ATERIMA

Kraków

Wywiadu udzielił:
Wojciech Rzepka Prezes zarządu Grupy ATERIMA
Proszę opowiedzieć kilka słów o firmie ATERIMA?
ATERIMA to firma stworzona przez przyjaciół, którym od zawsze przyświecało marzenie, żeby stworzyć przyjazne miejsce pracy, które pozwoli ludziom uwolnić ich talenty – to jest źródło naszego sukcesu. Nasze podejście sprawia, że nasi pracownicy są zaangażowani. Wspólnie tworzymy doskonałe usługi, które pomagają naszym klientom rozwiązywać problemy i realizować plany. Prowadząc firmę, nigdy nie zapominamy o zasadach, które zobowiązują nas do bycia odpowiedzialnym. Nasi pracownicy popierają to i chętnie dołączają się do inicjatyw, a nawet sami proponują nowe rozwiązania, wpisujące się w naszą koncepcję prowadzenia biznesu opartego na zasadach i wartościach. Z tego powodu dołączyliśmy do Koalicji na rzecz odpowiedzialnego biznesu stworzonej przez Pracodawców RP. Razem z zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniem PoMOC od 2011 roku realizujemy ogólnopolski projekt „Bezpieczna praca za granicą”, którego celem jest walka z problemem współczesnego niewolnictwa. Poczucie odpowiedzialności za otoczenie, a w szczególności za pracowników i klientów tworzy nasz kręgosłup moralny.

Jakie są Państwa najbliższe cele? Możemy prosić o uchylenie rąbka tajemnicy?
Będziemy nadal koncentrować się na wyszukiwaniu ludzi - perełek, które pozwalają naszym klientom rozwiązywać problemy i osiągać ambitne cele. Dzięki tym ludziom ich wiedzy i doświadczeniu możemy świadczyć fachowe usługi na rynku europejskim. Jednocześnie obserwując rynek wciąż udoskonalamy nasze usługi. Nie chcemy zdradzać naszych planów. Mogę jedynie zdradzić, że niebawem zaprezentujemy nową odsłonę GRUPY ATERIMA.

Jak opisałby Pan wartości na których opiera się firma?
Naszą wartością są ludzie i wszystko, co z nimi związane. Niedawno mieliśmy spotkanie kreatywne, na którym zastanawialiśmy się jak ująć nasze wartości w krótki slogan. Po krótkiej chwili padło bardzo trafne określenie: „U nas nie ma lipy”. Chętnie wykorzystalibyśmy to hasło, ale jest już zajęte (śmiech). A tak na poważnie… bardzo cenimy zaangażowanie, dzięki któremu to, co robimy, robimy naprawdę dobrze. Ktoś inny nazwałby to „wysoką jakością”. Prawda jest taka, że w naszej pracy zwracamy uwagę na każdy szczegół, dążąc do perfekcji. To wymaga od nas wielu umiejętności. Na szczęście przyciągamy ludzi, którzy mają potencjał i doświadczenie. Umożliwiamy im rozwój w różnych dziedzinach. Jednocześnie dbamy o to, by ludzie, którzy są w naszym zespole podzielali nasze wartości, a w szczególności naszą koncepcję biznesu opartą na społecznej odpowiedzialności.

W czym się Państwo specjalizujecie?
GRUPA ATERIMA to kilka marek, które świadczą fachowe usługi na rynku europejskim. ATERIMA MED oferuje profesjonalne usługi opieki domowej dla osób starszych w Polsce i w Niemczech. Zarówno pacjenci jak i nasze opiekunki mówią, że „czują się przez nas zaopiekowani”. Dla nas to bardzo miłe – usłyszeć takie słowa. Agencja zatrudnienia ATERIMA to usługi dla biznesu - zatrudnienie zewnętrzne, wynajem personelu oraz rekrutacja specjalistyczna. Jestem dumny, że eksperckie rozwiązania z obszaru HR dostępne dotychczas wyłącznie dla koncernów, możemy oferować na warunkach przystępnych dla firm z sektora MSP. Zdaję też sobie sprawę, że nie samą praca człowiek żyje. Dlatego w założeniu stworzyliśmy przyjemne miejsce do pracy. Nasze główne biuro mieści się w centrum biznesowym, ale nie ma u nas korporacyjności, choć oczywiście przestronna kuchnia, pokój relaksacyjny i pyszna kawa są tym, co może zmylić (śmiech).

„Nie samą pracą człowiek żyje..” więc co jeszcze umożliwiacie Państwo pracownikom?
Pracownicy sami mówią, że ATERIMA to miejsce. Tu się rozwijają, inspirują i tworzą. Staramy się podnosić ich kompetencje dzięki warsztatom, szkoleniom i zajęciom językowym. Ogromne znaczenie ma dla nas, by Grupa była zgrana i po prostu się lubiła. Dbamy o nich także po wyjściu z pracy. Organizujemy zjazdy i współfinansujemy zajęcia w centrum treningowym. Nasi pracownicy mogą również liczyć na prywatną opiekę zdrowotną.

