logo Codete

Kraków

Wywiadu udzieliła:
Anna Zgrzebnicka
Senior HR Specialist Codete
W Codete odpowiada za rekrutację i kontakt z kandydatami. Dodatkowo zaangażowana w działania z zakresu Employer Branding i team building. Absolwentka studiów podyplomowych Employer Branding na AGH.
Codete
Liczba pracowników: 90
Rok założenia: 2010
Adres:
Olszańska 7
31-513 Kraków
Branże:
  • Programowanie - E-commerce

Na czym opiera się Wasza działalność?

Wytwarzamy oprogramowanie dla międzynarodowych klientów. Największe doświadczenie posiadamy w tworzeniu aplikacji webowych, w oparciu o PHP i JavaScript. Natomiast w ciągu ostatnich kilku lat poszerzyliśmy nasz stack technologiczny o Javę, Pythona, Scalę oraz Ruby. Budujemy też zespoły programistów w iOS oraz Android. Wszystkie nasze projekty rozwijamy w oparciu o metodologię Agile Scrum.

Brzmi to trochę skomplikowanie. Są jednak pewnie tacy, którzy świetnie w tym świecie się odnajdują. Kto stoi za Waszymi sukcesami?

W firmie zatrudniamy głównie programistów, testerów oprogramowania, Graphic Designerów oraz Project Managerów. Poza tym mamy własne działy HR i sprzedaży. W tej chwili firma liczy około 90 osób.

Działacie od 2010 roku, a więc zaliczacie się raczej do młodego biznesu.

Nasza firma została założona przez Karola Przystalskiego jako software house, specjąlizujący się w rozwiązaniach webowych. Karol łączył swoje zaangażowanie w firmę z karierą naukową w Polskiej Akademii Nauk. Obecnie kontynuuje ją jako doktor nauk technicznych na wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jednocześnie w Codete pełni funkcję Chief Technology Officer.

Firma przeszła już także pewnego rodzaju transformację. Na czym to polegało?

W 2012 forma prawna Codete została zmieniona, a do zarządu naszej firmy dołączyły kolejne osoby. Powstała nowa strategia, która opierała się na budowie międzynarodowej firmy z polskimi korzeniami. Zaczęliśmy oferować swoje usługi również dla klientów zagranicznych. Obecnie przez zagraniczne biura obsługujemy klientów z regionu DACH czyli krajów niemieckojęzycznych, ale działamy także w USA, Wielkiej Brytanii i w krajach nordyckich. Nasze lokalne biura znajdują się w Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. Rozwinęliśmy w nich dział technologii webowych, mobilnych, enterprise oraz R&D.

Jakimi największymi sukcesami możecie się pochwalić?

Myślę, że naszym największym sukcesem jest otwarcie działu badań i rozwoju oraz praca nad rozwiązaniami z dziedziny sztucznej inteligencji i big data. W swoim portfolio mamy np. projekty dotyczące predykcji zachowań klientów w aplikacjach internetowych czy tworzenia rozwiązań autonomicznych pojazdów dla wiodących niemieckich marek motoryzacyjnych. Cieszymy się, bo nasza praca w tych obszarach zyskała uznanie wśród największych firm consultingowych z branży. Możemy się też pochwalić mocnym zespołem programistów, w szczególności jeżeli chodzi o aplikacje mobilne, backend czy JavaScript. Nasi pracownicy udzielają się m.in. w projektach open-source’owych.

Metod zdobywania nowych klientów jest bez liku. W Waszej branży jest podobnie?

Zdobywaniem nowych klientów zajmuje się nasz wewnętrzny dział sprzedaży. Jest on wspierany przez Zarząd oraz sieć partnerów i ambasadorów w kilkunastu krajach. Silna pozycja na wybranych rynkach oraz system rekomendacji sprawiają, że coraz więcej klientów trafia do nas również z polecenia.

System rekomendacji to także jedna z metod promocji. Jakie inne jeszcze wykorzystujecie?

Jesteśmy sponsorem lokalnych wydarzeń branżowych związanych z programowaniem. Wspieramy też ich organizację. Sami również organizujemy eventy dla specjalistów IT, ponieważ chcemy podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. W tym celu sworzyliśmy też własnego bloga, w którego zaangażowani są nasi pracownicy. Profesjonaliści IT znajdą tam informacje z kategorii: Web & Mobile Development, Agile Project Management and Delivery czy Quality & Security. Poza tym jesteśmy aktywni w social media, gdzie staramy się pokazać naszym kandydatom, jak od środka wygląda praca w Codete.

Jakimi kanałami poszukujecie nowych pracowników?

Najbardziej zależy nam na bezpośrednim kontakcie z kandydatami dlatego można nas spotkać na wielu meetup’ach poświęconych konkretnym technologiom. Bardzo ważne są też dla nas rekomendacje naszych obecnych pracowników oraz kandydatów, którzy polecają Codete swoim znajomym.

Budowa odpowiedniego klimatu do pracy wymaga zaangażowania całego zespołu. W Codete team spirit jest na wysokim poziomie?

