011 roku zredefiniowaliśmy profil naszej działalności wyrażeniem „mechatronika”.

Jakim zapleczem technologicznym i infrastrukturalnym dysponuje elPLC?

Dysponujemy parkiem złożonym z ponad 25 maszyn, w tym nowoczesnych centrów obróbczych CNC. Pracują tam doświadczeni operatorzy. Proces projektowania i przygotowania do obróbki jest skomputeryzowany dzięki wykorzystaniu kilkunastu stacji roboczych SolidWorks, Eplan oraz stanowiska EdgeCAM. Dzięki temu znakomitą większość nawet bardzo złożonych elementów mechanicznych wykonujemy we własnym zakresie. Oczywiście należy w tym miejscu jeszcze wspomnieć specjalistyczne narzędzia do programowania urządzeń automatyki takie jak SIMATIC FIELD PG i wiele innych przyrządów pomiarowych, pakietów oprogramowania (np. National Instruments, Cognex). Obok działu obróbki, dysponujemy spawalnią, halą montażową z elementami wsparcia logistycznego, powierzchnią biurowo-administracyjną z pracowniami projektowymi oraz przestrzenią socjalno-rekreacyjną dla pracowników.

Jak wygląda poziom konkurencji w tej branży – mam tu na myśli zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne?

Konkurencja jest dość wysoka, wystarczy pojechać na targi branżowe, aby przekonać się co do ilości graczy na rynku. Rynek jednak rośnie pozostawiając wiele miejsca na ekspansję. Dzięki naszej specyfice wykorzystujemy fakt pojawiania się nowych technologii i produktów, do których trzeba zaprojektować i wykonać maszynę lub kompletną linię, której jeszcze na rynku nie ma.

W ilu krajach można spotkać się z Państwa rozwiązaniami?

Jeśli chodzi o rynki zagraniczne to nasze rozwiązania pracują już w kilkunastu krajach na świecie, takich jak: Słowacja, Czechy, Bułgaria, Francja, Hiszpania, Rosja, Wielka Brytania, USA, Meksyk, Chiny, Indie, Tajlandia. Mamy wiele sygnałów o chęci współpracy od kolejnych firm z USA oraz RPA.

Zakres świadczonych przez Państwa usług jest bardzo szeroki – budowa maszyn, rozwiązania informatyczne, serwis, a to tylko niewielka część.

Od początków swego istnienia Firma specjalizuje się w obszarze mechatroniki będącej połączeniem inżynierii materiałowej, mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, automatyki i robotyki. Widocznym znakiem tej działalności są setki projektów i zbudowanych linii, maszyn i urządzeń w różnych gałęziach gospodarki na rynek krajowy i zagraniczny. Odbiorcami naszych rozwiązań są potentaci w branżach automotive, elektrotechniki, AGD i elektroniki, współpracą zainteresowany jest sektor technologii lotniczych. Specyfika klientów, którzy wdrażają nowe technologie i procesy powoduje, że budowane przez elPLC maszyny, linie i urządzenia w większości przypadków są prototypowe, skrojone na potrzeby technologii, która jest wdrażana. Najbardziej zatem nasza działalność koncentruje się na budowie maszyn i linii technologicznych skrojonych pod konkretną potrzebę klienta.

Wielokrotnie byli Państwo nagradzani, tylko w tym roku firma elPLC otrzymała Diamenty Forbesa, Gazele Biznesu i Orły Wprost. Czy któreś z wyróżnień jest dla Was wyjątkowym powodem do dumy?

Myślę, że każda z nagród jest na swój sposób cenna i wyjątkowa. Z pewnością cieszą Diamenty Forbesa otrzymywane przez kolejne trzy lata od 2014 roku. Nagrody i wyróżnienia to zasługa całego zespołu, którego wytrwała i solidna praca zostaje w ten sposób doceniona.

Czy jako polska firma, często muszą radzić sobie Państwo z próbami wykupienia większości udziałów w Waszym przedsiębiorstwie przez zagranicznych inwestorów?

Zagraniczni inwestorzy rzeczywiście interesują się polskim rynkiem, szczególnie związanym z myślą techniczną. W dzisiejszym świecie nie można jednak działać w oderwaniu od innych. Myślę, ze możliwa jest tutaj szeroka współpraca, tymczasem sami chcemy kreować kierunki rozwoju. Nie zapominajmy również, że mamy już także wielu rodzimych inwestorów, którzy z powodzeniem konkurują na tym polu z zagranicznymi.

Siedziba elPLC mieści się w Tarnowie, czujecie się związani z tym miastem?