Czy firma organizuje imprezy integracyjne dla pracowników?
(Śmiech) To chyba najfajniejsze święto Aterimowiczów. Dwa razy w roku, nasi pracownicy z całej Polski spotykają się w Krakowie. Nabieramy wtedy dystansu do codziennych obowiązków. Przez 2 dni szkolimy się, a wieczorami smakujemy miasto. Ostatnia gra miejska pokazała nam jaka determinacja i pokłady pomysłowości w nas drzemią. Oczywiście pomimo oderwania od obowiązków zakiełkowały u nas pomysły do kolejnego projektu.

Przejdźmy do rekrutacji. Jak wygląda ona w Państwa firmie?
Rekrutacja pracownika rozumiana jako proces połączony z selekcją składa się z kilku etapów. Po otrzymaniu publikujemy ogłoszenie o pracę, na które spływają aplikacje. Przeszukujemy również naszą wewnętrzną bazę lub uruchamiamy direct search przy bardziej specjalistycznych rekrutacjach. Również nasi pracownicy mogą polecić sprawdzenie czyjejś kandydatury.

Po określonym czasie przechodzimy do procesu selekcji, który składa się z trzech etapów:
I. Rozmowa telefoniczna, podczas której weryfikowane są oczekiwania oraz dyspozycyjność kandydata. Jeżeli rozmowa przebiegła pomyślnie następuje umówienie spotkania w biurze.
II. Rozmowa z HR managerem polega na partnerskim podejściu do ewentualnej współpracy. Na tym etapie następuje szczegółowy wywiad oraz badanie kompetencji i kwalifikacji kandydata. Podczas spotkania oceniane jest także wzajemne dopasowanie na linii kandydat-firma.
III. Rozmowa z kierownikiem to już ostatni etap, podczas którego ustalany jest zakres zadań, warunki pracy i płacy. Kandydat ma szerszy obraz firmy, a kierownik poznaje potencjalnego pracownika.

Czy współpracujecie Państwo z uczelniami i jednocześnie zatrudniacie ich studentów?
Tak, współpracujemy w tym zakresie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, ale jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych.  Studenci mogą liczyć na udział w ambitnych projektach. Cenimy zaangażowanie, wnikliwość i obowiązkowość. Przed podjęciem stażu, kandydat powinien liczyć się ze sprawdzeniem jego kompetencji i zainteresowaniem tematem – branżą HR. Bierzemy także udział w targach pracy, prowadzimy szkolenia i warsztaty otwarte w szkołach, urzędach pracy i innych placówkach. W biurach Konsultanci są do dyspozycji i chętnie odpowiadają na pytania.

Jakich pracowników Państwo szukacie?
Na wewnętrzne potrzeby poszukujemy najczęściej przedstawicieli handlowych i konsultantów do Działu Obsługi Klienta i Działu Rekrutacji w dziale niemieckim, polskim i francuskim ze znajomością języka obcego. Natomiast do zatrudnienia zewnętrznego najczęściej poszukujemy specjalistów produkcji oraz pomocniczy personel produkcyjny, magazynierów, spawaczy oraz operatorów wózków widłowych, a także opiekunów osób starszych (kobiet i mężczyzn) do pracy w Polsce i w Niemczech.

Jak znaleźć tego właściwego - jakieś szczególne cechy zwracacie Państwo uwagę?
Na odpowiedzialność i zaangażowanie . Konsultanci zatrudnieni w ATERIMA decydują o pracy innych ludzi, odpowiadają za zatrudnienie pracowników zewnętrznych. Cenimy także osoby o nowoczesnym spojrzeniu, gotowe na zmiany i poszukujące samorealizacji. Dobrze, gdyby byli czuli na potrzeby innych i cenili wartości CSR, które są mocnym elementem firmy. Podczas rekrutacji zwracamy uwagę czy dana osoba ma doświadczenie nad osobą chorą lub w podeszłym wieku. Ponadto bardzo ważnym kryterium jest znajomość języka niemieckiego (w przypadku pracy w tym kraju). Najczęściej jest to poziom komunikatywny, czyli taki, w którym można się swobodnie porozumieć w codziennych sprawach, prowadzić dialog i aktywnie reagować na prośby, zapytania i sytuacje. Ponadto dobrze, jeśli opiekun cechuje się odpowiedzialnością i zaangażowaniem oraz empatią w stosunku do drugiego człowieka.

Podsumowując - jaka jest firma ATERIMA?
Nie jesteśmy standardowym pracodawcą. Dla nas pracownik nie jest kosztem tylko inwestycją. Codziennie widzimy efekty tego podejścia. To rozszerza naszą definicję biznesu. Dzięki temu budujemy zaufanie na rynku – zatrudniamy talenty, ludzi prawdziwie zaangażowanych w to, co robią. Mogę powiedzieć, że wiemy jak dobrze realizować nasze działania i robimy to. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie i nasze otoczenie jako organizacja, ale też jako przyjaciele. Po prostu.

Wywiadu udzielili:
Wojciech Rzepka, Prezes zarządu Grupy ATERIMA
Agnieszka Brzezińska-Łukasik, p.o. Kierownika Zespołu Rekrutacji w Dziale Niemieckim – ATERIMA MED
Bartosz Wiktorowicz, Kierownik Działu Polskiego – ATERIMA