Zdecydowanie! W corocznej Ankiecie Satysfakcji Pracowników atmosfera w firmie wymieniana jest na pierwszym miejscu. Na pewno cechuje ją otwartość, swoboda i pozytywne nastawienie. Zamiast jednak ją opisywać, najlepiej odwiedzić nas w biurze i samemu poczuć klimat pracy. Gorąco do tego zachęcam. Potencjalnych pracowników kusimy też ciekawymi projektami. Dzięki współpracy z zagranicznymi klientami, nasi pracownicy mogą zdobyć międzynarodowe doświadczenie, które jest bardzo cenne na dzisiejszym rynku pracy. Dodatkowo mają oni także możliwość wzięcia udziału w wyjazdach biznesowych i pracy w zagranicznych biurach. Do tej pory mieliśmy już okazję odwiedzić Berlin, Hamburg, Oslo, Zurich, Tallin, a nawet Wyspy Kanaryjskie.

Nie każdy od razu może zostać zatrudniony. Doświadczenie można jednak zdobywać podczas stażu. Oferujecie młodym ludziom taką pomoc?

Projekty stażowe są ogłaszane na naszej stronie oraz fanpage’u Codete na Facebooku. Współpracujemy w tym zakresie również z uczelnianymi biurami karier. Chętnie dzielimy się też swoim know-how ze studentami podczas szkoleń. W ramach Codete Academy organizowaliśmy kursy programowania na kilku uczelniach wyższych w Krakowie przy współpracy z kołami naukowymi.

Dochodzimy więc do rekrutacji czyli momentu prawdy dla kandydatów do zatrudnienia. Na czym polega Wasze sito weryfikacyjne?

Proces rekrutacyjny składa się z dwóch etapów. Pierwszy to rozmowa ze specjalistą HR oraz rekruterami technicznymi. Wiedza sprawdzana jest w formie dyskusji technicznej, a więc kandydat może wykazać się wiedzą i zainteresowaniem w danym kierunku. Drugi etap to spotkanie z product ownerem, które również ma charakter techniczny, ale przede wszystkim to świetna okazja żeby dowiedzieć się więcej o projekcie oraz zespole. Po zakończonej rekrutacji kandydaci zawsze otrzymują od nas feedback. Przesyłamy im “Codete Evaluation Report”. To rodzaj rozbudowanej informacji zwrotnej, z której mogą się dowiedzieć jakie są ich mocne strony oraz nad jakimi obszarami powinni jeszcze popracować. Bardzo ważny jest też dla nas odzew od kandydatów. Jesteśmy otwarci na wszelkie wskazówki i sugestie na temat rekrutacji, które można nam przesłać w anonimowej ankiecie.

Czy jesteście obecni ze swoją ofertą zatrudnienia na przykład podczas targów pracy?

Tak, bierzemy udział w informatycznych targach pracy. To dla nas świetna okazja, żeby porozmawiać bezpośrednio z kandydatami, dowiedzieć się więcej w jakim kierunku chcą się rozwijać i po prostu lepiej ich poznać. Targi pracy to jednak nie tylko okazja dla kandydatów na zdobycie nowej pracy, ale także poznanie wartościowej wiedzy. Coraz częściej organizowane są wykłady, w których my również staramy się brać udział. Podczas jednej z takich imprez mieliśmy prelekcję na temat: “User behaviour modeling for data prefetching in web applications”.

Najlepiej pracuje się w zgranym zespole. W jaki sposób więc dbacie o to w Codete?

Stwarzamy wiele okazji do integracji. Organizujemy wspólne wyjścia na przykład na paintball lub ściankę wspinaczkową. Co środę najwięksi fani futbolu grają też w piłkę nożną z CTO na czele. Dużo rzeczy dzieje się cyklicznie w samym biurze. Organizujemy turnieje w darta i piłkarzyki, w których zwycięzcy otrzymują nagrody.

Ciekawą inicjatywą jest też Codete Video Club. Co to takiego?

To spotkania, podczas których nasi pracownicy oglądają na przykład wystąpienia z miedzynarodowych konferencji technicznych. Następnie wspólnie omawiają poruszone tam zagadnienia. Jest to jedna z inicjatyw naszych pracowników, którą z chęcią wspieramy.

Kolejnym ciekawym pomysłem jest CodeteCon.

Zgadza się. To cykliczna konferencja firmowa poświęcona najnowszym technologiom oraz wyzwaniom programistycznym. Osoby, które są specjalistami w danej dziedzinie przygotowują prezentacje. W ten sposób nasi pracownicy wymieniają się wiedzą i dzielą własnymi doświadczeniami.

Wspieracie także ich rozwój zawodowy?

Raz do roku proprzeprowadzamy w firmie Codete Self Development Plan. To rodzaj oceny okresowej, w której pracownicy otrzymują pogłębioną informację zwrotną na temat swoich kwalifikacji. Wtedy prowadzone są rozmowy o kierunkach rozwoju, którymi zainteresowany jest pracownik. Później, swoje umiejętności oraz wiedzę może on poszerzać na kilku płaszczyznach. Mam tu na myśli zarówno umiejetności techniczne, miękkie jak i językowe. Ze wzgledu na szybki rozwój firmy oraz dużą dywersyfikację projektów, oferujemy naszym pracownikom moźliwość zmiany projektu czy technologii. Nasi programiści bardzo sobie cenią taką elastyczność. Pozwala to im poznawać nowe technologie, pracować w różnych zespołach oraz poznać klientów z różnych kręgów kulturowych. Dzięki temu też zdobywają bezcenne umiejętności miękkie. Myślę, że na koniec warto jeszcze wspomnieć o kursach językowych. Są to darmowe zajęcia prowadzone przez native speakerów. Pracownicy Codete uczą się języka angielskiego i niemieckiego. Uważam, że każdy może znaleźć dla siebie ciekawą ścieżkę zawodową. Możliwości rozwoju w Codete jest naprawdę wiele.