Spora część naszych pracowników mieszka w Tarnowie lub okolicach, stąd się wywodzimy i z pewnością staramy się być solidnym pracodawcą, pozytywnie wpływającym na lokalny rynek pracy. Staramy się wypełniać w swojej działalności zasady biznesu odpowiedzialnego społecznie (CSR). Szczycimy się tytułem Pracodawcy Organizatora Pracy Bezpiecznej, realizujemy staże we współpracy z PWSZ Tarnów (m.in. program KLEKSS BIS), PUP Tarnów, współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem Ich Lepsze Jutro przy tworzeniu Gabinetu Integracji Sensorycznej w Tarnowie, uczestniczymy w programie Rzetelna Firma. Dzięki naszemu innowacyjnemu Unirobotowi i wielokrotnym wyróżnieniom, wzmacniamy dobre imię miasta w kraju i zagranicą. Unirobot był już wielokrotnie prezentowany podczas indywidualnych wizyt osobistości lub przedstawicieli zainteresowanych firm oraz podczas publicznych wydarzeń, budząc zawsze ogromne zainteresowanie. Jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, można wymienić: Targi AUTOMATICA w Monachium (czerwiec 2016), otwarcie Tarnowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości (grudzień 2015), wizyta Ambasadora Wielkiej Brytanii Pana Robina Barnetta w Tarnowie (czerwiec 2015).

Tarnów znajduje się w połowie drogi między Krakowem a Rzeszowem, czyli większymi ośrodkami miejskimi, do których zapewne „ucieka” wiele osób z potencjałem. Czy ten problem dotyczy również Państwa firmy?

Przede wszystkim mamy swój oddział w Krakowie, gdzie pracuje bardzo dobry zespół, a w obecnych czasach specjalistów brakuje wszędzie. Mamy również klientów w wymienionych miastach i dzięki lepszej infrastrukturze komunikacyjnej niż jeszcze parę lat temu sprawniej do nich dojeżdżamy. Myślę, że Tarnów ma wszelkie atuty żeby z tej bliskości skorzystać a nie na niej stracić. Często otrzymujemy aplikację na oferowane przez nas stanowiska z całej południowej Polski.

Przejdźmy do procesu rekrutacji. Jakimi kanałami przebiega on najczęściej?

Najczęściej korzystamy z kanałów elektronicznych w postaci aplikacji poprzez email. Niejednokrotnie uczestniczymy również w targach pracy, gdzie nawiązujemy bezpośredni kontakt z potencjalnymi kandydatami. Sam proces rekrutacyjny można określić w większości przypadków jako dwuetapowy. Pierwszym etapem jest nabór a drugim rozmowy indywidualne z wyselekcjonowanymi kandydatami.

Jakich osób poszukujecie Państwo aktualnie?

Obecnie poszukujemy: programisty PLC, programisty systemów wizyjnych / C# , elektryka-automatyka, konstruktora mechanika, mechatronika, robotyka. Preferujemy osoby z minimum rocznym/dwuletnim doświadczeniem, ze znajomością angielskiego przynajmniej w zakresie rozumienia dokumentacji oraz najlepiej wykształceniem kierunkowym. Szczegółowe wymagania można zawsze znaleźć w ofertach pracy na naszej stronie lub portalach.

Jaką formę zatrudnienia Państwo preferujecie?

Zasady w naszej firmie są klarowne - jest to umowa o pracę w pełnym wymiarze godzin. Pierwsza umowa jest zawierana na czas określony (można ją nazwać okresem próbnym), a kolejne zgodnie z kodeksem pracy i w zależności od zaangażowania danego pracownika.

Stawiacie Państwo na doświadczenie, czy jesteście otwarci na młode osoby, dopiero wchodzące na rynek pracy?

U nas doświadczenie spotyka się z młodością. Przez naszą firmę przewinęło się już dziesiątki praktykantów i stażystów (niektórzy pozostali w naszym zespole). Realizujemy staże we współpracy z PWSZ Tarnów (m.in. program KLEKSS BIS, program praktyk studenckich), PUP Tarnów.

Zapewniają Państwo swoim pracownikom jakieś pozapłacowe korzyści?

Cały czas się rozwijamy i pracujemy nad tym. Przykładowo odbyło się kilka firmowych imprez, duży piknik rodzinny, który nie tylko pozwolił nam się zintegrować, ale pokazał ilu nas jest. W samej siedzibie mamy kilka akcesoriów pomagających się odprężyć: fotele do masażu, piłkarzyki, stół do ping ponga. Pracownicy objęci są również pakietem ubezpieczenia.

Czy są jakieś niedogodności, na które musi być przygotowany kandydat, który chce rozpocząć pracę w elPLC?

Czasem istnieje konieczność stosowania nadgodzin, ale raczej staramy się tak planować produkcję, aby tego unikać. Kiedy jest to konieczne wpływa to rzecz jasna na wynagrodzenie adekwatnie do zasad kodeksu pracy.

Jakie są Państwa plany na nadchodzący rok?

Misją elPLC Sp. z o.o. jest osiągnięcie pozycji lidera na rynku europejskim w produkcji innowacyjnych maszyn, linii i robotów przemysłowych. W celu wzmocnienia pozycji na rynku krajowym i międzynarodowym, podjęliśmy prace badawczo-rozwojowe nad nowymi innowacyjnymi rozwiązaniami.

Dziękuję za rozmowę