M&P Alkohole i Wina Świata

Wywiadu udzielił:
Zygmunt J. Pawlina
Wiceprezes zarządu M&P Alkohole i Wina Świata
Z wykształcenia prawnik. W firmie M&P zajmuje stanowisko Wiceprezesa Zarządu, Prezes firmy LUK S. A. Poprzednio wiele lat manager w firmach kosmetycznych i winiarskich.
M&P Alkohole i Wina Świata
Liczba pracowników: 150
Rok założenia: 1996
Adres:
Teligi 1a
05-270 Marki
Branże:
  • Sprzedaż

M&P jest największą siecią salonów alkoholowo-winiarskich w Polsce. Jednocześnie  według rankingów jesteśmy najlepszą dziś na rynku polskim firma importująca alkohole i wina

M&P Alkohole i Wina Świata to marka należąca do firmy M&P Pavlina Sp. z o.o. Sp. k. Czym dokładnie się Państwo zajmują ?

Firma M&P jest największą siecią salonów alkoholowo-winiarskich w Polsce. Jednocześnie  według rankingów jesteśmy najlepszą dziś na rynku polskim firma importującą alkohole i wina.
Zajmujemy się importem, sprzedażą, negocjacjami dla naszych kontrahentów najlepszych warunków handlowych. Zarazem jesteśmy producentem wódki klasy premium o nazwie PAWLINA, która zdobyła złoty medal za najlepszą wódkę tej klasy w Polsce. Ponadto produkujemy wódkę STAROSTA, która zdobyła złoty medal za jakość w klasie podstawowej. Wódka ta jest liderem wódek weselnych i bankietowych.

Marka M&P Alkohole i Wina Świata istnieje na rynku od 1996 roku. Jak wyglądały jej początki?

Marka M& P została stworzona w 1996 roku przez Prezesa Mirosława Pawlinę, który był wiodącym managerem branży alkoholowej w Polsce i postanowił na zasadzie obecnych start upów stworzyć od podstaw pierwszą w Polsce sieć specjalistycznych salonów alkoholowo-winiarskich. Stworzył bez jakiegokolwiek wsparcia zewnętrznego, tak finansowego, jak i merytorycznego. Była to jego wizja i w połączeniu z wytężoną pracą oraz zaangażowaniem okazała się sukcesem. W roku 2000 otworzył pierwszy salon specjalistyczny w Markach pod Warszawą i od tej pory systematycznie się rozwijamy i otwieramy kolejne salony, tak w Warszawie, jak i całej Polsce.

Czym wyróżniają się Państwo spośród firm konkurencyjnych?

Od firm konkurencyjnych odróżnia nas fakt, że posiadamy największy asortyment w Polsce oraz że inwestujemy w najlepszych pracowników, którzy mają nieograniczone możliwości finansowe oraz awansu. Odróżnia nas szybkość działania, elastyczność, nastawienie na klienta i profesjonalizm na każdym etapie działalności.

Co znajdziemy w Państwa ofercie?

W naszej ofercie znajdziecie Państwo najszerszą ofertę win i alkoholi mocnych. Znajdziecie Państwo perełki światowych winnic i destylarni. Posiadamy jako jedyni w Polsce Armaniaki każdego rocznika od 100 lat. Wina które importujemy z najlepszych winnic zdobywają złote medale na konkursach światowych i są wymieniane we wszystkich przewodnikach jako uzyskujące największe oceny.

Czy posiadają Państwo swoje topowe produkty?

Naszymi topowymi produktami są: wódki Pawlina, Dwór Polski i Starosta. W kategorii whisky to Benriach, Kilchoman – który jest limitowany i po jego zakup zwracają się do nas kolekcjonerzy z całego świata. Bourbony to Blantons, koniaki to Guy Lheraud – największy i najlepszy producent armaniaków i koniaków rocznikowych. Wina to Pascual Toso z Argentyny, Casas Patronales z Chile, szampany to Armand de Brignac oraz Cattier. Właściwie wszystkie są topowe, a znajdziecie je Państwo z opisami na naszej stronie www.wina-mp.pl.

Czy M&P Alkohole i Wina Świata bierze udział w targach branżowych?

M&P bierze udział we wszelkich targach branżowych tak w Polsce jak i za granicą. Należy tutaj wspomnieć, że od 7 lat jesteśmy organizatorem największego wydarzenia alkoholowo-winiarskiego w Polsce o nazwie Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi Mocnych, na którym gościmy po parę tysięcy osób mogących spróbować za darmo wszystkich naszych trunków i porozmawiać z ich właścicielami, twórcami i znawcami. Jednocześnie jesteśmy organizatorem festiwali whisky i alkoholi mocnych, które uznawane są za najlepsze i najbardziej prestiżowe w Polsce.

Co uważają Państwo za swój największy dotychczasowy sukces?

