ZEITMANN

Kraków

Wywiadu udzielił:
Michał Żeńczuk
Dyrektor Zarządzający ZEITMANN
Michał Żeńczuk - posiada przeszło 10-letnie doświadczenie w branży, od pięciu lat Dyrektor Zarządzający w Zeitmann, polskiej firmie wyspecjalizowanej w rekrutacji fachowców do pracy za granicą.
ZEITMANN
30-633 Kraków
Branże:
  • Human Resources
O firmie:
Zeitmann jest liderem wśród agencji rekrutujących pracowników na rynek niemiecki. Przede wszystkim jednak jest firmą godną zaufania. Co roku dzięki nam pracę w Niemczech znajduje kilka tysięcy osób. Pomagamy również kandydatom szukającym zatrudnienia w Austrii, Holandii, Norwegii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Dbamy o to, by wszyscy pracownicy byli zatrudnieni w oparciu o umowę zawartą z zagranicznym pracodawcą, obejmującą ubezpieczenie i dostęp do świadczeń socjalnych. Służymy wieloletnim doświadczeniem i kompleksowym wsparciem od pierwszego do ostatniego dnia zatrudnienia.

Ubiegłoroczne badania CBOŚ ujawniły, że aż 45% polskich emigrantów pracowało w Niemczech. To znaczący wynik, jeśli wziąć pod uwagę, że na drugim miejscu rankingu uplasowała się Wielka Brytania, do której w poszukiwaniu pracy wyjechało zaledwie 24% emigrujących z Polski. Dlaczego nasi rodacy szukają zatrudnienia właśnie za zachodnią granicą?

Na taki wynik składają się różne czynniki, ale tak naprawdę decydujące okazują się te najbardziej oczywiste, mianowicie: odległość i zarobki. Wyjazd do kraju leżącego po drugiej stronie naszej granicy to duża wygoda, a także możliwość regularnego odwiedzania bliskich. To także niższe koszty wyjazdu i większa swoboda w wyborze sposobu podróżowania - każdy pracownik może nawet, jeśli zechce, pojechać do pracy w Niemczech własnym samochodem. Drugą kwestią są wynagrodzenia, które w tej chwili nie różnią się już specjalnie od tych, uzyskiwanych za pracę w Wielkiej Brytanii. Niegdyś różnica była wyraźna, dzisiaj już niekoniecznie - pracodawcy niemieccy wysoko cenią bowiem specjalistów z Polski.

No właśnie, specjalistów - pracowników jakich branż szukają teraz niemieccy pracodawcy?

Głównie branży przemysłowej, budowlanej i automotive, jednakże od paru lat obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na pracowników sektora medycznego. W Niemczech odsetek osób kończących medycynę czy studia o specjalności pielęgniarskiej jest znacznie niższy niż w Polsce, dlatego szpitale i placówki opiekuńcze coraz bardziej doceniają wykwalifikowanych pracowników z Polski i coraz chętniej zatrudniają ich na stałe. Ale poza nimi niemieccy pracodawcy niezmiennie od lat poszukują elektryków, hydraulików, spawaczy, malarzy, stolarzy, cieśli i kierowców - i przy tym coraz częściej oferują im umowy na czas nieokreślony.

Brzmi dobrze, pytanie, czy pracę w Niemczech znajdą osoby mniej wykwalifikowane, bądź wykonujące inne zawody?

Oczywiście, że tak. Wymienione przeze mnie zawody zwyczajnie są dla niemieckiego rynku pracy najbardziej charakterystyczne, bo to tam brakuje najbardziej wykwalifikowanych specjalistów niemieckich. Nie oznacza to jednak, że nie będąc dajmy na to elektrykiem czy spawaczem nie znajdziemy pracy. Z roku na rok z naszą pomocą wyjeżdża do pracy w Niemczech coraz więcej osób bez doświadczenia zawodowego, które postanawiają podjąć swoją pierwszą pracę za granicą - wyborowi temu sprzyja odległość i zarobki. Znajdują oni zazwyczaj zatrudnienie w sektorze produkcji, który nie wymaga posiadania specjalnych kwalifikacji.

Czy to oznacza, że wymagania niemieckich pracodawców są niskie?

Nie, powiedziałbym raczej, że wymagania te są zróżnicowane - niemieccy pracodawcy często szukają wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ale nie oznacza to, że nie szukają również kandydatów na mniej wymagające stanowiska. Nie zapominajmy, że przede wszystkim szukają pracowników odpowiedzialnych, zaangażowanych i znających język niemiecki.

Czy znajomość języka ma znaczenie kiedy szukamy pracy w Niemczech?

Tak. Niemcy pod tym względem stanowią bardzo specyficzny rynek, ponieważ jest to państwo, w którym źle widziany jest brak znajomości języka urzędowego. Oczywiście znalezienie pracy w Niemczech przez osobę, która mówi wyłącznie po angielsku nie jest niemożliwe, ale nie ulega najmniejszej wątpliwości, że są stanowiska pracy, w przypadku których znajomość języka niemieckiego, przynajmniej w stopniu komunikatywnym, jest konieczna. Drugą kwestią są zarobki - kandydat, który zna język niemiecki może wynegocjować wyższą stawkę.

Firma Zeitmann organizuje dla swoich kandydatów kursy języka niemieckiego, prawda? Kto może z nich skorzystać?

Tak, to prawda - od lat organizujemy bezpłatne kursy języka niemieckiego dla naszych kandydatów. Skorzystać mogą z nich obecnie elektrycy, hydraulicy, spawacze, malarze, stolarze, mechanicy i lakiernicy, ponieważ program kursu obejmuje nie tylko naukę podstawowych zwrotów, które umożliwiają radzenie sobie w codziennych sytuacjach, ale również naukę słownictwa technicznego, potrzebnego w danym zawodzie. Nasi kandydaci otrzymują również gwarancję zatrudnienia po zdaniu egzaminu kończącego miesięczny kurs.

Kursy są bezpłatne, kandydaci nie ponoszą kosztów - czy firma nie ponosi przez to strat?

Nie - organizujemy dla naszych kandydatów w pełni profesjonalne kursy i opłacamy je, ponieważ owi kandydaci decydują się nam zaufać i znajdują zatrudnienie w Niemczech z naszą pomocą, a dzięki temu my jesteśmy w stanie przedstawić niemieckim pracodawcom odpowiednio przygotowanych, wykwalifikowanych pracowników. Korzyści leżą po obu stronach.

Nie obawiacie się, że zainwestujecie w szkolenie pracownika, który skorzysta z usług waszej firmy tylko raz?

Nie. Bo zazwyczaj kandydaci, którzy raz nam zaufali i przekonali się, że współpraca przebiegała w porządku, wracają do nas.

Czyli warto poświęcić miesiąc i ukończyć kurs nim zdecydujemy się szukać pracy za granicą?

W przypadku pracy w Niemczech - tak. To specyficzne środowisko, w którym pracownicy znający język niemiecki są zwyczajnie lepiej i przyjaźniej odbierani. To przekłada się na możliwość awansu, wyższe zarobki i ogólnie wyższy komfort codziennego życia. No i pamiętajmy, że znajomość języka obcego to nie jednorazowo wykorzystana umiejętność - jeszcze nie raz może się przydać, więc czy warto? Zdecydowanie.

Dziękujemy za rozmowę