Największym naszym sukcesem jest stworzenie i zarazem ugruntowanie pozycji lidera w branży alkoholowo-winiarskiej w Polsce oraz stworzenie i rozwijanie specjalistycznej sieci salonów M&P Alkohole i Wina Świata z najlepszymi profesjonalistami w Polsce. Sukcesem jest również stworzenie od podstaw i wypromowanie naszych wódek Pawlina, Dwór Polski i Starosta, które są liderami w swoich kategoriach.

Jak często przeprowadzana jest rekrutacja w firmie? Na jakie stanowiska najczęściej?

Rekrutacja do naszej firmy odbywa się regularnie ze względu na fakt stałego rozwoju oraz rozbudowywaniu kolejnych działów. Powstawanie nowych salonów w Warszawie i Polsce, zatrudnianie kolejnych handlowców ze względu na regularny rozwój działu handlowego tak tradycyjnego jak i horeca. Ponadto ze względu na stały wzrost sprzedaży zatrudniamy kolejne osoby do naszych biur sprzedaży przez telefon.

Z jakich kanałów korzystacie w tych procesach?

W procesach rekrutacji nasz dział HR, w którym pracują osoby po studiach psychologicznych z doświadczeniem korzysta z wielu kanałów. Podstawowym kanałem jest pozytywna opinia o nas jako najlepszym pracodawcy w branży alkoholowej i nasze know how. Osoby same przychodzą do nas starając się o pracę. Kolejnym kanałem jest rynek alkoholowy i osoby które z innych firm przychodzą do nas (w tym z koncernów światowych). Kolejny rzadko używany kanał to ogłoszenia w internecie, prasie. Jednakże należy stwierdzić, że żadnego kanału nie eliminujemy bo szukamy najlepszych.

Jakie wymagania stawiacie przed kandydatami?

Jeżeli chodzi o wymagania stawiane kandydatom to przede wszystkim uczciwość, pracowitość, zaangażowanie, chęć rozwoju razem z firmą, chęć zarabiania dużo i nastawienie na wspólny sukces. Osoby które to spełniają pracują z nami od wielu lat, niektóre już ponad 16 lat. Osoby które kradną, są nieuczciwe wobec swoich współpracowników i firmy oraz nie są zainteresowane pracą  niestety musza opuścić nasze struktury i to chyba jedyne powody.

Czy doświadczenie w branży jest bardzo istotne?

Doświadczenie w branży w przypadku salonów nie jest aż tak wymagane, albowiem nasi doświadczeni i najlepsi profesjonaliści w Polsce przeszkolą, nauczą i pokażą wszelkie tajniki.  W przypadku handlowców znajomość branży i doświadczenie  jest wymagane, ale jak to u nas w firmie osobie, która nas przekona do swojej osoby potrafimy zaufać i sprawdzić jak sobie poradzi.

W jaki sposób motywujecie osoby do osiągania wyznaczonych celów?

Motywacją podstawową jest chyba jak i wszędzie możliwość pracy w stabilnej firmie i wynagrodzenie. Zagwarantowane wynagrodzenie podstawowe to 2775 zł plus inne składowe jak prowizje, premie, dodatkowe stawki godzinowe za okres zatrudnia, zdobyty stopień wiedzy typu asystent, sprzedawca, doradca, specjalista czy też expert. Najbardziej zaangażowani zarabiają po wiele tysięcy, ale to miłe móc tyle wypłacać.

Na jakie formy zatrudnienia mogą liczyć pracownicy?

Formą zatrudnienia jest u nas umowa o pracę oraz na niektórych stanowiskach handlowych umowa firma-firma czy też umowa agencyjna. Różnorodność zatrudnienia podyktowana jest wymaganiami pracowników jaką formę zatrudnienia preferują.

A co z benefitami?

Pracownicy są dodatkowo ubezpieczeni, chętni posiadają karty Benefitu i Multisportu. Pracownicy regularnie na nasz koszt wyjeżdżają za granicę do winnic i destylarni. Uczestniczą  na koszt firmy w szkoleniach, degustacjach i festiwalach. Ponadto przedstawiamy najbardziej zaangażowanym i chętnym możliwość dodatkowego zarobkowania w różnego rodzaju akcjach, promocjach itp.

W jaki sposób inwestujecie w rozwój swoich pracowników?

Inwestycja w pracowników to przede wszystkim fundowanie im wszelkiego rodzaju szkoleń, wyjazdów szkoleniowych i wypłacanie wynagrodzeń jakich nawet w wielu przypadkach managerowie największych koncernów by się nie powstydzili. Inwestowanie w pracowników to również motywowanie ich i pokazywanie jak mają komfortowo w naszej firmie.

Czego możemy Państwu życzyć na najbliższe lata?

Nam na najbliższe lata można życzyć dalszych sukcesów i tylko uczciwych kandydatów, nie takich którzy są leniwi i nieuczciwi, a gdy się z nimi rozstaniemy z ich winy wylewają swoje flustracje w internecie.

Dziękuję za rozmowę.